1. Zaplanuj swoją rutynę 

Zazwyczaj, aby coś się udało, potrzebujemy konkretnego planu, który zostanie zrealizowany step by step. I tak, snu to również dotyczy. Im konkretniejsza i bardziej zorganizowana będzie Twoja nocna rutyna, tym łatwiej zaśniesz i lepiej się wyśpisz. Kluczowe jest półtorej godziny przed pożądaną godziną zaśnięcia. Ważne więc, abyś najpierw ustaliła, o której godzinie codziennie powinnaś znajdować się w łóżku, aby móc przespać pełne 8 godzin w ciągu nocy. Następnie określ, co jest dla Ciebie ważne każdego wieczoru i co pozytywnie wpływa na Twoje rozluźnienie. Co to może być? Odstresowująca kąpiel z olejkami eterycznymi, skincare, czytanie książki, wypicie ulubionej herbaty, medytacja lub bedtime yoga. Teraz przy każdej z tych czynności określ ilość czasu, jaką chcesz na nią poświęcić. Na koniec zbierz całość w jedną uporządkowaną rutynę i staraj się jej codziennie trzymać. Już po dwóch tygodniach zmieni się wszystko - zobaczysz sama ;) 

2. Journaling

TikTokerki, które specjalizują się w nocnych rytuałach zgodnie przyznają, że journaling jest jednym z tych najważniejszych. Trudno osiągnąć dobry i spokojny sen z niespokojną, "galopującą" głową. Jak więc skutecznie wyrzucić z siebie wszystkie niepotrzebne myśli? Pisząc. Weź notes, zeszyt lub plik kartek (forma naprawdę nie ma znaczenia) i połóż je wraz z długopisem obok swojego łóżka. Codziennie przed snem przelewaj na papier wszystkie myśli, które sprawiły, że tego dnia czułaś się niespokojnie lub spisz listę rzeczy do zrobienia na następny dzień, jeśli podświadomie przytłacza Cię ilość obowiązków. Nie skupiaj się za bardzo na treści, nie rozmyślaj nad sensem każdego zdania - pisz tak, jak to dla Ciebie naturalne.

Od momentu, w którym zaczniesz praktykować journaling, noce staną się się spokojne, a poranki znacznie przyjemniejsze. 

3. Zainwestuj w swój sen 

A będzie to najlepsza inwestycja, jaką zrobisz kiedykolwiek. Materac to jednocześnie jeden z najważniejszych i najbardziej niedocenianych elementów w życiu człowieka. Skąd te górnolotne stwierdzenia? Pomyśl tylko, ile czasu codziennie spędzasz na materacu - zaczynając od snu, przez czytanie książek, oglądanie filmów i seriali, wszystkie drzemki, medytacje, a teraz często również pracę. Prawda jest taka, że dobry materac jest kluczem nie tylko do dobrego snu, ale po prostu dobrego życia. Doskonale wiedzą o tym marki SleepMed i Hilding, których materace ma w swojej ofercie sklep Materace SENNA

I jeśli do tej pory wydawało Ci się, że odpowiednio dopasowane materace nie potrafią być stylowe, to pozwól, że udowodnimy, że jest inaczej. A właściwie udowodnią to projektanci marki Hilding, którzy zapragnęli, aby ich produkty były bardzo eleganckie. Badania nad innowacyjnymi technologiami i wymagające testy podparte były wiarą w to, że wygodne łóżko jest fundamentem zdrowego snu, a wyspani jesteśmy gotowi na wszystkie wyzwania czekające po przebudzeniu.

W ofercie Hilding swoje wyśnione materace znajdą zarówno fani modeli sprężynowych, jak i piankowych (zwróć uwagę na piankę Velvet Touch). 

W sklepie Materace SENNA znajdziesz również produkty, które marka Hilding stworzyła specjalnie dla par, jak i dla dzieci oraz młodzieży. Możesz dobrać je odpowiednio do wagi, stanu zdrowia, czy też pozycji, w jakiej lubisz spać. Jeżeli jednak zmagasz się z dolegliwościami ortopedycznymi lub po przebudzeniu często towarzyszy Ci ból, rozważ zakup materaca ze statusem wyrobu medycznego. Produkty z tej grupy przechodzą szereg restrykcyjnych testów, aby podnosić jakość snu i korzystnie wpływać na stan zdrowia.

Marka SleepMed charakteryzuje się szeroką gamą materacy, które doskonale dostosowują się do naszego ciała. Wyjątkowe właściwości zawdzięczają wykorzystaniu nowoczesnych technologii. Przykład? Modele z rewolucyjnymi piankami termoelastycznymi VitaRest® i sprężynami typu Multi, które gwarantują 2 razy więcej punktów podparcia w porównaniu z klasycznymi materacami. Airforce to kolejna przełomowa technologia, która dzięki oddychającemu wkładowi zapewnia maksymalny poziom higieny snu i jest najlepszym wyborem dla alergików. W zakładce z materacami SleepMed znajdziesz również materace hybrydowe, które łączą w sobie to co najlepsze z modeli pinankowych i sprężynowych. Linia Hybrid, dzięki zastosowaniu pianki termoelastycznej, wyróżnia się możliwością regulacji twardości.

PS Sprawdź również kolekcję Plus, w której znalazły się modele Premium i Supreme!

4. Nie ulegaj presji 

FOMO, czyli to uczucie, które towarzyszy nam gdy coś nas omija, potrafi być najgorszym wrogiem dobrego snu. Nie ulegaj mu. Nie musisz być zawsze dostępna dla swoich znajomych, nie musisz od razu włączać kolejnego odcinka serialu. Rób to, co dla Ciebie dobre. Jeśli wiesz, że po kolacji z przyjaciółką w poniedziałkowy wieczór wstaniesz we wtorek zmęczona, to nie idź. Nie będzie to ani udane spotkanie, ani przyjemny poranek. TikTokowe bedtime guru przyznają, że pierwsze tygodnie odmawiania są naprawdę trudne, ale jeśli przetrwasz ten czas, potem nie będziesz mogła się doczekać, żeby zostać sam na sam ze swoją rutyną. 

5. Sprawdź poziom nawilżenia 

Sypialnia to jedno z tych pomieszczeń w domu, w którym szczególnie warto zadbać o poziom nawilżenia. Człowiek czuje się najlepiej, gdy poziom nawilżenia wynosi pomiędzy 40 a 60 procentami. Ważna jest również temperatura - w sypialni powinna wynosić 18°C. Sprawdź, jak to wygląda w Twojej sypialni, a jeśli poziom nawilżenia pomieszczenia nie jest odpowiedni, zainwestuj w nawilżacz powietrza. Małe urządzenia tego typu kosztują ok. 50 złotych - również te z możliwością wkroplenia olejków eterycznych, które dodatkowo ukoją Cię do snu.