Na uciążliwe wypryski dobrze sprawdzi się lek, który z pewnością masz w swojej domowej apteczce - aspiryna. Jak się okazuje, ten tani produkt stosowany przez nas najczęściej na bóle głowy i w czasie przeziębienia, może całkowicie odmienić stan cery. Dziś napiszemy Wam o tym, jak działa aspiryna na trądzik.

Aspiryna na trądzik – jak działa?

Składnikiem aktywnym aspiryny jest kwas acetylosalicylowy. Podczas jego rozkładu dochodzi do uwolnienia różnych części cząsteczki, z których jedną jest kwas salicylowy - popularny składnik wykorzystywany w preparatach na trądzik. Ma on działanie wysuszające, które redukuje nadmiar sebum i pozbywa się martwych komórek skóry, idealnie pomagając w oczyszczaniu skóry.

Maseczka aspirynowa – jak zrobić? Ile trzymać?

Przed przystąpieniem do przyrządzania domowej maseczki z aspiryny na trądzik, zadbaj o kilka rzeczy, które zapewnią ci możliwie najlepsze efekty. Po pierwsze upewnij się, że nie używasz aspiryny w formie kapsułek lub z jakimkolwiek rodzajem powłoki, ponieważ to właśnie w takich formach leku znajdują się wszystkie niepożądane dodatki.

Przed nałożeniem na twarz, wykonaj test na innym obszarze ciała, np. na przedramieniu. Jeśli po 10-15 minutach wystąpi negatywna reakcja lub podrażnienie, lepiej powstrzymaj się przed dalszymi działaniami.

Aktywny składnik aspiryny jest formą kwasu salicylowego, czyli silnym środkiem złuszczającym. Minusem jest jednak to, że może nadmiernie wysuszać skórę. I o ile osoby o tłustej cerze nie muszą się tym przesadnie martwić, pozostali powinni pamiętać, aby do maski aspirynowej dodawać zawsze jakiś olejek, na przykład z awokado lub słodkich migdałów. Oleje z nasion konopi, arganowy i jojoba to również niedrogie propozycje, które warto mieć pod ręką. 

Ponieważ ten domowy sposób na trądzik może być potencjalnie wysuszający i podrażniający dla skóry, jako składnik maski dobrze sprawdzi się także miód, który ma naturalne właściwości nawilżające, antyseptyczne i antybakteryjne. Dodanie miodu do mikstury pomoże zwalczyć bakterie, nawilżyć skórę oraz zmniejszyć ewentualną opuchliznę twarzy.

Nie stosuj maseczki częściej niż 2-3 razy w tygodniu. Ponieważ przygotowujesz maseczkę samodzielnie, nie możesz być pewna stężenia wykorzystanych składników, a ich nadmierne użycie może spowodować niepożądane złuszczanie i podrażnienia. 

Składniki maseczki z aspiryny:

  • 3-4 tabletki aspiryny niepowlekanej
  • Dla skóry tłustej: 1/2 łyżeczki wody LUB
  • Dla skóry normalnej i suchej: 1/2 łyżeczki oliwy (czy innego oleju)
  • Miód

Jak zrobić?

Wlej trochę letniej wody do dużej szklanej miski, a do środka wstaw mniejszą szklaną miskę. Do małej miski nałóż łyżeczkę miodu i pół łyżeczki wody lub oleju jojoba i połącz składniki. Rozgnieć trzy do czterech niepowlekanych tabletek aspiryny za pomocą moździerza i tłuczka lub widelca. Wyjmij mniejszą miskę z wody i dodaj pokruszoną aspirynę. Papkę z aspiryny dokładnie wymieszaj. Jeśli konsystencja jest zbyt gęsta, dodaj odrobinę więcej płynu. Uwaga: nie będzie to typowa, gęsta maseczka, do której jesteś przyzwyczajona. Sprawdź temperaturę maseczki, a jeśli jest w porządku, nałóż ją na stany zapalne opuszkami palców omijając okolice oczu. Zostaw na twarzy na około 10 minut, a następnie zmyj ciepłą wodą.

Przeciwwskazania 

Jeśli masz uczulenie na którykolwiek ze składników lub kwas salicylowy, jeśli jesteś w ciąży, karmisz piersią lub masz jakiekolwiek schorzenia, które powodują, że nie powinnaś stosować aspiryny.

Nie stosuj na obszarach, które były depilowane woskiem lub na których w ciągu ostatnich czterech dni stosowano kwas salicylowy, czy glikolowy. Nie stosuj na skórę podrażnioną, skaleczoną lub poparzoną słońcem skórę.

Maseczka z aspiryny – efekty po zastosowaniu

Aspiryna działa jak niesteroidowy środek przeciwzapalny i może zapewnić pewną ulgę w stanach zapalnych, oczyszczać skórę oraz redukować zaczerwienienia. Pozytywne efekty odnotowują też osoby stosujące aspirynę na przebarwienia skóry. Dodatkowo, składniki zawarte w masce takie jak miód, czy oliwa, odżywią i nawilżą skórę, zadziałają antybakteryjnie i zmniejszą opuchliznę.

Getty Images

Aspiryna na trądzik – opinie

“Aspirynę na wypryski punktowo stosuję już od paru lat i jest to jedna z nielicznych rzeczy jakie mogę polecić z czystym sumieniem. Pryszcze znikają praktycznie od razu, aspiryna walczy z przebarwieniami i ogólnie cud miód malina. Tylko musi to być niepowlekana i bez dodatków, bo inne nie rozpuszczają się odpowiednio w wodzie”. (aniush / forum vinted)

“Aspiryna i woda na pryszcze to cud, którego potrzebowałam dla mojej skóry - miałam kilka ogromnych, czerwonych pryszczy obok nosa, a od ich pojawienia się minął już miesiąc i nic nie wskazywało na to, aby miały zniknąć zbyt szybko... Szczerze mówiąc nie wierzyłam, że to zadziała, ale postanowiłam spróbować. I następnego dnia voila - pryszcze nie były już zaczerwienione i znacznie zmniejszyły swój rozmiar. Jestem zakochana w aspirynie na twarz”. (porzellanpuppchen / acne.org)

“Początkowo byłam sceptyczna - wydawało mi się to zbyt piękne, żeby było prawdziwe. Moja skóra jest tłusta w strefie T i ma okropne suche plamy (przez co makijaż fatalnie się utrzymuje) więc pomyślałam, że spróbuję. Okazało się, że maska z aspiryny jest bardzo dobra dla mojej skóry. Suche miejsca dosłownie wyparowały, a pory wyglądają na mniejsze. Skóra jest miękka i rozświetlona. Wydawałam pieniądze na drogie produkty, a aspiryna na wypryski wykonała równie dobrą robotę”. (Kcoll / makeupalley.com)