Aperol Spritz światową popularność zdobył w 2018 roku. Rok później zajął dziewiątą lokatę na liście najlepiej sprzedających się na świecie koktajli opublikowanej na stronie Drinks International.

Aperol Spritz - historia drinka

Aperol Spritz - mimo ogromnej popularności, jaką odniósł w ostatnich kilku latach - wcale nie jest nowożytnym wynalazkiem. Jego narodziny przypadają na wiek XIX i okres dominacji dynastii Habsburgów w  Królestwie Lombardii-Wenecji. Wojskowi, kupcy, dyplomaci oraz osoby pracujące we dworze polubili smak win z lokalnych tawern, jednak alkohole te były dla nich zdecydowanie zbyt mocne. Nowoprzybyli zaczęli zatem prosić gospodarzy o dodawanie do win odrobiny wody. Od niemieckiego słowa "spritzen", oznaczającego "spryskiwać", dzisiejszy składający się z miksu "Prosecco & Aperol" drink wziął swoją nazwę.

W pierwotnej wersji Spritz składał się z wina czerwonego lub białego musującego rozcieńczonego wodą. Dzisiejszą formułę ustalono na początku lat 20. Przepis pozostał niezmieniony w czasie, jednak dopiero trzydzieści lat później Aperol Spritz zyskał popularność jako alternatywa dla mieszanki białego wina z gazowaną wodą. Od 2003 roku marka likieru Aperol, wchodzącego w skład koktajlu, jest własnością Campari Group, promującej Prosecco z Aperolem jako napój idealnie pasujący do towarzyskich sytuacji. Dzięki temu sprzedaż tego właśnie alkoholu wzrosła czterokrotnie.

Wraz z upływem lat pojawił się szereg wersji opcjonalnych tego popularnego drinka. Chociaż wydawałoby się, że kluczem jest właśnie Aperol, przepis zmodyfikowany może uwzględniać również inny rodzaj likieru, na przykład Campari, Select czy China Martini. Spritz drink jest jednak tylko jeden, choć zmieniają się proporcje składników.

Jak smakuje Aperol Spritz?

Połączenie: Aperol z Prosecco jest cenione przede wszystkim za orzeźwiający, nieprzesłodzony smak, sprawdzający się w upalne dni. To efekt, który drink zawdzięcza pierwszemu wymienionemu składnikowi - likierowi, którego formuła powstała w Padwie w 1919 roku za sprawą braci Barbieri.

Aperol składa się z naparu z gorzkich i słodkich pomarańczy, naparu z rabarbaru oraz mieszanki ziół. Zestaw ten ma lekko goryczkowy smak z cytrusową nutą, który przyjemnie podbijają bąbelki. Jeśli chodzi o oryginalny Aperol, skład i szczegółowy przepis trzymany jest w sekrecie. Wiadomo, że kluczowy jest balans pomiędzy kilkunastoma ziołami, korzeniami i słodko-gorzką wymową całości.

Charakterystyczna gorzka i ziołowa dominanta nie przypadnie do gustu każdemu, jednak jej połączenie z delikatnym winem musującym łagodzi całość, nadając drinkowi lekkość i finezję trudną do wykrycia w jakimkolwiek innym koktajlu. Dodanie Aperolu czyni drinki znacznie mniej słodkimi. Dodatkowym powodem, dla którego Aperol Spritz jest tak często wybierany, jest niewielka zawartość alkoholu (około 11%). Jasny, oranżowy kolor i delikatny smak nadaje całości bardzo wakacyjny i lekki charakter.

Aperol Spritz - składniki

Znając już odpowiedź na pytanie: "Aperol - co to jest" i jaka jest jego rola w drinku, warto powiedzieć, co prócz niego wchodzi w skład Aperol Spritz. Klasycznie są to: Prosecco oraz woda gazowana w zróżnicowanych proporcjach.

Chcąc przygotować ten drink, nie musimy jednak sięgać koniecznie po oryginalny Aperol, choć jest on łatwy do kupienia w dobrze zaopatrzonych polskich sklepach. Istotne jest, aby zastosowany likier był gorzki. Nadają się do tej roli także: Campari, Cynar lub Aperitivo Select. Ten ostatni często wykorzystywany jest w Wenecji, a Aperol Spritz zamienia się wówczas w Spritz Veneziano. Całość wieńczy się odrobiną gazowanej wody mineralnej i serwuje z lodem w kieliszku udekorowanym plasterkiem pomarańczy albo kawałkiem oliwki, w zależności od wykorzystanego likieru.

Aperol Spritz - przepis i proporcje

Jakie Aperol Spritz proporcje powinien zachowywać, abyśmy mogli go nazwać klasycznym? Wbrew pozorom opcji jest kilka, a sami Włosi praktykują różne połączenia.

International Bartenders Association (IBA) podaje, że kanoniczny miks składa się z:

  • 90 ml Prosecco
  • 60 ml Aperolu
  • odrobinę wody gazowanej

Jak zrobić drink mając wodę, wino i Aperol? Banalnie, jednak nie wystarczy umieścić wszystkich składników w kieliszku do wina. Ważna jest kolejność. Aperol jest cięższy niż Prosecco, jeśli więc zostanie wlany najpierw, w całości osiądzie na dnie. Do szkła wypełnionego lodem należy zatem wlać wino, później likier i wodę, a następnie delikatnie wymieszać.

Istnieją także inne szkoły przygotowywania Spritza. Niezmienna jest tylko zasada trzech składników, a sam smak i moc koktajlu można dopasowywać do własnego gustu. Inne możliwe połączenie to:

  • 4 części Prosecco lub innego białego wina musującego
  • 3 części Aperolu
  • 3 części gazowanej wody

Na butelce oryginalnego włoskiego likieru Aperol znajduje się propozycja, by wymieszać:

  • 3 porcje Prosecco
  • 2 porcje Aperolu
  • 1 porcja wody gazowanej

Z kolei oryginalny przepis prawdopodobnie bazował na trzech składnikach w równych częściach. Ostateczny wybór tak naprawdę zależy od tego, co kto lubi i jaką moc drinka preferuje.

Skoro nie ma odgórnie ustalonych i powszechnie stosowanych proporcji na Spritz, można łatwo domyślić się, że nie istnieje także uniwersalna kompozycja. Tak naprawdę wspólnym mianownikiem i podstawą jest Prosecco: drink zawsze powinien mieć musujące wino w swoim składzie. Reszta to charakterystyczny włoski luz i dowolność. Wykorzystuje się bardzo różne napoje alkoholowe, czasem mieszane, dzięki czemu zawartość alkoholu też jest zmienna. Niepisaną zasadą jest tylko zachowanie czerwono-pomarańczowego koloru drinka.

Jakie są możliwe opcje smakowe? Istrian Aperol Spritz wykorzystuje zamiast Aperolu likier Teranino na bazie rakiji z wytłoków winogron terrano i owoców leśnych. Na Wyspach Liparyjskich serwuje się Spritz z sycylijską granitą mandarynkową, a w całych Włoszech - Spritz Bianco z białym Martini.

Jak i z czym podawać Aperol Spritz?

Aperol Spritz podawany jest powszechnie po prostu w kieliszku do wina udekorowanym plasterkiem pomarańczy. We Włoszech jednak często serwuje się go w wyjątkowym szkle, którego kształt przypomina obróconą do góry dnem butelkę Aperolu. Ten oryginalny kieliszek zaprojektował w 2016 roku Luca Trazzi, wenecki projektant.

Jeśli chodzi o Aperol: z czym i kiedy go podawać? Włosi piją go najczęściej popołudniu lub wieczorem, co można zauważyć, przechodząc wzdłuż kawiarnianych ogródków. Jako drink sprawdzi się w każdej sytuacji. Producent Aperolu reklamuje go jako element towarzyskich spotkań, ale z powodzeniem można podawać go podczas lunchu, przyjęć czy po prostu relaksu w domowych pieleszach. Jako dodatek sprawdzają się owoce oraz drobne przekąski "na jeden kęs".