"The Northman": fabuła

Najnowszy film Roberta Eggersa to coś na co czekamy z niecierpliwością! I nic dziwnego. Po mrocznym, czarno-białym "The Lighthouse", z Robertem Pattinsonem i Willem Dafoe, reżyser wpisał się w grono jednych z najbardziej nowatorskich współczesnych twórców filmowych. 

Przyszedł czas na kolejny film Eggersa, który już po pierwszych wieściach odnośnie obsady zapowiadał się naprawdę dobrze. A pierwszy zwiastun właśnie utwierdził nas w tym przekonaniu! Tym razem reżyser wyruszy w podróż do X-wiecznej Islandii i przedstawi losy Amletha, czyli księcia Wikingów, znanego z licznych legend, którego historią po latach zainspirował się sam William Szekspir. Amleth postanawia zemścić się na mordercach swojego ojca, a ogromne rozgoryczenie po tej stracie sprawia, że posuwa się do odważnych decyzji, które ryzykują jego życie. 

Jak mówi sam Eggers "The Northman" to do tej pory największy projekt w jego karierze:

Skala przedsięwzięcia jest naprawdę olbrzymia. Nie jestem w stanie wszystkiego dopilnować sam i nad wszystkim czuwać. Jest tak wiele lokacji zdjęciowych, tak wielka dokumentacja, trzeba zbudować wszystkie wioski, uszyć tysiące kostiumów, wytrenować konie, narysować storyboardy. Zwykle rysowałem je tylko w scenach ze zwierzętami, albo tam, gdzie musieliśmy użyć efektów specjalnych. Teraz to w zasadzie każda scena, a do tego dochodzą setki statystów.

"The Northman": obsada i twórcy

W obsadzie "The Northman" znalazła się prawdziwa aktorska śmietanka. Główną rolę odegra Alexander Skarsgård ("Czysta krew", "Wielkie kłamstewka", "Sukcesja"), który wcieli się w Amletha. Oprócz niego w filmie zagrają również Nicole Kidman, Anya Taylor-Joy, Willem Dafoe, Claes Bang, Kate Dickie, Murray McArthur, Ian Gerard Whyte, Ethan Hawke i Björk. 

Eggers stworzył scenariusz z pomocą Sjóna Sigurdssona – nordyckiego poety, pisarza i wieloletniego współpracownika Björk. Autorem zdjęć do filmu jest Jarin Blaschke, który pracował również przy wspomnianym wcześniej "Lighthouse". Zdjęcia zrealizował na taśmie 35mm, co w zestawieniu z mocną, mistyczną muzyką Sebastiana Gainsborougha, a także odniesieniami do kultury nordyckiej może stworzyć prawdziwie hipnotyzujące dzieło.

"The Northman": zwiastun i premiera

Na film musimy jeszcze chwilę poczekać. Na szczęście nie aż tak bardzo długo, bo pojawi się w kinach już najbliższej wiosny! Premiera odbędzie się 22 kwietnia 2022 roku.