Co to jest arbutyna?

Arbutyna to organiczny związek chemiczny należący do grupy glikozydów fenolowych. W naturze występuje głównie w owocach i zielonych częściach niektórych roślin, np. gruszy, wrzosu, oregano, żurawiny czy majeranku. Przemysłowo pozyskuje się ją przede wszystkim z liści i jagód mącznicy lekarskiej.

Arbutyna jest pochodną hydrochinonu, substancji zakazanej w kosmetyce na terenie Unii Europejskiej. Testy kliniczne wykazały, że może on uszkadzać komórki i działać rakotwórczo. Arbutyna ma słabsze działanie rozjaśniające niż hydrochinon, lecz w przeciwieństwie do niego jest całkowicie bezpieczna dla organizmu.

Arbutyna – mechanizm działania

Arbutyna jest inhibitorem tyrozynazy - enzymu niezbędnego w procesie powstawania melaniny, czyli barwnika skóry. Arbutyna blokuje jej aktywność i tym samym nie dopuszcza do tworzenia się pigmentu. Nie wpływa jednak na już istniejącą melaninę. Żeby zauważyć rozjaśnienie, należy więc poczekać, aż przebarwione komórki naskórka złuszczą się i zostaną zastąpione przez nowo powstałe.

Arbutyna działa nie tylko na przebarwienia. Pomaga także zniwelować plamy starcze, niewielkie blizny i piegi. Ponadto chroni przed promieniami UV i zapobiega fotostarzeniu się skóry.

Krem z arbutyną

Arbutyna w kosmetykach często łączona jest z innymi substancjami, które wzmacniają jej działanie. Zawierające ją kremy zwykle mają w składzie także witaminę C, niacynamid czy kwasy AHA, które złuszczają naskórek, dzięki czemu poprawa kolorytu cery jest widoczna szybciej.

Przy wyborze kremu rozjaśniającego warto zwrócić uwagę na zawartość substancji aktywnej. Najsilniej działa alfa-arbutyna, której maksymalne dopuszczalne stężenie w kosmetykach wynosi 2%. Dla łagodniejszej beta-arbutyny dozwolone jest 7%.

Przeciętnie arbutyna występuje w kremach w stężeniu 1%. Więcej jest jej w dermokosmetykach. Jeżeli potrzebujemy silniejszego rozjaśnienia, warto zaopatrzyć się również w serum, które jako preparat skoncentrowany działa bardziej efektywnie.

Krem z arbutyną bez przeszkód mogą stosować osoby zmagające się z trądzikiem i bliznami potrądzikowymi. Jej działanie przeciwzapalne pomoże wyciszyć istniejące zmiany. Uważać powinni jednak alergicy - arbutyna może uczulać.

Arbutyna – opinie

Arbutyna uważana jest za delikatny środek rozjaśniający. Niekiedy można spotkać się z opiniami, że tak naprawdę nie działa. Należy jednak pamiętać, że widoczne efekty pojawiają się dopiero po kilku tygodniach regularnego stosowania. Każdy organizm jest inny, dlatego czas potrzebny na ograniczenie powstawania melaniny może się różnić u poszczególnych osób.

Arbutyna w kosmetyce używana jest niekiedy do rozjaśniania całego naskórka, lecz w takim przypadku nie daje spektakularnych rezultatów. Działa bowiem przede wszystkim w miejscach przebarwionych, gdzie melanina wytwarzana jest w nadmiernych ilościach. Zdrowy naskórek jedynie rozświetla.

W opinii dermatologów arbutyna jest łagodna i bezpieczna dla skóry. Odradza się stosowanie jej na nietypowe przebarwienia - wygląd takich zmian należy skonsultować z lekarzem.

Arbutyna – cena

Arbutyna w czystej postaci osiąga cenę 20 zł za 10 g. Można kupić ją w sklepach oferujących półprodukty i samodzielnie dodawać do kosmetyków. Warto jednak pamiętać, że nie należy łączyć jej z substancjami o pH zasadowym, gdyż w takim środowisku ulegnie rozpadowi, a tym samym straci cenne właściwości. Wskazane jest dodawanie arbutyny do preparatów o kwaśnym odczynie.

Kosmetyki z arbutyną mają zróżnicowane ceny, zależne od jej stężenia oraz innych substancji, które zostały użyte do produkcji. Najtańsze kremy zawierające arbutynę kosztują ok. 20 zł, jednakże jej procentowa zawartość jest w nich niewielka. Preparaty z pożądanym stężeniem na poziomie 2% to wydatek minimum 70 zł.