Pobyty w historycznych domach stają się coraz bardziej popularne w Polsce

Najpopularniejszymi destynacjami na historyczny pobyt w Polsce są:
1. Kraków
2. Warszawa
3. Powiat Lwówecki
4. Powiat Lubański
5. Powiat Krakowski

Działania Airbnb na rzecz turystyki kulturowej w Europie

Niedawno, w październiku 2023 roku, Airbnb ogłosiło wspólny projekt z European Historic Houses (EHH) w celu inauguracji Nagrody Europejskiego Zrównoważonego Dziedzictwa. Nagroda ta będzie honorować właścicieli historycznych nieruchomości, którzy przeprowadzili zrównoważone renowacje w 2023 roku. Inicjatywa jest częścią stałego zaangażowania Airbnb we wsparcie i promocję zachowania europejskiego dziedzictwa kulturowego, architektonicznego i przyrodniczego, zgodnie z niedawną deklaracją w ramach europejskiej Ścieżki Transformacji dla Turystyki. Aplikacje o Nagrodę Europejskiego Zrównoważonego Dziedzictwa są już otwarte, a proces oceny rozpocznie się na początku 2024 roku. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni w lutym 2024 roku. Więcej informacji, w tym szczegóły dotyczące składania wniosków i oficjalne kryteria oceny, znajdują się pod tym linkiem.

W Polsce Airbnb przekazało 3 października 2023 roku 40 000 USD Stowarzyszeniu Domus Polonorum (organizacji non-profit mającej na celu opiekę nad historycznymi domami w Polsce) na wsparcie działań w zakresie promocji i zachowania dziedzictwa kulturowego. Darowizna wspiera starania stowarzyszenia w zakresie pomocy prywatnym właścicielom w utrzymaniu historycznych posiadłości, takich jak tradycyjne dwory szlacheckie. 

Zaangażowanie Airbnb w zachowanie dziedzictwa obejmuje także Airbnb Heritage Academy, która oferuje specjalistyczne szkolenia i wsparcie właścicielom historycznych budynków. Obecnie dostępna w kilku krajach europejskich, w tym w Niemczech, Hiszpanii, Francji i Włoszech, Heritage Academy zapewnia gospodarzom narzędzia, zasoby i porady, aby skutecznie zarządzać i promować swoje historyczne zakwaterowanie.

Airbnb wprowadziło kategorię "Domy Historyczne Historyczne" w odpowiedzi na rosnące zainteresowanie turystyką kulturową 

Airbnb uruchomiło również nową kategorię "Domy Historyczne" na początku tego roku, umożliwiając gościom na całym świecie odkrywanie i pobyt w ponad 52 000 historycznych domach w ponad 10 krajach w całej Europie, w tym w Polsce. Gospodarze posiadający zabytkowe obiekty na Airbnb wynajmują swoją przestrzeń, aby zapewnić gościom unikalny i wyjątkowy pobyt oraz wesprzeć dochód na remont i ulepszenie swojej przestrzeni.

Poznajcie Annę, Gospodarza Airbnb w Warmatowicach Sienkiewiczowskich

Mat. prasowe

Cześć Anna! Czy możesz opowiedzieć nam o sobie  – o swoim pochodzeniu i o tym, jak zaczęłaś przyjmować gości na Airbnb?

Wiele lat spędziłam za granicą, jako małe dziecko wychowywałam się w Szwajcarii i w Kanadzie. 8 lat temu wróciłam do Polski. Bardzo lubię stare budownictwo, jeśli mam wybierać mieszkanie, tak jak podczas pobytu w Wiedniu, to wybieram stare budownictwo, a nie współczesną architekturę. Lubię wysokie sufity, dużo okien i dużą przestrzeń. Rodzice kupili ten pałacyk w 1995 roku jako dosyć zaawansowaną ruinę, potrzebowali wówczas dużo ziemi w jednym kawałku, bo wtedy jeszcze uprawiali sałatę. Zaczęliśmy przyjmować gości, ponieważ doszliśmy do wniosku, że przestrzeń i koszty były zbyt duże dla naszej rodziny. W tym czasie wróciłam z Wiednia, gdzie mieszkałam, a tam Airbnb było bardzo popularne. W Polsce była to nowość, ale postanowiłam spróbować.

Mat. prasowe

Dlaczego przyjmujesz gości na  Airbnb? Co lubisz w tym najbardziej?

To duży obiekt i trudno go utrzymać. Przeszło 300m² na każdym piętrze. Budynek jest podpiwniczony, ma 3 kondygnacje i wiele pomieszczeń. Jest zdecydowanie z duży dla naszej rodziny, wiele pomieszczeń długo stało pustych, obiekt zapełniał się tylko jak przyjeżdżała rodzina i goście.

Ideą rozpoczęcia przyjmowania gości na Airbnb była chęć zapewnienia środków na utrzymanie budynku, renowacje i prace konserwatorskie. Pałac jest wymagający finansowo i właściwie praca przy nim nigdy się nie kończy, zawsze jest coś do zrobienia czy naprawienia, a nam zależy na tym, aby był dopieszczony.

W byciu gospodarzem pewnym zaskoczeniem był fakt, że mamy wielu gości z zagranicy. To ludzie, którzy szukają czegoś wyjątkowego, kameralnego. Zależy im na kontakcie z nami, gospodarzami, chcą dowiedzieć się czegoś o miejscu, o historii. To są bardzo miłe aspekty bycia gospodarzem. Bardzo wiele osób wraca do nas, często nawet będąc w podróżach służbowych zamieniają hotele właśnie na nasz pałacyk.

Mat. prasowe

Jak Airbnb pomaga ci finansowo? Czy dodatkowy dochód to wystarczające wsparcie?

Wpływy, które mamy z przyjmowania gości na Airbnb, pomagają w realizowaniu napraw i utrzymaniu pałacu w dobrej kondycji. Obecnie dach i stara drewniana wieża z ocynkowaną i miedzianą górą wymagają prac renowacyjnych. Ostatnie prace były prowadzone jeszcze w latach 70. Ta część budynku pięknie się wyróżnia, ale wymaga znacznych nakładów finansowych.

Mat. prasowe

Czy możesz opowiedzieć o okolicy, w której znajduje się twój obiekt, i dlaczego goście powinni odkryć to miejsce?

Goście są u nas traktowani indywidualnie, mamy dla nich czas na rozmowę i nie są tylko numerem pokoju. Potrafimy się dopasować, możemy być albo niewidocznym tłem albo wejść z nimi w kontakt, jeśli tego zapragną. 

Jeśli chodzi o nadzieje związane z rozwojem turystyki w Polsce, to uważam, że goście zawsze będą się dzielili na takich, którzy będą wybierali obiekty z duszą lub hotele w formule all in. Są też tacy, którzy potrzebują basenów, zorganizowanych wycieczek, to ich relaksuje i cieszy. 

Nasz kalendarz od wiosny do jesieni jest wypełniony po brzegi rezerwacjami indywidualnymi, ale też różnymi imprezami, a to pokazuje, że takie miejsca stają się coraz bardziej atrakcyjne i lubiane.

Mat. prasowe

O Airbnb

Airbnb powstało w 2007 roku, gdy dwóch Gospodarzy przyjęło trzech gości do swojego domu w San Francisco. Od tego czasu rozrosło się do ponad 4 milionów Gospodarzy, którzy przyjęli ponad 1,5 miliarda gości praktycznie w każdym kraju na całym świecie. Codziennie Gospodarze oferują unikalne pobyty i doświadczenia, które umożliwiają gościom nawiązanie kontaktu ze społecznościami w bardziej autentyczny sposób.