Kontrowersje wokół Kanye Westa nie cichną - tylko w ostatnich tygodniach mówiło się o jego opresyjnym zachowaniu wobec Kim Kardashian, antysemickich poglądach, szokującej kolekcji ubrań Yeezy z wizerunkiem Jana Pawła II i hasłami "White Lives Matter", pomyśle otwarcia szkoły przy jednoczesnym chwaleniu się, że nie przeczytał w swoim życiu żadnej książki, publicznych kłótniach z Pete'em Davidsonem i sugerowaniu śmierci komika... Dodajmy do tego odpowiedź na branżową krytykę jego ostatniej kolekcji, w odpowiedzi na którą Ye posunął się do publicznych ataków na redaktorów mody i samego Bernarda Arnaulta, francuskiego biznesmena oraz prezesa koncernu LVMH.

Dużo jak na okres jedynie od sierpnia do października, a przecież raper znany jest nie tylko ze swojej twórczości muzycznej i modowej, ale też ciętego języka i odważnych "pomysłów".  

Meghan Markle udzieliła pierwszego wywiadu po śmierci królowej Elżbiety II. Zdradziła, jak książę Harry radzi sobie z żałobą>>

Regularne przekraczanie granic przez artystę sprawiło, że gigant odzieżowy Kering - właściciel między innymi Balenciaga - zapowiedział, że nie będzie już współpracować z Kanye Westem. Nowe plany (a właściwie ich brak) podano przy okazji opublikowania wyników finansowych za trzeci kwartał. Przedstawiciele zarządu skomentowali krótko swoją decyzję na łamach branżowego serwisu WWD: "Balenciaga nie ma już żadnych relacji ani planów na przyszłe projekty związane z tym artystą".

West jeszcze do niedawna był wieloletnim współpracownikiem hiszpańskiego domu mody i otworzył pokaz wiosna-lato 2023 podczas Paris Fashion Week. Po ostatnich kontrowersyjnych zachowaniach postanowiono usunąć jego zdjęcia ze strony internetowej Balenciaga. Wcześniej muzyk działał także przy tworzeniu specjalnej linii Yeezy Gap Engineered by Balenciaga, premierowo pokazanej z występem "Donda 2" w Miami. Jednak Ye zakończył relację z Gap Inc. w zeszłym miesiącu. Co więcej, także adidas - jak podaje WWD - "przygląda się" swojej współpracy z raperem, która została zawiazana jeszcze w 2013 roku. Czy to koniec łaski Kanye Westa w branży mody? O tym przekonamy się z czasem, bo historia popkultury dzieje się na naszych oczach, a decyzja Balenciaga może być tu kamieniem milowym.

Kanye West w końcu gotowy na sfinalizowanie rozwodu z Kim Kardashian?>>

PS Przypomnijmy, że w ostatnim czasie zawieszono go na Instagramie i Twitterze za mowę nienawiści, w związku z czym West ogłosił, że kupi sobie prawicową platformę mediów społecznościowych - Parler. Tam będzie mógł dalej dzielić się "swoim podejściem do świata".