Beyoncé rzadko pojawia się w mediach, ale gdy już to zrobi to nigdy nie przechodzi bez echa. Tak jest i tym razem. Na YouTube możecie znaleźć właśnie wideo "Dear Class of 2020", w którym gwiazdy składają życzenia, gratulacje oraz dają rady kończącym szkołę w tych trudnych czasach licealistom i absolwentom college'u. Oprócz gwiazdy muzyki, swoje przemówienia nagrali również Barack i Michelle Obama, Jennifer Lopez, Zendaya, Yara Shahidi, Billy Porter, Kerry Washington, Lizzo, Lady Gaga, Jimmy Kimmel, Alicia Keys, zespół BTS, Mariah Carey, Condoleezza Rice, Stephen Colbert, Jennifer Lopez, Michael B. Jordan, Kerry Washington, Bill i Melinda Gates, Camila Mendes, Jack Black, czy Lana Condor. To aż cztery godziny występów (także muzycznych!). Mimo tak długiej i znakomitej listy gości wszyscy mówią głównie o wystąpieniu Beyoncé. Dlaczego? 

Beyoncé składa hołd Black Lives Matter, wypomina branży muzycznej seksizm oraz 

Wystąpienie Beyoncé w ramach "Dear Class of 2020" trwa 10 min i jest to jeden z najdłuższych momentów w tej produkcji opublikowanej na YouTube. Amerykanka wypowiedziała się m.in. o początkach swojej kariery i trudach, które musiała przejść ponieważ branża muzyczna była i jest zdominowana przez mężczyzn, dlatego teraz pragnie pomagać kobietom, zwłaszcza tym kolorowym, które nie miały takiej szansy jak ona. Artystka przywołała również George'a Floyda, Ahmauda Arbery'ego, Breonnę Taylor, którzy zginęli w starciu z policją ("ich śmierć nas złamała"). To nie wszystko. Sprawdźcie co powiedziała Beyoncé:

"Gratuluję klasie 2020. Dotarliście do tego momentu w trakcie globalnego kryzysu, pandemii i ogólnoświatowego oburzenia z powodu bezsensownego zabicia kolejnego nieuzbrojonego czarnoskórego człowieka. Mimo to nadal wam się udało. Dziękuję. Jestem z was dumna, także za was zbiorowy głos i poinformowanie świata, że czarne życia mają znaczenie. Zabójstwa George'a Floyda, Ahmauda Arbery'ego, Breonny Taylor i tak wielu innych sprawiły, że wszyscy jesteśmy złamani. Cały kraj poszukuje na to odpowiedzi. Przekonaliśmy się, że nasze serca, poddane działaniu mogą rozpocząć wielkie zmiany. Prawdziwa zmiana zaczęła się od was. Nowego pokolenia absolwentów liceów i college'ów, których zakończenie roku dziś świętujemy.

Nie miałam okazji uczęszczać na studia, jak niektórzy z was, ani na imprezy w kampusie, przez które następnego dnia męczyliście się na zajęciach, chociaż to mogło być zabawne. Ale moi rodzice nauczyli mnie wartości edukacji, jak być autentycznym w swoich działaniach i jak celebrować indywidualność i jak ważne jest inwestowanie w siebie. Drodzy absolwenci, pamiętajcie aby podziękować swoim rodzinom i społeczności, które były dla was wsparciem. Osiągacie rzeczy, których wasi rodzice i dziadkowie nie mogliby sobie kiedyś wyobrazić. (...) Niektórzy z was są pierwszymi osobami, które ukończyły college. Może nie szliście ścieżką, którą od was wymagano i prawdopodobnie kwestionowaliście wszystkie swoje decyzje. Ale to najlepsza rzecz, jaką mogliście zrobić, aby poznać siebie. Wiem jak trudno to zrobić i postawić na siebie. To był punkt zwrotny w moim życiu, kiedy wiele lat temu postanowiłam zbudować własną firmę. Musiałam wierzyć w to, że jestem na to gotowa, a moi rodzice i mentorzy zapewnili mi narzędzia, których potrzebowałam, aby odnieść sukces. Ale to było przerażające.

Branża rozrywkowa nadal jest bardzo seksistowska. Nadal jest zdominowana przez mężczyzn. Jako kobieta, nie widziałam wystarczająco dużo kobiecych wzorów do naśladowania, mając możliwość robienia tego, co wiedziałam, że muszę wykonać. Do prowadzenia mojej firmy. Do reżyserowania moich filmów i produkowania tras koncertowych. To oznacza własność. Posiadanie praw. Zarządzanie własną sztuką. Zarządzanie przyszłością i pisanie własnej historii. Za mało czarnoskórych kobiet miało miejsce przy tym stole, więc musiałam wyrąbać to drewno i sama zbudować swój stół. A potem zaprosić do niego najlepszych. To oznacza zatrudnienie kobiet, mężczyzn, outsiderów, słabszych, ludzi, którzy zostali przeoczeni i tylko czekają aż ktoś ich zauważy.

Wielu świetnych twórców i biznesmenów, którzy pomimo swoich wyjątkowych kwalifikacji i talentu, było odrzucanych jako menedżerowie dużych korporacji, ponieważ byli kobietami lub z powodu różnic rasowych. Jestem bardzo dumna z tego powodu, że mogę zapewnić im miejsce przy moim stole. Od wielu lat jednym z głównych celów mojej twórczości jest pokazywanie światu piękna Czarnych, naszej historii, naszej głębi i wartości życia Czarnych. Starałam się zdjąć zasłonę dla tych, którzy mogą czuć się nieswojo z powodu naszej doskonałości.

Do młodych kobiet, naszych przyszłych liderek - pamiętajcie, że zaraz zmienicie świat. Widzę was. Jesteście wszystkim, czego potrzebuje świat. Bądźcie doskonałe. A do młodych królów, pochylcie się nad swoją podatnością na zagrożenia i na nowo zdefiniujcie męskość. Jest tak wiele różnych sposobów na bycie świetnym. Wierzę, że każdy człowiek rodzi się z mistrzowskim darem. Nie pozwólcie światu, abyście poczuli, że musicie wyglądać w określony sposób, aby być niesamowitym. I nie, nie musicie mówić w określony sposób, aby być genialnym. Ale musicie rozpowszechniać swój dar na całej planecie w sposób, który jest autentycznie związany z wami.

Do wszystkich tych, którzy czują się inaczej. Jeśli należycie do grupy o nazwie 'inna', grupy, która nie ma szansy być w centrum uwagi, stwórzcie własną scenę i sprawcie, by Was zobaczyli. Wasza inność jest piękna, wasza czerń jest piękna. Wasze współczucie, wasze zrozumienie, wasza walka o ludzi, którzy mogą być tak różni od was, jest piękna. Mam nadzieję, że (...) nigdy nie przestaniecie być sobą. Teraz jest was czas, niech was zobaczą."