Ostatnio z obozu „Stranger Things” docierały do nas radosne nowiny. Zarówno te dotyczące samego serialu, jak i sfery osobistej i zawodowej osób zaangażowanych w jego powstawanie. Już rok temu wyszło na jaw, że bracia Dufferowie założyli własną firmę produkcyjną. Wśród pierwszych zapowiedzianych projektów znalazła się sztuka teatralna inspirowana serialem Netfliksa, a także spin-off, który zapewni pustkę po premierze ostatniego sezonu. Nie zabrakło też wątków romantycznych. Po kilku latach zaciekłych walk z Demogorgonem, Vecną i... niezbyt przyjacielską Angelą Millie Bobby Brown zajmie się przyjemniejszymi sprawami, innymi słowy, przygotowaniami do ślubu. Dziewiętnastolatka pochwaliła się w sieci uroczym zdjęciem z pierścionkiem zaręczynowym i swoim wybrankiem – dwa lata starszym Jakiem Bongiovim. Z kolei Joseph Quinn aka prezes licealnego fanklubu Dungeons & Dragons i gitarzysta stojący za „najbardziej metalowym koncertem w historii” uda się do starożytnego Rzymu. Aktor dołączył właśnie do obsady kontynuacji „Gladiatora” i tym samym wystąpi u boku Paula Mescala i Pedro Pascala.

Aktorzy „Stranger Things” nie wejdą na plan finałowego sezonu. Twórcy serialu wsparli strajk scenarzystów

Jednak tym razem spieszymy z informacjami, które nie napawają optymizmem. Bracia Duffer ogłosili opóźnienia na planie piątego sezonu. Powód? Trwający w Stanach Zjednoczonych strajk scenarzystów. Showrunnerzy zabrali głos w mediach społecznościowych. „Z tej strony bracia Dufferowie. Pisanie nie kończy się wraz z początkiem zdjęć. Chociaż nie możemy się doczekać rozpoczęcia produkcji z naszą niesamowitą obsadą i ekipą, nie jest to możliwe w trakcie tego strajku. Mamy nadzieję, że wkrótce zostanie osiągnięte sprawiedliwe porozumienie, abyśmy wszyscy mogli wrócić do pracy. Do tego czasu – bez odbioru” – napisali na Twitterze.

Mimo zapewnień, że przerwa przed debiutem nowych odcinków będzie najkrótszą z dotychczasowych, fani muszą uzbroić się w cierpliwość. Co prawda scenariusz został ukończony już w listopadzie zeszłego roku, ale w razie konieczności naniesienia poprawek podczas zdjęć, Dufferowie nie mogliby tego zrobić ze względu na lojalność wobec kolegów i koleżanek po fachu. Przewidywano, że „Stranger Things 5” pojawi się w katalogu Netfliksa pod koniec 2023 roku lub w pierwszym kwartale 2024 roku. Obecnie należy spodziewać się późniejszej daty premiery.

Gwiazda „Białego Lotosu” mogła ukraść przełomową rolę Florence Pugh. Haley Lu Richardson wyjaśnia, dlaczego zrezygnowała z przesłuchań >>

Strajk scenarzystów – co o nim wiemy?

Strajk scenarzystów rozpoczął się 2 maja. Amerykańska Gildia Scenarzystów (WGA) stara się o poprawę warunków pracy. Podnoszone kwestie dotyczą między innymi wysokości pensji, ubezpieczenia zdrowotnego i świadczeń emerytalnych. Obecnie hollywoodzkim standardem są umowy śmieciowe. Protesty zostały poprzedzone półtoramiesięcznymi negocjacjami z największymi wytwórniami i dostawcami usług streamingowych. Rozmowy nie przyniosły oczekiwanych rezultatów.

W efekcie zawieszono prace nad wieloma programami, w tym talk-show Jimmy'ego Fallona i komediowym „Saturday Night Live”. Telewizyjne gwiazdy zapewniły o swoim poparciu dla postulatów. Na gest solidarności zdecydowała się także Drew Barrymore. Aktorka zrezygnowała z prowadzenia gali MTV Movie & TV Awards. Ostatni raz autorzy scenariuszy odłożyli pióra w 2007 roku. Wówczas przestój w pracy trwał 100 dni i wpłynął na produkcję „Breaking Bad”, „Biura” i „Plotkary”. W przypadku pierwszego tytułu zmniejszono liczbę odcinków, co zmieniło losy niektórych postaci.