Pod hashtagiem #baccaratrouge540 na TikToku opublikowano tysiące filmików, które łącznie zdobyły ponad pół miliarda wyświetleń. Nie ma więc wątpliwości, że perfumy te stały się fenomenem. Gdy debiutowały na rynku w 2014 roku, nic nie zapowiadało tak oszałamiającego sukcesu. Choć trzeba przyznać, że Baccarat Rouge 540 miały obiecujący start – przede wszystkim to zapach skomponowany przez samego Francisa Kurkdjiana, jednego z najsłynniejszych „nosów” świata, który ma na koncie takie hity jak Elie Saab Le Parfum, Elizabeth Arden Green Tea czy Narciso Rodriguez For Her. Opatrzone szyldem Maison Francis Kurkdjian, stworzone zostały specjalnie na zamówienie luksusowej marki Baccarat specjalizującej się w produkcji kryształowych naczyń i zastaw. Marka posiadająca hotel w Nowym Jorku chciała, by jego wnętrza pachniały niezwykle wykwintnie – stąd zdecydowała się na współpracę z Kurkdjianem. Koniec końców perfumy, które miały witać gości hotelowego lobby, w ciągu paru lat awansowały do listy top 20 najbardziej pożądanych zapachów świata. Na czym polega ich fenomen?

Baccarat Rouge 540 – dlaczego stały się tak popularne?

Baccarat Rouge 540 to marzenie każdego marketingowca z segmentu luxury. Są otoczone nimbem luksusu i niedostępności, a jednocześnie mnóstwo osób o przeciętnych zarobkach wykosztowuje się, by mieć choć jeden flakon na własność.

„Są jak bransoletka Cartiera wśród perfum – ich cena jest zaporowa, ale i tak ma je wiele osób” – zauważył jeden z TikTokerów recenzujących zapach.

Popularna platforma chyba w największej mierze przyczyniła się do sukcesu Bacccarat Rouge 540, czyniąc z nich coś w rodzaju emblematu bogactwa. Jeśli je nosisz, to sygnał dla otoczenia, że należysz do elitarnego grona. Dysponujesz na tyle dużymi środkami, że możesz pozwolić sobie na luksusową fanaberię w postaci tych „skandalicznie” drogich perfum. I masz pewność, że inni to wyczują, bo Bacccarat Rouge 540 mają naprawdę powalającą trwałość i projekcję. Co by nie mówić o ich cenie (najmniejszy, 70-mililtrowy flakon to koszt blisko 1,5 tysiąca złotych), to kupując ten zapach inwestujesz także w swój wizerunek. „Pracuję w branży prawnej/sądowniczej. Byłam właśnie na rozprawie, gdy nagle pozwany, ryzykując karę sądową, zapytał się mnie, czym tak pachnę!” – napisała jedna z internautek na platformie zakupowej Nordstrom. „Jeśli chcesz, by twój facet zrobił dla ciebie wszystko i chcesz pachnieć jak CEO, kup je!” – zrecenzował zapach ktoś inny.

No dobrze, ale czym właściwie pachnie Bacccarat Rouge 540? Zaskakująca kompozycja to też element składający się na ich sukces. Perfumy należą do kategorii orientalno-kwiatowej i zawierają 6 nut zapachowych. Nuty głowy to szafran i jaśmin, nuty serca – drzewo bursztynowe i ambra, a nuty bazy – żywica jodłowa i cedr. Mieszanka ta w odbiorze pachnie słodkawo, wręcz karmelowo, a jednocześnie pobrzmiewają w niej „sterylne” akordy przez niektórych porównywane do… zapachu gabinetu dentystycznego. To właśnie zderzenie świeżej, mokrej żywicy z wibrującym ciepłem ambry i bursztynu daje tak oryginalne doznania olfaktoryczne. Są one na tyle niecodzienne, że wielu autorów recenzji skarży się na ciągłe zaczepki i pytania ze strony bliskich, przyjaciół i współpracowników, a nawet obcych ludzi przechodzących ulicą. Zapach wzbudza ciekawość, ale jest też wyjątkowo często komplementowany.

Kiedy mówisz komuś ‘podobają mi się twoje perfumy’ albo ‘ładnie pachniesz’ to tak, jakbyś mówił, że ta osoba jest piękna. Jest w tym coś niesamowicie satysfakcjonującego, że ludzie rozpoznają cię po zapachu, a twoja osobowość wychodzi na pierwszy plan. Dlatego gdy już znajdujesz perfumy, które stawiają cię w pierwszym rzędzie i podkreślają twoją charyzmę – wtedy mamy bingo” – podsumowuje Francis Kurkdjian.

Perfumy podobne do Baccarat Rouge 540

Tiktokerzy nie byliby sobą, gdyby na fali popularności zapachu Baccarat nie pokusili się o zestawienie jego bardziej przystępnych zamienników. Jeśli chcesz oczarować otoczenie, ale dysponujesz skromniejszym budżetem niż 1,5 tysiąca złotych – oto kilka propozycji, które warto rozważyć.

Burberry Her Eau de Parfum

Słodkawe perfumy gourmand, które z zapachem Baccarat łączy obecność ciepłego kaszmiru, piżma i bursztynu. Recenzenci zwracają uwagę, że pobrzmiewają w nich podobne, trochę „szpitalne” nuty. Ich twórcą także jest Francis Kurkdjian.

Ariana Grande Cloud Eau de Parfum

Ciepłe, słodkie i zmysłowe perfumy Ariany Grande to kolejny fenomen TikToka. Wielu jego użytkowników zwraca uwagę na ich podobieństwo do Baccarat – głównie przez obecność piżma i nut drzewnych, które nadają kompozycji niezwykłą trwałość (aż do 12 godzin).

Zara Red Temptation

Jeden z najpopularniejszych zapachów dostępnych w ofercie hiszpańskiej siecówki także przejawia spore podobieństwo do luksusowych perfum Baccarat. Mamy tu, tak jak w kompozycji Kurkdjiana, nuty szafranu, jaśminu oraz bursztynu. A to wszystko za mniej niż 100 złotych.

Le Couvent Maison de Parfum Tinharé

Tu również niezaprzeczalnie czuć echo mistrzowskich perfum Baccarat Rouge 540. Ich słodycz pochodzi od wanilii, a szlachetna wytrawność od nut drzewnych. Wyczuwalny jest w nich też jaśmin oraz mandarynka. Przez niektórych nazywane są „klonem” Baccarata.