Afirmacja – co to jest i na czym polega? Najprościej mówiąc, afirmacje to krótkie zdania zawierające wyłącznie pozytywne informacje. Często powtarzane potrafią wpłynąć na nasz sposób myślenia i sprawić, że zaczniemy czuć się lepiej.

Afirmacje przed snem. Dlaczego warto afirmować przed snem?

Jest kilka powodów, dla których warto dać szansę afirmacjom na dobranoc:

 • Pozytywna afirmacja na dobry sen to świetny sposób na poprawę samopoczucia, wzmocnienie samooceny, ale również wyciszenie i relaks. Jednak, aby czerpać korzyści z afirmacji, niezbędna jest regularność. Postaraj się, aby afirmowanie stało się twoim nawykiem.
 • Męczą cię koszmary? Afirmacje przed snem mogą pomóc oczyścić umysł z nieprzyjemnych myśli, co sprawi, że pozbędziesz się nieprzyjemnych snów.
 • Afirmacje przed snem mogą pomóc także w organizacji poranka. Już podczas wieczornych afirmacji możesz zadbać o spokojny poranek, dzięki czemu twój umysł będzie pozytywnie nastawiony na nadchodzący dzień.

Czy afirmacje mogą pomóc w zasypianiu?

Nie ma wątpliwości – afirmacje pomagają w zasypianiu. Jak to możliwe?

 • Dzięki afirmacjom twoje ciało się wycisza – podobnie, jak w przypadku medytacji, umysł oczyszcza się z natrętnych myśli i spowalnia, dzięki czemu łatwiej zapaść w sen.
 • Jeśli każdego dnia przed snem oglądasz TikToki, przeglądasz Instagram czy zaczytujesz się w newsach, twój umysł może być przeciążony. Higiena umysłu nie jest bez znaczenia, a afirmacje przed snem mogą pomóc ci o nią zadbać.
 • Afirmacje szczęścia czy wdzięczności sprawiają, że twoje samopoczucie ulega poprawie – gdy jesteś spokojna i nie myślisz o stresujących sytuacjach, sen okazuje się łatwiejszy. Wciąż męczy cię bezsenność? Zadbaj o feng-shui w sypialni. Być może tu tkwi problem.

Jak afirmować przed snem?

Żeby pozytywne afirmacje przed snem przyniosły spodziewane efekty, stosuj się do kilku zaleceń:

 1. Nie próbuj, tuż przed snem, nerwowo organizować kolejnego dnia. Staraj się wyciszyć – postaraj się ograniczyć bodźce, które atakują twój umysł i skup się na takich czynnościach, które mogą pomóc w relaksacji. Medytacja uważności, mindfulness czy joga mogą pomóc.
 2. Wybierz afirmacje, które najlepiej do ciebie przemawiają i skup się na nich. Możesz również samodzielnie je ułożyć – wówczas postaraj się, aby były sformułowane w trybie dokonanym i w czasie teraźniejszym.
 3. Powtarzaj afirmacje regularnie – tylko wówczas uda im się przedrzeć do podświadomości, co pomoże w poprawie twojego samopoczucia. Afirmacje działają niczym przekaz podprogowy – muszą jednak być praktykowane konsekwentnie, aby zadziałały.
 4. Znajdź taki sposób afirmacji, który najbardziej ci odpowiada – możesz zarówno powtarzać je w myślach, jak i wypowiadać na głos. Wolisz słuchać nagrań z afirmacjami? Nic nie stoi na przeszkodzie.
 5. Aby wzmocnić działanie afirmacji, postaraj się o wizualizację – zadziała nie tylko w przypadku wieczornych afirmacji. Zastanawiasz się, jak znaleźć miłość? Wyobraź sobie miłość, o której marzysz. Dzięki temu będziesz lepiej skupiona na tym, co chcesz osiągnąć.

Afirmacje na dobry sen – 12 przykładów

 1. Pozwalam mojemu ciału się zrelaksować i odprężyć. Czekam na sen, dzięki któremu w pełni się zregeneruję.
 2. Jestem spokojna i wyciszona. Mój umysł przepełniają pozytywne myśli.
 3. Dziękuję za przeżyty dzień – wszystko to, co zrobiłam, jest wystarczające. Ufam, że dobry sen wynagrodzi mnie za cały ten wysiłek.
 4. Wypełnia mnie wdzięczność. Akceptuje miniony dzień i pełna pozytywnych myśli oczekuję kolejnego.
 5. Czuję spokój, otacza mnie cisza i pełnia harmonii – jestem zrelaksowana i gotowa na sen.
 6. Z każdym oddechem napełnia mnie spokój. Złość i stres mnie opuszcza, spięte mięśnie się relaksują. Z ufnością układam się do snu.
 7. Dziękuję za wszystko to, co mam – doceniam wygodne łóżko, otulającą kołdrę. Czuję się bezpiecznie i komfortowo.
 8. Mój oddech kołysze mnie do snu – zamykam oczy i odpływam.
 9. Wierzę, że sen przyniesie mi odpoczynek i napełni dobrymi myślami. Kolejny dzień rozpocznę pełna energii i optymizmu.
 10. Nadchodzi czas na sen – oddaje się mu.
 11. Czuje, jak mój umysł się oczyszcza i wycisza. Pozwalam mu zwolnić. Odprężam się.
 12. Moje myśli płyną swobodnie. Oddaje kontrolę, pozwalam im się rozpłynąć. Zasypiam.

Natomiast, jeśli zależy ci na zwiększeniu swojej motywacji i ambicji, skorzystaj z afirmacji proponowanych przez Hala Elroda, twórcy koncepcji Miracle Morning. Przykładowa afirmacja, która ma pomóc w dodaniu energii, zawiera w sobie plan snu:

„Dziś wieczorem kładę się spać o godzinie... i wstanę jutro rano o..., co mi daje... godzin snu. To m n ó s t w o czasu – dokładnie tyle mi potrzeba, abym nazajutrz był w doskonałej formie”

Pamiętaj jednak, żeby postawić swoje dobre samopoczucie na pierwszym miejscu. Nie planuj zbyt krótkiego czasu regeneracji – organizm potrzebuje odpoczynku, a sama afirmacja może okazać się niewystarczająca!