Black Friday: co to? Czym jest Czarny Piątek? Definicja

Z roku na rok Black Friday staje się coraz popularniejsze i dla wielu to najbardziej wyczekiwany zakupowy moment w roku, kiedy można zdecydować się na większe zakupy (np. rzeczy, które do tej pory były dla nas za drogie czy prezenty gwiazdkowe). Powód jest prosty: w tym czasie można kupić taniej ubrania i dodatki, kosmetyki, elementy wyposażenia wnętrz (oraz wiele innych) dzięki specjalnie przygotowanym zniżkom. Data Black Friday jest ruchoma, ale zawsze przypada ona w pierwszy piątek po Święcie Dziękczynienia i najczęściej jest to ostatni piątek listopada. Czarny Piątek 2021 zaczyna się więc 26 listopada 2021 roku. 

Wyprzedaż w Zara 2021. Oto 5 modnych rzeczy, które są tak piękne, że aż trudno uwierzyć, że je przeceniono>>

"Święto konsumpcji", jak też czasem nazywa się Black Friday/Czarny Piątek, wciąż najbardziej popularne jest w Stanach Zjednoczonych, gdzie zniżki pojawiają się najczęściej i bywają najwyższe. Zresztą to właśnie w USA narodziła się ta komercyjna tradycja. 

Przypomnijmy tutaj nasza coroczną kartkę z kalendarza: nazwa "Black Friday" nawiązuje do amerykańskiego załamania na giełdzie na początku XXI wieku, kiedy cena złota spadła o ponad 20%. Inne teorie mówią, że ten termin wymyślili kierowcy autobusów, którzy nazwali tak korki powstałe po Święcie Dziękczynienia, kiedy to wracający od rodzin Amerykanie wybierali się na zakupy. Trzecie podejście do narodzin Czarnego Piątku? Mówi się, że czerń w nazwie tego dnia oznacza kolor tuszu, jakim właściciele sklepów notowali swoje zyski (straty z kolei oznaczało się zwyczajowo czerwonym tuszem). 

Black Friday 2021 - kiedy odbędzie się w tym roku?

Centra handlowe, samodzielne sklepy, butiki, marki, producenci i wszyscy inni, którzy szykują specjalne rabaty i zniżki, celują zawsze w tradycyjną datę Czarnego Piątku, czyli pierwszy piątek po Święcie Dziękczynienia (często ostatni piątek listopada). W tym roku Black Friday 2021 przypada na 26 listopada, ale niektóre promocje trwają już teraz. Warto więc przyjrzeć się im indywidualnie.

Poza takimi okazjami do tańszych zakupów, jak Czarny Piątek 2021, odbędą się też w podobnym czasie Small Business Saturday i Cyber Monday (29 listopada).

8 modnych rzeczy z oferty polskich marek, które chcemy kupić taniej podczas Black Friday 2021>>

Black Friday 2021 - gdzie wyprzedaże?

W ostatnich latach specjalne zniżki na Black Friday przygotowało wiele sklepów i niewykluczone, że podobnie będzie i tym razem. Na pewno promocji warto szukwać w takich miejscach, jak: H&M, Zara, Mango, Reserved, Mohito, Bershka, Oysho, Stradivarius, Sinsay, ale też Decathlon, New Balance, Zalando, eMAG, Media Markt, Ochnik, Bonprix, Hekko, home & you, Media Expert, RTV Euro AGD, Van Graaf, OleOle!, Gino Rossi, ECCO, Deichmann, Promod, CCC, Gatta. Co roku ciekawą ofertę zniżkową przygotowują również polscy projektanci i autorskie brandy, teraz dołączają do nich nawet vintage shopy. Poza tym drogerie i perfumerie - Sephora, Douglas, Rossmann. 

Wyprzedaż online w H&M: szwedzka sieciówka obniżyła ceny nawet o 60%. Sprawdziliśmy, co warto kupić na mid season sale>>

Do Black Friday 2021 jeszcze tydzień, ale już teraz warto śledzić newslettery sklepów, bo to tam często pojawiają się pierwsze informacje o zniżkach (a także przedpremierowe otwarcie działu przecen). Zazwyczaj są to promocje rzędu -20% i -30%, ale czasem sięgają nawet -50%. O wszystkich z nich będziemy Was informować na bieżąco także na ELLE.pl.