Bali - od czego zacząć zwiedzanie?

Po wylądowaniu na Bali i zakwaterowaniu, dobrze po prostu odpocząć na łonie natury. Świetnym rozwiązaniem będzie więc zobaczenie wodospadów, z których słynie Bali. Wodospady Sekumpul uznawane są za jedne z najpiękniejszych na świecie. Tworzy je siedem niezależnych kaskad. Nawet wybierając się na wyspę podczas pory suchej można je podziwiać. Zdjęcie na tle pięknych Balijskich wodospadów to dla wielu turystów obowiązkowy punkt wycieczki po wyspie. Nic dziwnego - robią one ogromne wrażenie, dzięki otoczeniu przez porośnięte skały. Dla tych, dla których nie jest to wystarczającą rozrywką, Bali ma więcej do zaoferowania. Świetnym sposobem na spędzenie czasu na łonie natury będzie odwiedzenie małpiego lasu. Położony jest on w Ubud i oprócz kilkuset małp wypełniony jest imponującą roślinnością, starymi budowlami i rzeźbami. Choć małpy są przyzwyczajone do obecności ludzi, lepiej na nie uważać, szczególnie idąc przez las z kupionymi gdzieś przy wejściu bananami. W każdej chwili któraś z nich może wyciągnąć łapę po smakołyk, a nawet nie bawiąc się w konwenanse po prostu nam go wyrwać z rąk. Jednak mimo nieposkromionego charakteru gospodarzy, warto odwiedzić małpi las i zobaczyć jak imponująca, ciekawa, a nawet zabawna może być balijska natura.

Bali - co zwiedzać będąc na tej wyspie?

Bali słynie nie tylko z pięknej przyrody, ale także z ciekawych rozwiązań architektonicznych, takich jak budynki na wodzie. Najpopularniejsze to świątynia Pura Ulun Danu Bratan oraz pałac Pura Tirta Gangga. Wizerunek świątyni możemy zobaczyć na wielu pocztówkach oraz indonezyjskich banknotach. Choćby dlatego jest miejscem wartym zobaczenia podczas wizyty na wyspie. Natomiast pałac Pura Tirta Gangga to perła przyrodnicza oraz architektoniczna. Liczne rzeźby i posągi oraz piękne zielone ogrody zrobią wrażenie na każdym, kto odwiedzi to miejsce. Bardzo intrygująca jest także jego mistyczna strona. Pałac ma bowiem podział na 3 poziomy: boski, ludzki oraz należący do demonów. Bali słynie z wodnych budowli, więc podczas wizyty na wyspie warto zobaczyć chociaż jedną z nich. Jednak oprócz świątyń przypominających małe wyspy na Bali można zwiedzić także mnóstwo klasycznych budynków. Największą i najpopularniejszą świątynią na wyspie jest Pura Besakih. To kompleks położony na zboczu wulkanu Gunung Agung. Budynki ułożone są w postaci tarasów na różnej wysokości. Co ciekawe, świątynia wciąż jest aktywna, dzięki czemu można zobaczyć tam odprawianie ceremonii czy pielgrzymów, którzy przybywają tłumnie szczególnie w czasie pełni księżyca. Warto zaznaczyć, że na Bali odbywa się ok. 200 świąt rocznie, więc trafienie na ważny dzień dla miejscowych nie jest trudne.

Bali

Co warto zobaczyć na Bali?

Odwiedzając Bali nie można ominąć jednej z najbardziej oryginalnych i robiących ogromne wrażenie atrakcji wyspy, czyli tarasów ryżowych. Za najpiękniejsze uważane są Jatiluwih. Można zwiedzić je spacerując lub jeżdżąc na rowerze. Nie są to zwykłe ryżowe pola, ale uprawy ułożone piętrowo, przypominające pnące się ku górze schody. Warto przeznaczyć na nie więcej czasu, gdyż ze względu na powierzchnię jaką zajmują można je zwiedzać naprawdę długo. Plantacje te uprawiane są w tradycyjny sposób, a zwiedzanie odbywa się według wyznaczonych do tego szlaków. Jednak tarasy ryżowe nie są jedynymi plantacjami, które warto zobaczyć na wyspie. Na Bali można znaleźć także plantację kawy Luwak. Przypadnie ona do gustu wszystkim kawoszom, gdyż oprócz poznania całego procesu przygotowywania tej wyjątkowej i najdroższej na świecie kawy, można również spróbować jej najbardziej oryginalnej i według wielu najlepszej wersji. Na Bali kupimy także tę kawę taniej niż w Polsce. Wielbiciele natury powinni udać się w okolice wulkanu Gunung Batur. Jest on wciąż aktywny, a u jego stóp leży jezioro Danau Batur. Aby podziwiać piękne widoki okolic wulkanu warto się na niego wdrapać. Dotarcie do najwyższego punktu zajmuje ok. 2,5 godziny, jednak już niżej znajduje się urokliwie położony barek, przy którym można odpocząć, zjeść i zachwycać się pięknem balijskiej natury.

Atrakcje turystyczne Bali

Jednym z największych hitów wyspy jest huśtawka balijska czyli Bali Swing. Jednak wbrew pozorom na Bali nie jest dostępna tylko jedna, ale wiele huśtawek w różnych miejscach. To obowiązkowy punkt wycieczki dla tych, którzy przylecieli na wyspę w poszukiwaniu pięknych widoków i oryginalnych ujęć. Jest to płatna, ale także bezpieczna atrakcja, gdyż nikt nie zostawi nas samych na zawieszonej bardzo wysoko ogromnej huśtawce. Chcąc z niej skorzystać zostajemy przypięci specjalnymi linami, dzięki czemu podziwiając widoki wyspy nie musimy drżeć o własne życie. Bali to raj na ziemi nie tylko dla miłośników fotografii, ale również fanów surfingu. Na wyspie znajduje się bowiem wiele plaż, na których możemy zarówno odpocząć, jak i posurfować lub wziąć lekcje surfowania i zacząć stawiać swoje pierwsze kroki na desce. Warte odwiedzenia plaże to np.  Dreamland, Balangan, czy Suluban. Na wyspie popularne jest przemieszczanie się skuterami, więc chcąc dostać się na plażę nieco oddaloną od hotelu można wypożyczyć skuter i przy okazji zwiedzić okolicę. Inne atrakcje wyspy to: zoo, Bali Butterfly Park, w którym pooglądamy motyle, parki rozrywki, czy trzy aquaparki będące świetnymi miejscami dla całej rodziny.

Bali i najciekawsze miejsca, czyli nasza mapa turystyczna

Przed wybraniem się na indonezyjską wyspę warto sprawdzić, które lokacje są najciekawsze turystycznie. Oto spis miejsc szczególnie wartych zobaczenia podczas wyprawy na Bali.

  • Amed - to jedna z najpopularniejszych miejscowości wypoczynkowych na wyspie. Oprócz licznych resortów i restauracji wyróżnia ją wiele plaż, które szczególnie pokochają wielbiciele nurkowania i surfingu. Choć mogłoby się wydawać, że to zatłoczone i nieprzyjazne miejsce, w rzeczywistości należy do cichych i spokojnych miejscowości.
  • Ubud - indonezyjskie miasteczko uważane za najładniejsze na wyspie. To centrum balijskiej kultury, sztuki, ale także natury. To tam położony jest małpi las. Ponadto znajduje się tam wiele świątyń, które są wizytówką wyspy. Zabudowa wyspy wykonana jest w charakterystycznym balijskim stylu, dzięki czemu nawet spacer małymi uliczkami Ubudu to świetna rozrywki. Miłośnicy natury w pobliżu miasteczka znajdą robiące wrażenie tarasy ryżowe.
  • Tulamben - mała rybacka wioska, będąca atrakcją dla wielbicieli nurkowania. W pobliżu Tulamben można podziwiać zatopiony w trakcie II wojny światowej wrak okrętu USS Liberty. Jest on świetnie widoczny, a wokół niego pływają liczne wodne stworzenia.
  • Tenganan - tradycyjna balijska wioska należąca do najstarszych na wyspie. To idealne miejsce dla tych, którzy chcą poznać zwyczaje i codzienne życie miejscowych. Mieszkańcy Tenganan kultywują balijskie zwyczaje i żyją w izolacji, z dala od obleganych przez turystów kurortów i tętniących życiem plaż.

Bali - czy warto tam się wybrać?

Bali to od kilku lat jeden z najpopularniejszych podróżniczych punktów na świecie. Choć niektórzy uważają wyspę za przereklamowaną, nie bez powodu przyciąga turystów każdego roku. Bali bez wątpienia jest miejscem dla miłośników plażowania, nurkowania i surfingu - znaleźć tam można bowiem przepiękne plaże z przejrzystą wodą. Jednak nie jest to jedyna forma wypoczynku, jaką oferuje wyspa. Liczne świątynie, wodospady, plantacje ryżowe czy kawowe, małpi las i zoo sprawiają, że każdy dzień wycieczki może być w całości zajęty. Na pewno nie da się tam nudzić. Na dodatek wyjątkowe malownicze widoki są prawdziwą gratką dla wielbicieli fotografii, bo z Bali można przywieźć świetne i klimatyczne zdjęcia. Niestety nie jest to tania wycieczka, szczególnie gdy zależy nam na skorzystaniu z tego co oferuje wyspa w stu procentach. Jednak jeśli budżet na to pozwala warto zobaczyć czym przyciąga Indonezja.

Kiedy jechać na Bali? Pogoda, pora deszczowa i temperatura na Bali >>