Muzyka relaksacyjna, biały szum czy piosenki na dobranoc – czasami wystarczy włączyć przed snem odpowiednie dźwięki, aby zasnąć znacznie szybciej. Dlatego, jeśli często się budzisz czy przez długi czas nie możesz zasnąć, spróbuj coś zmienić w swojej wieczornej rutynie. Może się okazać, że wystarczy niewiele, aby odzyskać spokój i świetne samopoczucie.

Jak oczyścić umysł medytacją? Biały szum może stać się pierwszym krokiem do tego, aby rozpocząć medytacyjną sesję – dzięki relaksacyjnym dźwiękom pozbycie się natrętnych myśli będzie łatwiejsze. Przede wszystkim jednak biały szum działa na niemowlęta, którym przypomina... odgłosy z życia płodowego.

Co to jest biały szum?

Biały szum, czyli white noise, wyróżnia się całkowicie płaskim widmem. Akustyczny szum o równomiernej intensywności odbierany jest przez ludzkie ucho jako dźwięk o dość wysokiej częstotliwości – jednak, chociaż może wydawać się nieprzyjemny, posiada korzystne właściwości.

Biały szum dla niemowląt

Biały szum przede wszystkim bywa stosowany w przypadku usypiania niemowląt. A to dlatego, że noworodki uspokajają się, gdy zostaną im zapewnione warunki zbliżone do tych, jakie miały, gdy były w brzuchu matki. Na tym polega metoda dr Karpa – należy bardzo ciasno opatulić dziecko, a następnie włączyć biały szum. To właśnie on naśladuje dźwięki, które dochodziły do płodu przed narodzinami. Dzięki nim dziecko odzyskuje komfort i poczucie bezpieczeństwa – w efekcie czego wycisza się i uspokaja.

Biały szum dla dorosłych

Jednak, okazuje się, że nie tylko niemowlęta uspokajają się przy dźwiękach, które można zaliczyć do białego szumu. Dorośli także coraz częściej próbują zwalczyć swoje problemy z zasypianiem właśnie poprzez dźwięki białego szumu, które nie tylko maskują hałasy, ale też pomagają się zrelaksować.

Biały szum – zastosowanie

Kiedy więc użyć białego szumu? W kilku przypadkach jego właściwości mogą okazać się niezastąpione:

  • uciszanie dziecka – płaczące niemowlaki wyciszą się na dźwięk białego szumu, przestaną płakać, a być może nawet zasną. Jednak pamiętaj, aby nie nadużywać tej metody – włączaj dzieciom biały szum wyłącznie wtedy, gdy chcesz je uśpić – biały szum zakłóca naturalne odgłosy, które są dla rozwoju dziecka stymulujące.
  • poprawa koncentracji u osób z ADHD – nie tylko dzieci, ale i dorośli z ADHD powinni poczuć ulgę podczas słuchania białego szumu. Odcięcie się od bodźców zewnętrznych może pomóc zachować spokój.
  • relaksacja i zasypianie – jak potwierdzają badania naukowe, biały szum pomaga ukoić nerwy, ból głowy czy zmniejszyć stres. A to wszystko przekłada się na poczucie odprężenia, które sprzyja zasypianiu.

Biały szum – urządzania, generatory, aplikacje

Jak włączyć biały szum? Suszarki, pralki czy wentylatory wydają dźwięki zbliżone do białego szumu. Jednak, nieustające używanie urządzeń elektrycznych, aby tylko uśpić dziecko, z pewnością nie jest dobrym pomysłem.

Do wytworzenia białego szumu sięgnij po:

  • aplikacje na telefon – najprostszym sposobem na sprawdzenie, czy biały szum działa, będzie pobranie aplikacji z białym szumem, za pomocą której można generować relaksujące dźwięki.
  • generatory białego szumu – na rynku dostępne są najróżniejsze generatory, emitujące biały szum. Niektóre z nich sprawdzają się nie tylko do relaksacji, ale także do maskowania hałasu. Jeśli mieszkasz w głośnej okolicy, porządny generator białego szumu może przynieść ci ulgę i dać odrobinę wytchnienia.

Najpopularniejszym i najczęściej wybieranym generatorem białego szumu jest Szumiś. To niewielkie urządzenie, które działa w połączeniu z aplikacją.

  • Szumiś – biały szum, jaki emituje to urządzenie, może przypominać dźwięki suszarki, fal morskich, czy nawet wód płodowych. Idealnie sprawdzi się w przypadku usypiania niemowląt, ale nie ma przeszkód, aby był stosowany także przez dorosłych.

Czy biały szum jest szkodliwy?

Chociaż czysty, biały szum uspokaja i pomaga w zasypianiu, w wyjątkowych przypadkach może okazać się szkodliwy. Dlaczego?

  • Tak jak wspominaliśmy, dzieci potrzebują bodźców zewnętrznych dla prawidłowego rozwoju. Włączanie generatorów białego szumu zbyt często może na nie negatywnie wpływać – jeśli dziecko jest aktywne, lepiej pozwolić mu na słuchanie odgłosów z otoczenia.
  • Niemowlęta nie powinny być narażone na słuchanie głośnych dźwięków przez dłużej niż godzinę – nie włączaj białego szumu w natężeniu przekraczającym 50 dB.

Biały szum, gdy jest stosowany właściwie, nie szkodzi. Jeśli będziesz stosować się do zaleceń dotyczących głośności i włączać generatory białego szumu wyłącznie wtedy, gdy to konieczne, nie spotkają cię żadne negatywne skutki uboczne. Nie ma się czym martwić – biały szum jest bezpieczny.

Różowy szum a biały

Jak brzmi biały szum? To najczęściej dźwięki zamieci śnieżnej, morskich fal, szum deszczu czy odgłosy najróżniejszych urządzeń, takich jak pralki czy suszarki. Wszystkie wymienione odgłosy charakteryzują się równomiernym natężeniem w paśmie. Jednak, to nie jedyny rodzaj „szumów”, który bywa wykorzystywany do relaksacji. Coraz częściej mówi się także o różowym szumie. Czym się różnią? I co wybrać: biały czy różowy szum?

Różowy szum nie zawiera wyższych częstotliwości – będzie przyjemniejszy i łagodniejszy niż biały szum. Jednocześnie jednak może nie aż tak skutecznie maskować dźwięki z otoczenia i zagłuszać hałas. Czym różni się różowy szum od białego? W częstotliwości białego szumu usłyszymy dźwięki spadających kropli podczas deszczu. Różowy szum będzie przypominał odgłosy deszczu, które możemy usłyszeć, gdy przebywamy w domu – będą bardziej oddalone, przytłumione.

Oprócz najpopularniejszych, czyli białego i różowego, wymienia się także czerwony czy brązowy szum. Warto zapoznać się z odgłosami każdego z nich i sprawdzić, który działa najefektywniej.