Odpowiedni kosmetyk

Uważnie wybierajmy preparat koloryzujący. Nie tylko pod kątem upragnionego odcienia, ale także składu kosmetyku i jego dodatkowych właściwości pielęgnacyjnych. Decydując się na domowe farbowanie włosów, sięgajmy na przykład po kosmetyki L’Oréal, które dają nam gwarancję ochrony struktury włosa w trakcie koloryzacji. Czemu część z nas rujnuje doskonały efekt niewłaściwym postępowaniem? Co powinnyśmy robić, a czego kategorycznie unikać?

Z tym uważaj

Nawet gdy zaistnieje konieczność zastosowania szamponu przeciwłupieżowego, należy sobie uświadomić, że wypłukuje on kolor. Jeśli musimy pozbyć się tej dokuczliwej przypadłości – trudno, trzeba się pogodzić ze skutkami. Lepiej jednak zrezygnować ze stosowania szamponu o działaniu przeciwłupieżowym profilaktycznie lub z przyzwyczajenia.

Ostrożnie postępować należy także z szamponami oczyszczającymi (najczęściej są to szampony do włosów przetłuszczających się). Mogą oczyścić włosy tak skutecznie, że nasz wymarzony kolor w znaczącym stopniu zmieni odcień na jaśniejszy.

Także ze słońca trzeba korzystać rozsądnie. Promienie słoneczne mogą bowiem skutecznie rozjaśnić nam włosy. Blondynki będą się cieszyć, ale co z tymi paniami, które kochają swoje brązowe lub rude włosy?

Jeśli w pielęgnacji włosów dodatkowo wykorzystujemy domowe płukanki na bazie ziół, warto znać nie tylko ich działanie lecznicze czy wzmacniające, lecz także ich wpływ na kolor. Jedne w znacznym stopniu mogą przyciemnić włosy, inne natomiast rozjaśnić.

Zachowaj kolor

Przede wszystkim niewymownie pomocne będą kosmetyki do pielęgnacji włosów farbowanych. Ochronią one kolor przed blaknięciem, a włosy przed zniszczeniem. Dodatkowo niektóre szampony, np. te do włosów brązowych lub rudych, mogą pomóc nam zachować intensywność koloru przez jego odświeżanie. Pod żadnym pozorem nie wolno zapomnieć o właściwym poziomie nawilżenia włosów.

Przed niszczycielską działalnością słońca ochronią odżywki do włosów, maski, spraye lub kosmetyki do stylizacji zawierające filtry UV. Nawet jeśli procesu blaknięcia koloru nie da się całkowicie zahamować, nie będzie postępował tak szybko.