Amerykańskie marki samochodów – Dodge

Dodge to amerykański producent samochodów osobowych, vanów, SUV-ów, pickupów i aut sportowych. Na rynku obecny od 1913 roku.

W pamięci amatorów motoryzacji na stałe zapisał się zwłaszcza model Dodge Charger z 1968 roku, absolutny gigant szos, który powstał w odpowiedzi na trend aut typu muscle car zapoczątkowaną przez Pontiaca GTO. Pierwsze auta Dodge Charger miały dwudrzwiowe nadwozie typu fastback. Konstrukcja pojazdów była inspirowana modelami Dodge Coronet oraz Chrysler Cordoba. Pierwszą generację Dodge Charger zaprojektował Carl Cameron, który zadbał przede wszystkim o stylistykę nadwozia. Mniej więcej do połowy lat 70. XX wieku pierwowzór modelu Charger cieszył się sporą estymą, a dziś na rynku można spotkać modele z późniejszej generacji, wyprodukowane na przykład w 2018 roku. 

Dziś w portfolio marki Dodge znajdują się jeszcze takie modele jak: Journey, RAM, Grand Caravan, czy Challenger.

Auta amerykańskie w sportowym stylu – Ford Mustang

Ford Mustang to absolutny klasyk, jeśli mówimy o sportowym sznycie w motoryzacji. Popularne modele z lat 60. XX wieku cieszą się ogromną popularnością wśród wielbicieli starego dobrego wycia silnika. Dobrym przykładem jest Ford Mustang Fastback 1967r. 289ci/4,7L z manualna skrzynią biegów. Smukła, wdzięczna sylwetka potrafi zachwycić, zwłaszcza jeśli przyszły właściciel zdecyduje się na wersje w jakimś żywym kolorze lub w majestatycznym odcieniu bordo. Nie może być lepiej!

Ford Mustang to efekt kreatywności Lee Iacocca, który idealnie wpisał się w potrzeby społeczeństwa powojennego wyżu demograficznego. Na początku lat 60. młodzi ludzie łaknęli czegoś z jednej strony przystępnego cenowo, a z drugiej – wystrzałowego, co zrobi wrażenie i odróżni ich od pokolenia rodziców. Ford dysponował wówczas wspaniałym zapleczem technicznym, oferując kierowcą gotową płytę podwoziową i silniki. Stanowił tym samym konkurencję dla fabryki Chevrolet, produkującej równie kultowy sportowy wóz Chevrolet Corvette.

Prezentacja pierwszego Forda Mustanga miała miejsce w Nowym Jorku w 1964 roku. Model ten zapoczątkował w Stanach Zjednoczonych trend na tzw. muscle cars (to, innymi słowy, samochody osobowe o wyjątkowo wysokich osiągach). Pierwsza wersja Mustanga budziła skojarzenia z wcześniejszym Fordem Falcon, który zresztą stanowił dla Iacocca swego rodzaju inspirację. Co ciekawe, dużo części Mustanga pochodziło z modeli Falcon i Fairlane.

Ford Mustang, wspomagany sprytnym marketingiem i brandingiem, stał się synonimem młodzieńczego buntu i nowoczesnego stylu życia oraz odseparowania od tego, do czego przywykły poprzednie pokolenia. Po dziś dzień jest to model często poszukiwany przez osoby chcące wyróżnić się na drodze.

Marka amerykańskich samochodów – klasyk

Jeśli chodzi o kultowe amerykańskie marki samochodów, to niekwestionowanym faworytem jest AC Cobra, legenda motoryzacji zza Oceanu. Została skonstruowana na podstawie brytyjskiego auta sportowego AC Ace. W początkowych latach produkcji AC Cobra była napędzana 289-calowymi small blockami, które wkrótce zostały zamienione na elementy o pojemności 427 cali.Przez kilka lat, w szóstej dekadzie XX stulecia, AC Cobra 427 była uznawana za najszybszy osobowy pojazd „produkcyjny” na świecie. 

Oryginalne samochody Cobra powstawały w latach 60. XX wieku, a późniejsze modele to głównie repliki. Wiele z nich może jednak pochwalić się jakością i wyglądem zbliżonymi do pierwowzoru. Niektóre mogą się nawet poszczycić aprobatą samego Carrolla Shelby.

Ta dzika maszyna ukierunkowana jest na wysokie osiągi, ale wyróżnia się klasycznym, ponadczasowym wyglądem, który niezmiennie zachwyca.

Marki samochodów z USA – auta praktyczne dla całej rodziny

Tak naprawdę większość amerykańskich marek samochodów nadaje się dla rodzin z dziećmi, ponieważ wiele modeli niesportowych cechuje się znacznymi gabarytami. Ponadto często są one nastawione na maksymalny komfort pasażerów.Uwagę zwraca wysokie zawieszenie, wygodne fotele oraz duża ilość miejsca wewnątrz.

Dobrym przykładem jest Chevrolet Orlando, czyli kompaktowy minivan w segmencie K, który po raz pierwszy wyjechał z fabryki w 2010 roku. Na europejskim rynku postrzegany jest jako następca Chevrolet HHR. Choć jest w stanie pomieścić sporo rzeczy i jednocześnie zapewnić wygodę wszystkim, nawet najmłodszym, uczestnikom jazdy, ma dość "lekką" pod względem estetycznym konstrukcję i nie wywołuje skojarzenia z wielkimi SUV-ami lub samochodami terenowymi. Idealny wybór dla rodzin.

Inna propozycją dla tej samej grupy klientów jest Ford Mondeo Hybrid, czyli nowoczesny i ekonomiczny pojazd spełniający potrzeby najbardziej wymagających kierowców. Ten fantastyczny samochód, w pierwszej generacji, produkowany jest od 1993 roku, a w ciągu kilkudziesięciu lat funkcjonowania na rynku, zdobył sobie spore uznanie. Od roku 2014 mamy do czynienia z już czwartą generacją Forda Mondeo. Produkowany jest on wyłącznie w wersji sedan.

Nadwozie zbudowane jest z atrapy chłodnicy, co wywołuje skojarzenia ze sportowo-luksusowymi modelami pojazdów, na przykład z Aston Martin. Jeśli natomiast chodzi o boczną linię nadwozia, to uwagę zwracają zwłaszcza nietypowo zamocowane lusterka, które zaczynają się na poziomie drzwi, a nie na słupkach, jak bywa to w tradycyjnym wydaniu. Efekt? Sportowy, lekki wygląd, który nieco przełamuje stereotyp klasycznego sedana. Całość sylwetki nadwozia podkreślona jest natomiast przez masywną maskę silnika, z czterema pięknymi przetłoczeniami. W modelu zastosowano także długie reflektory z innowacyjnymi adaptacyjnymi światłami LED.

Podsumowując ten wątek, można uznać, że niezależnie od tego, czy planuje się krótką przejażdżkę, czy dłuższą podróż, amerykańskie pojazdy są wyjątkowo uniwersalne, a na rynku istnieje spory wybór modeli dedykowanych kilkuosobowej rodzinie.
 

Amerykańskie marki aut – dobry wybór dla singli?

Takie marki jak Cadillac, BMW, Audi czy Porsche automatycznie kojarzą się z młodością, szaleństwem i stylową nonszalancją. To właśnie ten wizerunek sprawia, że amerykańskie marki samochodów idealnie spełniają potrzeby singli dążących do podkreślania własnej oryginalności i indywidualizmu.

Inną rzeczą jest, że wiele sportowych modeli amerykańskich aut nastawionych jest na przewożenie wyłącznie dwójki pasażerów. Jest to więc idealne rozwiązanie dla osób, które uwielbiają przyspieszenie, a na autostradzie chcą poczuć się jak władcy drogi.

Marki samochodów amerykańskich z oldschoolowymi modelami

Amerykańskie modele aut, zwłaszcza klasycznych marek, mają w sobie to "coś", co rozpala wyobraźnię motomaniaków na całym świecie. Z pewnością przykuwają uwagę i dodają charyzmy kierowcy.

Do "kultowych" amerykańskich marek samochodów zaliczają się na przykład:

  • Cadillac,
  • Aston Martin,
  • Dodge,
  • Ford,
  • Chrysler (zwłaszcza miniwan).

Jednym z powodów tego, że amerykańskie klasyki są kojarzone z czymś kultowym jest fakt, że jeszcze 40 czy 50 lat temu motoryzacja za Oceanem rozwijała się w znacznie szybszym tempie w porównaniu z resztą świata, także w zestawieniu z Europą (do której dziś, paradoksalnie, kierowane są często na wyłączność modele amerykańskie). Efekt? Ogromna różnorodność w portfolio prezentowanych modeli.

Po dziś dzień oldschoolowe amerykańskie pojazdy osobowe są "gwiazdami" zlotów motoryzacyjnych i targów. Są odrębną kategorią na wielu stronach internetowych sprzedających auta. Obok swoich włoskich "kolegów" (np. Lamborghini), są obiektami pożądania wszystkich fanów stylowej jazdy, którzy nie boją się wydać nawet kilkaset tysięcy na wymarzone cztery kółka i są gotowi wydać kolejne kilkadziesiąt na czynności warsztatowe.

Ale kto powiedział, że pasja jest tania? Pewnych doznań, także tych związanych z jazdą, nie da się przeliczyć na pieniądze.