Jak uratować złamany paznokieć?

Złamany paznokieć - ten wyśmiewany przez wielu ludzi problem, który nie kojarzy się najlepiej, w rzeczywistości faktycznie może okazać się bardzo bolesny i nieprzyjemny, nie tylko przenośni, ale też dosłownie. Z poniższego artykułu dowiesz się, jakie są sprawdzone sposoby na złamany paznokieć. Znając je, prawdopodobnie nigdy więcej nie będziesz musiała skracać wszystkich paznokci i rozpoczynać procesu ich zapuszczania od nowa.

W Internecie możesz znaleźć wiele informacji, jak uratować złamany paznokieć. Od tych domowych: wykorzystywania torebek do herbaty czy plastrów, przez hybrydę, po profesjonalne zabiegi u kosmetyczki.

Warto także dodać, że jeśli problem ten pojawia się często, być może jest spowodowany zawirowaniami zdrowotnymi czy nieodpowiednią dietą. Podobnie jak z włosami - jeżeli przez dłuższy czas masz trudność w zapuszczeniu paznokci, ponieważ te są słabe i łamliwe, sugerujemy zrobić badania oraz skonsultować ten temat ze specjalistą, aby sprawdzić, czy jego przyczyna nie leży nieco głębiej.

Pęknięty paznokieć wzdłuż od macierzy - czyli najczęściej od wolnego brzegu (końcówki) aż po macierz paznokcia (elementu przy naskórku) - świadczy często o niedoborach konkretnych witamin. Paznokieć pęknięty poziomo może być też znakiem, że zbyt intensywnie piłujemy jego brzegi. Z kolei paznokieć pęknięty wszerz z reguły wymaga konsultacji dermatologicznej - może bowiem świadczyć o chorobach takich jak łuszczyca czy grzybica.

Jeśli jednak uprawiałaś ostatnio sport/sprzątałaś lub wybrałaś się ze znajomymi na kręgle i po prostu efektem wspaniałej, szalonej zabawy jest złamany paznokieć, poniższe porady z pewnością będą dla ciebie pomocne. Przedstawiamy listę najpopularniejszych sposobów, które pomogą ci szybko i bezboleśnie rozprawić się z tym problemem. Oto i one:

1) Hybryda na złamany paznokieć

2) Plaster na złamany paznokieć

3) Torebka od herbaty na złamany paznokieć

4) Klej do tipsów na złamany paznokieć

5) Rekonstrukcja żelem lub akrylem na złamany paznokieć

Łatka z plasterka czy papierowej saszetki do herbaty - bez problemu dopasujesz ją do paznokcia. Przyklejona do pękniętej płytki pozwoli ci go utrwalić, zapobiec haczeniu i ukryć nieco defekt. Plusem jest fakt, że łatka jest przezroczysta i praktycznie niewidoczna. Przy jej nakładaniu nieoceniona może okazać się penseta. Połóż łatkę delikatnie i starannie na paznokieć (tak, aby uniknąć pęcherzyków), po czym aplikuj na nią bezbarwny lakier - zrób to szybko, zanim pierwsza baza lakieru wyschnie. Chwilę po tym wyrównaj powierzchnię paznokcia polerką i ponownie nałóż na paznokcie wzmacniającą odżywkę/bezbarwny lakier.

Klej do tipsów sprawdzi się z kolei w drodze wyjątku, kiedy szukasz awaryjnego rozwiązania, np. tuż przed ważnym wyjściem. Tę metodę traktuj jednak raczej jako ostateczność, ponieważ może negatywnie wpłynąć na kondycję płytki paznokcia. Na pęknięte miejsce aplikuj odrobinę kleju (możesz zrobić to przy pomocy drewnianego patyczka). Po tym, jak wyschnie, delikatnie spoleruj płytkę i pomaluj ją lakierem do paznokci.

Rekonstrukcja żelem lub akrylem pomoże ci w osiągnięciu takiego kształtu paznokcia, jaki sobie wymarzyłaś - bez względu na to, czy płytka jest tylko pęknięta, czy paznokieć doszczętnie się złamał.

Jeżeli chcesz udać się z tym problemem do profesjonalnego salonu kosmetycznego, dobrym rozwiązaniem będzie jedwab na złamany paznokieć. Metoda Fiberglass to nic innego, jak aplikacja jedwabiu na płytkę, następnie nałożenie na nią warstwy płynnego szkła i składnika aktywacyjnego. Sprawia, że paznokcie wracają do naturalnej twardości po uszkodzeniach.

Jak ocalić złamany paznokieć z hybrydą?

Jak wspomnieliśmy wyżej - w przypadku złamanego paznokcia ratunkiem może również okazać się hybryda. Szczególnie w przypadku bardziej inwazyjnych złamań. Wykonuj wówczas wszystkie kroki tak, jak zwykle. Ważne, aby lakier bazowy połączył ze sobą przerwany element płytki paznokcia. Ta metoda działa podobnie jak klej - z tym, że jest nieco bardziej trwała.

Kiedy chcesz zrekonstruować złamany paznokieć, przyda ci się też specjalna forma do przedłużania paznokci. W miejscu styku z paznokciem, po nałożeniu i utwardzeniu bazy pod hybrydę, aplikuj żel i utwardź go. Bardzo możliwe, że będziesz musiała powtórzyć tę czynność. Ostatnim elementem jest nadanie pożądanego kształtu paznokcia przez jego odpowiednie spiłowanie.

Czy złamany paznokieć się zrośnie?

Niestety nie mamy w tym temacie dobrych wieści - w takiej sytuacji musisz po prostu uzbroić się w cierpliwość i poczekać, aż odrośnie. Kiedy paznokieć nam się łamie, najlepiej jest od razu go zabezpieczyć. Dzięki temu zyskasz czas, aby rósł w swoim tempie, będąc przy tym jednak takiej samej długości, jak pozostałe. Najczęściej już po kilku dniach możesz spiłować go razem z innymi i pozbyć się niechcianego pęknięcia - bez efektu nierównych paznokci.

Niestety nie zawsze da się uratować nasz manicure, kiedy np. paznokieć jest złamany do krwi. Korzystanie z klejów czy innych preparatów aplikowanych na ranę, które mają na celu wzmocnienie płytki, jest wtedy bardzo ryzykowne - może bowiem dojść do zakażenia i innych nieprzyjemnych sytuacji. Najlepiej jest wówczas skrócić i wyrównać wszystkie paznokcie (pamiętajmy, że różnice w długości paznokci nie wyglądają schludnie i elegancko). Bez obaw - nie ma sensu panikować, odpowiednia pielęgnacja sprawi, że odrosną szybciej, niż myślisz.