Kiedy kilkanaście tygodni temu podano informację o tym, że do Polski trafi jedna z najcenniejszych kolekcji fotografii XX wieku, serca kolekcjonerów zaczęły bić szybciej. W większości nigdy niepublikowane, często intymne zdjęcia gwiazd lat 50. i 60. autorstwa Miltona H. Greena (wieloletniego przyjaciela Marilyn Monroe) miały trafić pod młotek w wyniku porozumienia zadłużonego finansisty Dino Matingasa z Funduszem Obsługi Zadłużenia Zagranicznego. Tak też się stało - wydarzenie odbiło się szerokim echem medialnym, a licytacja zorganizowana przez dom aukcyjny DESA Unicum była nie lada okazją do nabycia prawdziwych perełek retro. Kilkaset wspaniałych fotografii zostało sprzedanych prywatnym kolekcjonerom, a aukcja zakończyła się elektryzującym finałem. Najcenniejsze okazało się zdjęcie Marilyn Monroe w sukni baletowej, które osiągnęło cenę 60 tysięcy złotych, przebijając tym samym cenę wywoławczą aż trzydziestokrotnie!

17 grudnia DESA Unicum organizuje drugą aukcję pozostałej, wydzielonej do sprzedaży części zbiorów, a ELLE.pl objęło wydarzenie patronatem. Licytację poprzedza wystawa przeznaczonych na aukcję fotografii, na którą serdecznie Was zapraszamy. Ekspozycję można oglądać w dniach 4-17 grudnia, od poniedziałku do piątku w godzinach 11.00-19.00 oraz w sobotę 11.00-16.00 w siedzibie domu aukcyjnego DESA Unicum przy ul. Marszałkowskiej w Warszawie. 

Dziś prezentujemy je w naszej galerii. Zobaczcie, jak Marilyn Monroe poprawia w lustrze makijaż i jak zmęczona odpoczywa otulona tiulową spódnicą.