Czy warto zrobić paznokcie akrylowe?

Czym są paznokcie akrylowe? To naturalne paznokcie przedłużone za pomocą utwardzonego akrylu. Jeśli są wykonane w odpowiedni sposób (najlepiej przez profesjonalistów) w żaden sposób nie niszczą naturalnej płytki. Warto jednak zwrócić uwagę na to, czy są bezpieczne dla naszego zdrowia. 

Czy akryl uczula? Może zdarzyć się tak, że substancje chemiczne zawarte w akrylu w proszku do paznokci, wywołają reakcję alergiczną. W takim przypadku należy jak najszybciej zwrócić się do lekarza i powstrzymać od dalszych stylizacji paznokci.

Jak długo można nosić manicure akrylowy, aby nie ucierpiała płytka? Według Patrycji Jewsieni, przede wszystkim należy stosować się do zaleceń producenta. Wszelkie odstępstwa od nich mogą skutkować zapowietrzeniami, których konsekwencją jest zakażenie zieloną bakterią lub stany grzybicze, czego zdecydowanie nie chcemy. Pamiętajmy więc o regularnych zapisach u naszej stylistki (lub samodzielnym wymienianiu manicure’u), aby zbyt długo nie “przenosić” mani - higiena i zdrowie są najważniejsze. 

Metoda akrylowa, akrylożel czy szablon?

Osoby początkujące mogą zastanawiać się, jaką metodę przedłużania paznokci lepiej wybrać: żelem czy akrylem? Obie są bardzo popularne i mają zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Podstawowa różnica między akrylem a żelem jest taka, że akrylu, w przeciwieństwie do żelu, nie trzeba utwardzać w lampie UV - zastyga sam po kilku minutach.

Dobór produktu jest jedynie kwestią preferencji stylistki. Najważniejsze jest poprawne przygotowanie płytki oraz budowa paznokcia - porządnie zmatowiona i odtłuszczona powierzchnia oraz książkowa budowa powinny zapobiegać ewentualnym zapowietrzeniom - mówi Patrycja Jewsienia, stylistka paznokci, której swoje dłonie powierzają m.in. Jessica Mercedes, Julia Wieniawa, czy Margaret.

Zobacz też: Paznokcie żelowe krok po kroku. Odpowiadamy na 7 najczęstszych pytań na ich temat

Jak przedłużyć paznokcie akrylem na tipsie? Krok po kroku

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z tipsami akrylowymi podpowiadamy, jak zrobić to krok po kroku:

 1. Każdy manicure, aby wyglądał elegancko i schludnie, musi być wykonany na odpowiednio przygotowanej płytce paznokcia. Zawsze przed przystąpieniem do stylizacji należy dokładnie umyć ręce, przygotować potrzebne narzędzia, usunąć poprzednie mani i zrobić porządek ze skórkami przy paznokciach.
 2. W kolejnym kroku należy spiłować nadać pożądaną długość i kształt paznokciom. Następnie warto przystąpić do matowienia płytki przy użyciu specjalnego bloku polerskiego lub pilnika o gradacji 180. Trzeba jednak pamiętać, aby być przy tym delikatnym i nie uszkodzić naturalnych paznokci. Przygotowaną płytkę należy przetrzeć wacikiem bezpyłowym nasączonym cleanerem.
 3. Z zestawu tipsów wybierz kilka i spróbuj dopasować kształtem do płytki tak, aby boki sztucznych paznokci idealnie pasowały do twoich naturalnych. Jeśli uda ci się dobrać odpowiednie rozmiary, dokładnie przyklej je specjalnym klejem do tipsów do połowy płytki.
 4. Spiłuj miejsce łączenia tak, aby sztuczne paznokcie zrównały się z naturalnymi. 
 5. Skróć płytkę za pomocą gilotynki, a przy pomocy pilnika nadaj im odpowiedni kształt i zmatuj.
 6. Na naturalną część paznokcia nałóż primer, a w dwóch małych naczynkach przygotuj akryl oraz liquid do akrylu.
 7. Płaski pędzelek zanurz w liquidzie, a następnie w proszku akrylowym. Z akrylu utwórz małą kulkę, nanieś na środek tipsa i rozprowadź na całej jego powierzchni. Kontroluj na bieżąco, czy akryl nie spływa z paznokcia i koryguj ewentualne nierówności. Ile schnie akryl na paznokciach? Zazwyczaj około kilku minut.
 8. Jeśli zajdzie taka potrzeba, dołóż kolejną warstwę akrylu lub wręcz przeciwnie - spiłuj jego nadmiar. 
 9. Po całkowitym wyschnięciu akrylu, możesz przystąpić do dalszej stylizacji i nałożyć dowolny kolor lakieru hybrydowego, wykonać efekt lustra, nałożyć cyrkonie na paznokcie, wykonać wzorki przy użyciu farb akrylowych do paznokci lub wypróbować paznokcie matowe - wybór należy do ciebie!

Jak przedłużać paznokcie akrylem na szablonie?

Przedłużanie paznokci na szablonie wymaga nieco więcej wprawy, ale pozwala na uzyskanie cieńszej i bardziej naturalnej płytki. Jak to zrobić?

 1. Wykonaj czynności z punktów  1-2 z akapitu wyżej.
 2. Naklejaj wokół paznokci gotowe szablony samoprzylepne zaginając je tak, aby foliowa część ciasno weszła między płytkę a skórę opuszka palca i ściśle do niej przylegała.
 3. Wykonaj czynności z punktów 6-8 z pierwszego akapitu.
 4. Po kilku minutach, kiedy akryl całkowicie wyschnie, zdejmij szablony odklejając je zdecydowanym ruchem.
 5. Wypoleruj i wygładź akryl i przystąp do stylizacji lakierem hybrydowym lub klasycznym.

Pamiętaj, żeby nie nakładać zbyt grubej warstwy akrylu, w przeciwnym wypadku paznokcie mogą się łamać i odchodzić od naturalnej płytki.  

Jaką bazę nanieść pod akrylożel?

Branża produktów do stylizacji paznokci jest dziś tak dobrze rozwinięta, że w dobrych jakościowo lakierach można swobodnie przebierać. Coś dla siebie znajdą zarówno osoby, które poszukują narzędzi do wykonania manicure’u z niższej półki cenowej, jak i te, które podczas zakupów kompletnie nie sugerują się ceną. 

Jeśli chodzi o bazy po akrylowy żel, dobrze wybierać produkty tej marki, której lakierów używamy do stylizacji paznokci.Mamy wtedy pewność, że wszystko będzie ze sobą odpowiednio współgrało. Każdy brand posiada w swojej ofercie produkty dedykowane do wykonania danego typu stylizacji, które odpowiednio ze sobą współgrają, z tego względu zalecam bycie wiernym jednej marce, aby przedłużyć trwałość naszego manicure’u - potwierdza Patrycja Jewsienia, stylistka odpowiedzialna za paznokcie polskich gwiazd.