Antymoda – oksymoron, który po rozbrojeniu, nabiera sensu. Obiecujemy. W największym uproszczeniu opisuje przekute w konkretne wybory stylizacyjne pragnienie jednoczesnego wyróżniania i dopasowywania się. Zjawisko to ma swoje korzenie już w latach 70. Jest ściśle związane z antykonsumpcyjnymi postulatami hipisów oraz sprzeciwiających się męskiemu spojrzeniu na ubiór dominującemu w branży fashion feministek. Innym połączeniem z latami 70. jest panująca wtedy wolność. I bunt. Także w wymiarze mody. 

W sezonie wiosna-lato 2023 temat anti-fashion powraca w nieco innym kontekście. Na fali popularyzacji minimalistycznej estetyki „cichego luksusu” i jako sprzeciw wobec hiperprzyśpieszeniu cyklu powstawania i życia trendów. 

Udane antymodowe stylizacje charakteryzują ponadczasową kroje, stonowana paleta barw oraz wysoka jakość materiałów. Są zachowawcze i za nic mają sobie viralowe hity z Tik Toka czy najświeższe tendencje ze światowych wybiegów. Mimo to, robią niesamowite wrażenie. Poniżej zebrałyśmy 5 stylizacji, które dowiodą tego bez zbędnych słów. Potraktujcie je jako inspiracje do obowiązkowego wykorzystania w praktyce.

Biały T-shirt + denimowe szorty + baleriny 

Nie ma bardziej uniwersalnego elementu garderoby niż biały T-shirt o nonszalanckim fasonie relaxed fit. Może robić za bazę niezliczonej ilości zestawów. Najbardziej leniwe, a przy tym ultrastylowe połączenie - z błękitnymi denimowymi szortami i uroczymi balerinkami -  podpatrzyłyśmy u Anouk Yve. Nic dodać, nic ująć. 

 

(Nie taka) mała czarna 

Czarne monolooki to najłatwiejszy w obsłudze minimal. Tym bardziej, jeśli stylizację skonstruujemy w oparciu o prostą sukienkę maxi. Wystarczy dorzucić do niej skórzaną torebkę oraz dopasowane kolorystycznie klapki i voilà – letni outfit bez określonej daty przydatności gotowy. Szeroki wybór czarnych sukienek tego typu znajdziecie w ofercie polskich marek autorskich. 

 

Niebieska koszula + lniane bermudy 

Antytrendowe looki bazują na klasyce. Samo wykorzystanie stylizacyjnych klasyków nie gwarantuje jednak sukcesu. Dopiero połączenie prostych, ponadczasowych krojów z najwyższą jakością materiałów gwarantuje. Przykład? Lniana koszula z kołnierzykiem w kolorze bezchmurnego nieba oraz kremowe jotrsy z przewiewnych mieszanek lnu, tencelu czy modalu. 

Fot. Edward Berthelot / Contributor / Getty Images

 

Bretońskie paski w roli głównej 

Pasiaste bluzki, koszule i T-shirty to przykład antytrendu, który stał się viralem. Pod wpływem sławnych minimalistek, takich jak Débora Rosa, Leia Sfez czy Pernille Teisbaek ubrania w paski uchodzą za wyraz wyrafinowania i dobrego gustu. Są przy tym niezwykle łatwo dostępne i przystępne cenowo. My najchętniej nosimy je do białych spodni, złotej biżuterii i ciemnych okularów przeciwsłonecznych 

 

Garnitur + trampki 

Odkąd garnitury weszły do kanonu kobiecej garderoby, widujemy na ulicach i redakcyjnych korytarzach na okrągło. Sprawdzają się na co dzień, i na specjalne okazje. Bez względu na porę roku czy aktualnie obowiązujące trendy. Najlepszą inwestycją będą projekty w szykownych odcieniach granatu, czerni, szarości, bieli lub beżu, a najbardziej stylowym towarzystwem – dobrane na zasadzie kontrastu trampki lub sneakersy. 

Fot. Jeremy Moeller / Contributor / Getty Images

Lista 7 modnych rzeczy w stylu quiet luxury. W te ponadczasowe elementy garderoby zainwestowałyby Gwyneth Paltrow i Shiv Roy z „Sukcesji”>>