Akademia Filmowa podjęła decyzję w sprawie Willa Smitha

Rada Gubernatorów Akademii Sztuki i Nauki Filmowej spotkała się w piątek rano, aby omówić konsekwencje dla Willa Smitha po jego spoliczkowaniu prezentera Chrisa Rocka podczas 94. transmisji telewizyjnej Oscarów. Decyzja? Wykluczenie aktora ze wszystkich wydarzeń Akademii, w tym z rozdania Oscarów na...10 lat! Smith, który sam w zeszłym tygodniu zrezygnował z członkostwa w Akademii, zaakceptował i uszanował decyzję zawartą w wydanym wczoraj oświadczeniu.

Co mówiła jego treść?

„94. gala rozdania Oscarów miała być świętem wielu osób w naszej społeczności, które wykonały niesamowitą pracę w zeszłym roku; jednak te chwile zostały przyćmione przez niedopuszczalne i szkodliwe zachowanie, które widzieliśmy na scenie zainicjowane przez pana Smitha. Podczas naszego programu telewizyjnego nie zajęliśmy się odpowiednio sytuacją. Za to przepraszamy. Była to dla nas okazja, by dać przykład naszym gościom, widzom i naszej Akademii na całym świecie, a my zawiedliśmy – byliśmy nieprzygotowani na bezprecedensowe zachowania. Dzisiaj Rada Gubernatorów zwołała spotkanie, aby omówić, jak najlepiej zareagować na działania Willa Smitha podczas rozdania Oscarów, a także zaakceptować jego rezygnację. Zarząd zdecydował, że przez okres 10 lat od 8 kwietnia 2022 r. pan Smith nie będzie mógł uczestniczyć w żadnych wydarzeniach ani programach Akademii, osobiście lub wirtualnie, w tym między innymi w rozdaniu Nagród Akademii. Pragniemy wyrazić naszą głęboką wdzięczność panu Rockowi za zachowanie opanowania w nadzwyczajnych okolicznościach. Chcemy również podziękować naszym gospodarzom, nominowanym, prezenterom i zwycięzcom za ich opanowanie i wdzięk podczas naszego programu telewizyjnego. To działanie, które podejmujemy dzisiaj w odpowiedzi na zachowanie Willa Smitha, jest krokiem w kierunku większego celu, jakim jest ochrona bezpieczeństwa naszych wykonawców i gości oraz przywrócenie zaufania do Akademii. Mamy również nadzieję, że może to rozpocząć czas uzdrowienia i odbudowy dla wszystkich zaangażowanych i dotkniętych tych incydentem”.  

Organizacja nie miała zbyt wielu innych opcji do wdrożenia, zwłaszcza że członkostwo Smitha nie jest już aktywne po jego rezygnacji. Jego wyłączenie z przyszłych gal i wydarzeń oscarowych nie wyklucza go jednak z nominacji, a nawet zdobycia przyszłych nagród w tym czasie. Pojawiły się też wezwania od znawców branży i kinomanów do odebrania tegorocznej nagrody od Smitha. Dla porównania, skazani przestępcy seksualni Harvey Weinstein i reżyser Roman Polański nadal trzymają swoje Oscary po wydaleniu z Akademii.

Akademia rozpoczęła oficjalne postępowanie dyscyplinarne 30 marca i pierwotnie zaplanowała posiedzenie zarządu na 18 kwietnia w celu podjęcia działań dyscyplinarnych. Jednak w świetle rezygnacji Smitha z członkostwa w Akademii w dniu 1 kwietnia, prezes Akademii David Rubin przeniósł spotkanie na piątek.

Przypomnijmy, że Will Smith zaatakował Rocka po tym, jak komik zażartował z ogolonej głowy jego żony. Pinkett Smith jakiś czas wcześniej opowiedziała publicznie o swoich zmaganiach z wypadaniem włosów z powodu choroby. Aktor przeprosił Rocka w poście na Instagramie dzień po incydencie.