Przegląd najbardziej pożądanych wzorów na nowy sezon mógłby mieć tak naprawdę nawet 50 000 tysięcy znaków, gdyby wziąć pod uwagę każdą ewentualność zaprezentowaną w kolekcjach jesień-zima 2022/2023. Projektanci oraz dyrektorzy kreatywni największych domów mody (i tych mniejszych, które jednak mają ogromny wpływ na mikrotrendy) dali popis swojej wyobraźni, serwując nam chyba wszystkie możliwe wzory w klasycznych i autorskich kombinacjach. Wśród nich kilka szczególnie się powtarzało i to właśnie one nakreślają nadchodzący sezon. Przed Wami pełny raport z wybiegów, jakiego nie przeczytacie nigdzie indziej.

Modne wzory ubrań: lamparcie cętki [trendy jesień-zima 2022/2023]

Roberto Cavalli jesień-zima 2022/2023 / Imaxtree / Spotlight

Pamiętacie "Dzikość serca"? Kultowe już stylizacje ze słynnego filmu Davida Lyncha wracają w odświeżonej odsłonie - a właściwie zwierzęce wzory, których tam nie brakowało. Tym razem jednak projektanci skupiają się na jednym i bardzo konkretnym, nie znosząc sprzeciwów. Mowa o lamparcich cętkach, które zdobiły marynarki, suknie, płaszcze, buty, golfy czy nawet rajstopy u Etro, Michael Kors i Roberto Cavalli. 

Modne wzory ubrań: w kratkę [trendy jesień-zima 2022/2023]

Marine Serre jesień-zima 2022/2023 / Imaxtree / Spotlight

Pogoda w kratkę jesienią? Ależ oczywiście. Nieśmiertelny wzór będzie z nami jak co roku, tym razem jednak w odświeżonej formie. Przeskalowany tartan, często łączony w patchworkowym stylu i zazwyczaj ujęty w przygaszonej palecie barw inspirowanej wrześniowo-październikową naturą, pokazały na wybiegach takie marki, jak Marine Serre i Maryam Nassir, a także Roberto Cavalli. Do naśladowania!

Modne wzory ubrań: pepitka [trendy jesień-zima 2022/2-2023]

Versace jesień-zima 2022/2023 / Imaxtree / Spotlight

A skoro już jesteśmy przy kratce - to jeszcze fokus na jej kuzynkę, pepitkę, nazywaną czasem też "psim ząbkiem". Ten charakterystyczny wzór, który pierwszy raz został spopularyzowany w latach 30. przez Christiana Diora, znów jest pożądany. Sam w sobie jest jednak na tyle retro, że najchętniej dogaduje się z elementami garderoby o nowoczesnym stylu (obejrzyjcie wybiegi Versace, Ami i Yuhan Wang) albo zupełną klasyką. Marynarka w pepitkę albo płaszcz to must have sezonu.

Modne wzory ubrań: prążki [trendy jesień-zima 2022/2023]

Sacai jesień-zima 2022/2023 / Imaxtree / Spotlight

Sacai i Stella McCartney odbywają w tym sezonie sentymentalną podróż do lat 80. i wracają z niej ze słynnym korporacyjnym printem: cieniutkimi wertykalnymi paskami. Prążki - według nich - już za chwilę będą zdobić wszystko od płaszczy, przez garniturowe komplety, po zmysłowe spódnice z obniżonym stanem (to akurat flirt Versace z etetyką vintage). Spróbujcie. Ten subtelny wzór jest wyjątkowo łatwy w ogarniu.

Modne wzory ubrań: malarskie i graficzne [trendy jesień-zima 2022/2023]

Loewe jesień-zima 2022/2023 / Imaxtree / Spotlight

Malarstwo, grafika, abstrakcja, metaverse. Ostatnim trendem, który przykuł uwagę w kolekcjach na jesień i zimę 2022/2023, są artystyczne intepretacje ciała - zamienione w printy. U Loewe mamy nadruki dłoni, które otulają sukienki, u Balmain akty o proporcjach 1:1 noszących je osób, u Akris portrety w pikselach

PS Więcej inspiracji z wybiegów w temacie printów na jesień 2022 i zimę 2022/2023 znajdziecie w naszej galerii. Wybrałyśmy dla Was zdjęcia z najnowszych kolekcji.