Wszystko wskazuje na to, że powoli wracamy do czasów, gdzie nie poza i filtr były najważniejsze, tylko naturalność i uchwycenie chwili. A wszystko to za sprawą aplikacji BeReal, która obecnie jest opisywana jako największy konkurent instagrama. 

BeReal: co to? Nowa aplikacja, która ma już wielu użytkowników

Instagram przyzwyczaił nas do idealnych zdjęć - modelek, widoczków, czy wnętrz. Nie oszukujmy się, większość postów na tej apce jest w jakiś sposób edytowana. Czy to poprzez kadrowanie, nałożenie filtra, poprawienie kolorów i ostrości, nie mówiąc już o zmianie rysów twarzy czy ciała. Od lat sporo mówi się o negatywnym wpływie instagrama na postrzegania własnej sylwetki. Czy ogólnie "mental health". Czy wejście na rynek BeReal to zmieni? 

BeReal powstało w 2020 roku i jak uważają jej twórcy "to najprostsza aplikacja do udostępniania zdjęć, która pozwala raz dziennie dzielić się swoim prawdziwym życiem z przyjaciółmi. Codziennie o innej porze każdy robi zdjęcie i ma na to tylko 2 minuty" - możemy przeczytać w oficjalnym opisie apki. Wszystko ma być spontaniczne i prawdziwe. Projekt przypadł do gustu internautom - tysiące osób już zainstalowało aplikację na swoich smartfonach z systemem iOS oraz Android. 

BeReal: jak działa?

Co ciekawe, to nie my wybieramy moment publikacji kadru, tylko BeReal i mamy na to określony czas (nasi znajomi dostają alert w tym samym czasie co my). Na dodatek, nie można tego ujęcia zedytować czy upiększyć np. filtrami. A gdy wciskamy przycisk do zrobienia fotografii automatycznie powstają dwie - w trybie selfie i to, co mamy przed sobą. Dzięki temu nic się nie ukryje (zwłaszcza bajzel w mieszkaniu), a dzięki temu dowiemy się, kto naprawdę bywa wiecznie na mieście, a kto wolny czas najchętniej spędza na kanapie w domu oglądając Netfliksa. 

A co się stanie jeśli nie zdążysz opublikować fotki w wyznaczonym czasie, bo np. nie zauważysz powiadomienia albo nie możesz w danej chwili wykonać zadania? Zdjęcie można opublikować później, ale dopóki tego nie zrobisz, to nie zobaczysz postów swoich znajomych. Dodatkowo, jest jeszcze sekcja "Discovery", w której znajdziemy ujęcia ludzi z różnych stron świata. Post znajomego można skomentować albo zareagować na niego poprzez własne selfie. 

Warto wiedzieć, że początkowo korzystali z niej głównie francuscy studenci, ale w ciągu tego roku zainteresowanie BeReal skoczyło o 315 %!

BeReal: czy apka zastąpi Instagram?

Patrząc po ocenach na Google Play, jak i App Store BeReal zbiera głównie pozytywne opinie. Internauci chwalą również jej ogólny zamysł. Tylko czy zdetronizuje instagram w kontekście najpopularniejszych platform społecznościowych? Mark Zuckerberg i jego Meta już kilkakrotnie pokazali, że nie cofną się przed niczym, żeby nie stracić uwagi i zaangażowania użytkowników. Podobno istnieje już testowa funkcja o nazwie IG Candid (IG uczciwy), która do złudzenia przypomina opcję dostępną na BeReal. Zaskoczeni?

To ciekawy paradoks, zwłaszcza, że nowa apka powstała z powodu znudzenia instagramem... i jego idealnym światem.