Ambiwertyk - kto to?

Ambiwertyk to trzeci typ osobowości, znajdujący się pomiędzy introwertykiem i ekstrawertykiem. Za autora tego pojęcia uznaje się psychologa Hansa Eysencka, głównego krytyka psychoanalizy i współtwórcę systemu terapii behawioralnej. Wyróżniony przez niego ambiwertyzm łączy w sobie cechy obydwóch typów osobowości i określa warunki, w jakich występują poszczególne zachowania.

Ambiwertyk to człowiek, który dobrze odnajdzie się zarówno w towarzystwie, jak i w samotności. Jego samopoczucie i ekspresyjność zależą od sytuacji, okoliczności i obecnych osób. Szacuje się, że większość populacji jest ambiwertykami i posiada "kilka twarzy", które ukazują się w różnych sytuacjach.

Ambiwertyk - cechy

Ambiwertyk to człowiek mocno uniwersalny, dostosowujący się do otoczenia i panujących wokół niego warunków. Człowiek posiadający ten typ osobowości może zachowywać się zupełnie odmiennie w towarzystwie różnych osób, pod wpływem emocji lub w sytuacji dla niego niekomfortowej. Przez wielu ludzi takie zachowanie może być postrzegane jako fałsz lub próba ukrycia swojego prawdziwego oblicza. Ambiwertyk najczęściej nie panuje nad tymi zmianami, a często nie zdaje sobie również sprawy ze znaczących różnic w jego zachowaniu.

Ambiwertyk może być zarówno duszą towarzystwa, jak i biernym słuchaczem. Zadowoli go wieczór spędzony z książką i herbatą, jak również wypad na miasto z dużą grupą znajomych. Ludźmi posiadającymi ten typ osobowości najczęściej sterują emocje, nastroje, sympatie oraz antypatie. Ambiwertyk chętnie zrezygnuje ze spędzenia wieczoru w towarzystwie osoby, której nie lubi na rzecz samotnego, ale za to spokojnego seansu na kanapie.

Ambiwertyk w związku

Ambiwertyk to człowiek o mocno uniwersalnej osobowości, który łatwo nawiązuje relacje z innymi ludźmi. Dzieje się tak, ponieważ dostraja się on do swojego towarzysza i wsłuchuje w jego potrzeby. W zależności od sytuacji ambiwertyk może być zarówno osobą dominującą, jak i bierną, oratorem oraz słuchaczem.

Ambiwertyk w związku dogada się zarówno z introwertykiem, jak i ekstrawertykiem. Potencjalnymi źródłami konfliktu mogą być jednak zachowania, przeciwne do tych preferowanych przez partnera. Przykładowo, jeśli ambiwertyk zechce wyjść na miasto, jego introwertyczna połówka może mieć zastrzeżenia i zabronić mu tego. Podobny, choć odwrotny problem występuje w przypadku połączenia z ekstrawertykiem.

Ambiwertyk to dobry, skłonny do kompromisu i elastyczny partner. W zupełnie naturalny sposób wchodzi w rozmaite role, uzupełniając braki i odpowiadając na aktualne potrzeby swojej drugiej połówki. Jest to człowiek, którego można zmusić lub zachęcić do wielu rzeczy poprzez oddziaływanie na niego różnymi bodźcami. Ambiwertyk często podejmuje decyzje pod wpływem emocji, choć potrafi również bardzo racjonalnie i chłodno ocenić wszystkie za i przeciw. Innymi słowy, jest to człowiek, który potrafi się odnaleźć i zachować w niemal każdej sytuacji.

Ambiwertyk w pracy

Ambiwertyk to człowiek o wszechstronnych umiejętnościach interpersonalnych. Potrafi się dostosować do aktualnie panujących warunków i doskonale wyczuwa nastroje swoich rozmówców. Na polu zawodowym sprawdzi się zarówno na pozycji lidera, jak i podwładnego.

Ambiwertycy są świetnymi negocjatorami, ponieważ potrafią wyczuć swojego rozmówcę i dopasować argumenty do jego charakteru i poglądów. Mogą być zarówno słuchaczami, jak i mówcami. To sprawia, że świetnie odnajdują się w sprzedaży, marketingu i innych zawodach związanych z perswazją oraz kontaktem z ludźmi. Jako handlowcy wsłuchują się w potrzeby klienta, doskonale wychwytując jego pragnienia i dostosowując ofertę do jego potrzeb. W ten sposób ambiwertycy czynią ze swojego dualizmu broń, która pomaga im w osiągnięciu obranego przez nich celu.

Ambiwertyk, pełniący w pracy rolę lidera dobrze wsłuchuje się w potrzeby i nastroje swojego zespołu. Zazwyczaj stara się gasić konflikty już w zarodku, choć nie zawsze mu się to udaje. Jego emocjonalna natura może prowadzić do wybuchów i ostrych starć z podwładnymi, natomiast bardzo często po przemyśleniu żałuje on wypowiedzianych słów i potrafi za nie przeprosić.

Ambiwertyk świetnie sprawdzi się również w roli podwładnego. Jako osoba o dualistycznej naturze może pracować zarówno indywidualnie, jak i grupowo. Najczęściej nie ma problemów w dogadaniu się z resztą załogi, choć gdy poczuje antypatię do kogoś, może być złośliwy i starać się zaszkodzić tej osobie.

Jak sprawdzić, czy jesteś ambiwertykiem?

Ambiwersja to rodzaj osobowości pośredniej, występującej pomiędzy introwertyzmem i ekstrawertyzmem. Łączy ona w sobie cechy obu tych typów charakteru. Dzięki temu ambiwertycy to osoby mocno uniwersalne, będące w stanie dogadać się niemal z każdym i mające pozytywne podejście do życia.

Jak sprawdzić, czy jesteś ambiwertykiem? Najlepiej to ustalić, wykorzystując narzędzia służące do określania innych rodzajów osobowości. Wypełnij nasz krótki test na ambiwertyka i sprawdź, czy jesteś tym typem charakteru.

  1. Wolę pracować w samotności niż w grupie TAK/NIE/RÓŻNIE
  2. Idealny wieczór to książka, herbata i ciepły koc TAK/NIE/RÓŻNIE
  3. W gronie znajomych jestem wycofana, rzadko zabieram głos, nie bryluje w towarzystwie TAK/NIE/RÓŻNIE
  4. Gdy zostaję całkiem sama, czuje się szczęśliwa i swobodna TAK/NIE/RÓŻNIE
  5. W pracy wolę nie wyróżniać się z tłumu, nie zgłaszać się ze swoimi pomysłami i nie przedstawiać swojego zdania TAK/NIE/RÓŻNIE
  6. Musi minąć bardzo dużo czasu, nim zaufam niedawno poznanym osobom TAK/NIE/RÓŻNIE

Jeśli na 4 lub więcej pytań odpowiedziałaś RÓŻNIE, najprawdopodobniej twoim typem osobowości jest właśnie ambiwersja. Twoje zachowania kształtowane są przez innych ludzi, emocje i nastroje, dlatego niejednokrotnie w tych samych sytuacjach zachowujesz się w różny sposób. Wpływ środowiska sprawia, że w zależności od okoliczności pokazujesz jedną lub drugą stronę swojej natury.