Wśród hollywoodzkich gwiazd, których kariera aktorska nabrała tempa i rozkwitła w latach 80., można wymienić nazwiska takie jak chociażby Meryl Streep czy Glenn Close. Jakie jeszcze nazwiska w latach 80. pojawiały się na ekranach i pierwszych stronach gazet? Oto lista 8 najpopularniejszych amerykańskich aktorek, które robiły wtedy spektakularną karierę. Czym zaskarbiły sobie sympatię fanów z całego świata?

Najlepsze amerykańskie aktorki lat 80.: Oprah Winfrey

Oprah Winfrey wciąż uchodzi za jedną z najpotężniejszych kobiet w Hollywood. Nie da się ukryć, że mocno zapracowała sobie na ten tytuł. Jej słynne talk-show (najpierw „AM Chicago”, następnie „The Oprah Winfrey Show”, aż w końcu „Oprah”) wystartowało właśnie w latach 80. (dokładnie w 1984 roku) i trwało aż do 2011 roku.

Jeśli natomiast chodzi o karierę aktorską, Winfrey stała się sławna w połowie lat 80., kiedy otrzymała nominację do Oscara za rolę w filmie Stevena Spielberga „Kolor purpury” (1985 rok).

Najlepsze amerykańskie aktorki lat 80.: Sigourney Weaver

Aktorka kojarzona jeszcze pod koniec lat 70. przez rolę w filmie „Obcy” (reż. Ridley Scott). Weaver dzięki tej roli na początku lat 80. prężnie rozwijała się artystycznie i szybko stała się ikoną tej dekady. Krytycy filmowi bardzo pozytywnie wypowiadali się również na temat jej gry aktorskiej w filmach takich jak: „Rok niebezpiecznego życia” (1982 rok) czy „Pogromcy duchów” (1984 rok).

Prawdziwy sukces odniosła w drugiej połowie lat 80., kiedy otrzymała aż trzy nominacje do Oscara za rolę w następujących w produkcjach: „Obcy” (1986 rok), „Goryle we mgle” (1988 rok) i „Pracująca dziewczyna” (1988 rok). Dekadę zakończyła w filmie „Pogromcy duchów II” (1989 rok). Rola Dany Barrett była swoistym przypieczętowaniem jej dorobku aktorskiego w latach 80.

Najlepsze amerykańskie aktorki lat 80.: Jamie Lee Curtis

I jedna z najbardziej kultowych oraz wszechstronnych aktorek lat 80. Jamie Lee Curtis, czyli „królowa krzyku”. Znamy ją m.in. z roli w filmie „Halloween” (1987 rok). Swoje 5 minut miała także w produkcjach takich jak „Prom Night” (1980 rok), „Terror Train” (1980 rok) i „Halloween II” (1981 rok).

W 1983 roku zagrała w komedii pt. „Zamiana miejsc”. Za tę rolę otrzymała nagrodę BAFTA (dla najlepszej aktorki drugoplanowej). Pod koniec lat 80. po raz kolejny doceniono jej talent, kiedy została nominowana do nagrody BAFTA za rolę w filmie „A Fish Called Wanda” (1989 rok).

Najlepsze amerykańskie aktorki lat 80.: Carrie Fisher

Kolejna aktorka, której w zasadzie nie trzeba nikomu przedstawiać. Dzięki roli w legendarnych „Gwiezdnych wojnach” George’a Lucasa (1977 rok), lata 80. były dla niej lawiną możliwości. Ogromny talent aktorski i oryginalny styl sprawiły, że szybko stała się ikoną tej dekady.

Poza „Gwiezdnymi Wojnami” mogliśmy oglądać ją (jako aktorkę drugoplanową) np. w filmie „Człowiek w czerwonym bucie” z 1985 roku (reż. Stan Dragoti), produkcji Woody’ego Allena „Hannah i jej siostry” w 1986 roku czy komedii Roba Reinera z 1989 roku „Kiedy Harry poznał Sally”. Poza karierą aktorską, odniosła również sukcesy w innych obszarach  - jako scenarzystka i pisarka.

Najlepsze amerykańskie aktorki lat 80.: Whoopi Goldberg

Jej talent doceniono w połowie lat 80. (a dokładniej w 1985 roku), kiedy to Goldberg została nominowana do Oscara za rolę w historycznym filmie Stevena Spielberga o tytule „Kolor purpury”. Zdaniem wielu osób, aktorka zasłużyła wówczas na wygraną. Rola Celie zdecydowanie pozwoliła artystce pokazać, na co ją stać.

Charyzmatyczna osobowość aktorki sprawiła, że zwykle grała kobiety o wyrazistych charakterach. Takie mocne kreacje mogliśmy zobaczyć np. w filmie „Jumpin' Jack Flash" (1986 rok), „Włamywaczka" (1987 rok), „Śmiercionośna ślicznotka” (1987 rok) czy „Serce Klary" (1988 rok). Największy rozgłos przyniosła jej jednak, wieńcząca dorobek artystyczny lat 80., oscarowa rola w słynnej produkcji „Uwierz w ducha” (1990 rok), gdzie artystka wcieliła się w postać spirytystki.

Warto wspomnieć, że Goldberg jest również utalentowaną komiczką - prowadziła kilka specjalnych programów w towarzystwie innych komików (Robin Williams i Billy Crystal).

Najlepsze amerykańskie aktorki lat 80.: Glenn Close

Choć w filmach zaczęła grać stosunkowo późno, zdobyła wcześniej niemałe doświadczenie teatralne. Jej filmowym debiutem (który równolegle zagwarantował artystce nominację do Oscara) była rola Jenny Fields w filmie „Świat według Garpa” (rok 1982). Dalej z wypiekami na twarzy oglądaliśmy Close w produkcji „Wielki chłód" (1983 rok) czy filmie Barry’ego Levinsona „Urodzony sportowiec" (1984 rok).

Po wybitnej roli w „Fatalnym zauroczeniu” (1987 rok), kiedy zagrała u boku Michaela Douglasa, nikt nie miał już najmniejszych wątpliwości. To talent, który nie trafia się często. Kolejną kreacją aktorską Amerykanki, którą doceniono, była rola Close w filmie kostiumowym o tytule „Niebezpieczne związki” (1988 rok). Ciekawostką jest fakt, że Glenn była nominowana do Oscara aż 8 razy, ale do tej pory nie udało jej się zdobyć statuetki.

Najlepsze amerykańskie aktorki lat 80.: Michelle Pfeiffer

Michelle Pfeiffer - czyli jedna z najpiękniejszych twarzy na ekranie, obok których nie można przejść obojętnie. Rozgłos przyniosła rola w świetnym filmie Briana de Palmy pt. „Człowiek z blizną” (z 1983 roku). W „Czarownicach z Eastwick" z 1987 roku zagrała u boku m.in. Cher, Susan Sarandon czy Jacka Nicholsona. Krytycy filmowi pozytywnie wypowiadali się również na temat jej popisu aktorskiego w komedii Jonathana Demme'a o tytule „Poślubiona mafii” (1988 rok).

Jej drugoplanowa rola w „Niebezpiecznych związkach” (1988 rok) i główna rola w filmie „Wspaniali bracia Bakerowie” (1989 rok) zaowocowały dwoma nominacjami Pfeiffer do Oscara.

Najlepsze amerykańskie aktorki lat 80.: Meryl Streep

Pora na królową, określaną często najwybitniejszą aktorkę Hollywood. Streep nie bez powodu jest absolutną rekordzistką w temacie ilości nominacji do Oscara (21 nominacje, 3 statuetki). Jej kariera rozpoczęła się właśnie w latach 80., kiedy szybko okazało się, że jest jedną z najlepszych aktorek swojego pokolenia. A oto filmy z tego okresu, w których dała popis swoich aktorskich umiejętności: „Kochanica Francuza" (1981) czy „Wybór Zofii" (1982) (za tę rolę Streep otrzymała Oscara), „Poza Afryką" (1985 rok), czy „Krzyk w ciemności" (1988 rok).

Ciężko nie zgodzić się z faktem, że lata 80. były zaledwie pierwszym rozdziałem w jej bogatej karierze, artystka miała bowiem szansę stworzyć jeszcze nieprawdopodobne kreacje aktorskie. Do dziś Meryl Streep uchodzi za jedną z najbardziej utalentowanych aktorek w historii.

 

Lata 80. są niezwykle różnorodne, jeśli chodzi o powstające w tym czasie treści filmowe. W tej dekadzie na ekranach rządziły utalentowane, seksowne, wszechstronne, błyskotliwe i niesamowicie magnetyczne aktorki. Powyższa lista prezentuje zaledwie część z nich. Jeśli natomiast chodzi o polskie aktorki lat 80., nie sposób pominąć kilku wyrazistych, popularnych wówczas postaci, takich jak: Katarzyna Figura, Dorota Kamińska, Joanna Pacula, Małgorzata Pieczyńska, Anna Dymna czy Grażyna Szapołowska.