W jednym z mokotowskich żłobków odbyła się konferencja Rafała Trzaskowskiego odnośnie programu "Warszawa dla najmłodszych". Filarami projektu są bezpłatne żłobki, bezpieczne macierzyństwo i zdrowie dziecka. 

Koncentrujemy się na żłobkach. Od września wszystkie żłobki miejskie będą darmowe, wybudujemy też w tej kadencji 36 kolejnych placówek- podkreślił Trzaskowski.

Od września 2019 roku wszystkie miejsca w publicznych żłobkach mają być bezpłatne. Ma powstać 1000 nowych miejsc, a ponadto miasto chce wkupić ok. 4 tysięcy miejsc w placówkach niepublicznych (żłobki, kluby dziecięce oraz punkty dziennej opieki). Rodzice nie zapłacą za te miejsca, dokładnie tak jak za miejsca w żłobku publicznym i publicznym punkcie dziennego opiekuna. Miasto chce także wprowadzić aplikację mobilną dla rodziców z dziećmi w żłobku, co ułatwi poszukiwanie miejsca, załatwienie formalności i komunikację z placówką. Miasto chce też wspierać rodziny w trakcie oczekiwania na dziecko, m.in. poprzez bezpłatny dostęp do szkół rodzenia. Będą też bezpłatne szczepienia dla kobiet w ciąży i dzieci w wieku 1-5 lat oraz dofinansowanie szczepień dla dzieci w pierwszym roku życia.  

Warszawa będzie też walczyć z niepłodnością i w większym stopniu dofinansuje in vitro. Na ten cel przeznaczy 10 mln złotych. Od momentu podpisania umów z realizatorami programu (jesień 2017 r.) do końca grudnia 2018 r. dzięki programowi 549 parom udało się zajść w ciążę, z których urodziło się już 154 dzieci. Z programu będą mogły skorzystać pary mieszkające w Warszawie od przynajmniej dwóch lat, a wiek kobiet musi zawierać się w przedziale 25-40 lat. Ostatnim postanowieniem programu "Warszawa dla najmłodszych" jest poprawa infrastruktury szpitalnej na oddziałach pediatrycznych i ginekologiczno-położniczych.

Jak donosi serwis warszawa.wyborcza.pl, Rada Warszawy chce wprowadzić karę w wysokości 66 zł (tyle kosztuje dzień opieki żłobkowej) za nieusprawiedliwioną nieobecność powyżej 30 dni. "Karna opłata ma ukrócić praktyki, gdy rodzice zapisują dziecko, a potem korzystają ze żłobka, np. 2 razy w tygodniu alb przez 4 godziny w ciągu dnia, bo dzieckiem zajmuje się dziadek albo babcia", czytamy na stronie. Mogą wzrosnąć też opłaty za wyżywienie w placówkach publicznych z 6 zł do 10 zł.