Zanim poznasz listę suplementów, które polecają, warto podkreślić jak ważna jest dobrze zbilansowana dieta w profilaktyce anti-aging. Tabletka nigdy nie zastąpi prawdziwej żywności, więc jeśli twój dotychczasowy jadłospis obfitował w mrożone pizze, chipsy i ciasteczka Oreo – lepiej zacznij od porządków w diecie, zanim przejdziesz do suplementacji. Tutaj znajdziesz listę produktów, które warto włączyć do codziennego menu, by starzeć się wolniej >>

A co z suplementami? Istnieje kilka o udowodnionym naukowo działaniu, które śmiało można porównać do eliksiru młodości. To nie bajka – one naprawdę spowalniają upływ czasu, a ich skuteczność jest dobrze udokumentowana. Sprawdź, które warto spożywać codziennie.

Najlepsze suplementy anti-aging: Kolagen

Sproszkowany kolagen to absolutny hit ostatnich miesięcy. Mówią o nim wszyscy – w tym gwiazdy, które w wywiadach zachwalają efekty tej przeciwzmarszczkowej kuracji. Jennifer Aniston, Kourtney Kardashian i Kate Hudson każdy dzień zaczynają od kolagenowego szejka, który wzbogacają o roślinne mleko, kakao czy sproszkowaną spirulinę. Czy to tylko kolejny krzyk mody, czy może stoi za tym coś więcej? Głębszy research wskazuje jednoznacznie, że tak – kolagen potrafi zredukować oznaki starzenia. Dowodzą tego badania nad opatentowanym kolagenem o nazwie Verisol, który można znaleźć w kilku produktach na rynku. Naukowcy podawali go grupie 114 kobiet w wieku 45-65 lat codziennie przez 8 tygodni. Rezultat? Dowiedziono, że w wyniku przyjmowania preparatu zmarszczki u uczestniczek zmniejszyły się aż o 20,1% - a największa poprawa wyniosła prawie 50%! Dłuższe przyjmowanie peptydów kolagenowych spowodowało też redukcję cellulitu oraz poprawę elastyczności skóry.

Kolagen Verisol znajdziesz m.in. w suplemencie diety The Solution od marki Oslo Skin Lab. Ma on postać wygodnych saszetek z neutralnym w smaku proszkiem, który wystarczy dodać do ulubionego smoothie czy dania, np. porannej owsianki. Codzienne przyjmowanie suplementu da ci potwierdzone naukowo rezultaty.

 

Najlepsze suplementy anti-aging: Kwasy Omega-3

Wiele mówi się o tym, jak wiele zalet przynosi suplementacja kwasami omega-3 – mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że ten składnik może być kluczem do długowieczności. Badania naukowe przeprowadzone w 2021 roku na Ohio State University dowiodły, że suplementacja omega-3 obniża poziom hormonu stresu, kortyzolu, którego nadmiar w organizmie przyspiesza procesy starzenia. Zauważono też, że te zdrowe kwasy tłuszczowe zapobiegają skracaniu się telomerów, które decydują o żywotności komórek organizmu. Ma to bezpośrednie przełożenie na kondycję skóry, spowalniając proces degradacji włókien kolagenowych.

Dobry suplement z kwasami omega-3? W aptekach i nie tylko jest ich pełno, ale warto wybrać preparat wzbogacony dodatkowo o inne, cenne dla skóry związki, takie jak witamina D3, witamina E czy koenzym Q10. Składniki te można znaleźć w suplemencie diety Nikalab, który skomponowany został tak, aby spełniać wszystkie potrzeby kobiecego organizmu. Dwie tabletki dziennie pokrywają w całości dziennie zapotrzebowanie zarówno na kwasy omega-3, jak i witaminę D3 – a do tego zawierają szereg przeciwutleniaczy chroniących skórę przed procesami starzenia.

 

Najlepsze suplementy anti-aging: Witamina C

W każdym artykule o pielęgnacji przeciwstarzeniowej powtarzamy do znudzenia: serum z witaminą C to obowiązkowy kosmetyk, który powinnaś nakładać każdego ranka, by dłużej cieszy się młodą skórą. Jednak ten arcyważny związek powinien być też dostarczany skórze od środka. Ogrywa on czołową rolę w syntezie kolagenu – w przypadku jego niedoboru, nowe włókna kolagenowe nie mogłyby powstawać, a skóra w błyskawicznym tempie straciłaby gładkość i elastyczność. Co więcej, w wielu publikacjach naukowych zwraca się uwagę na to, że witamina C pomaga utrzymać właściwy poziom nawilżenia skóry oraz stymuluje produkcję ceramidów, które wzmacniają barierę hydrolipidową.

Jaką witaminę C wybrać? Możesz sięgnąć po tradycyjne tabletki, ale dobrym pomysłem jest też przyjmowanie naturalnych suplementów zawierających ten związek – takich jak np. sok z dzikiej róży. Ma on więcej witaminy C niż cytryna. Porównajmy: w 100 gramach soku z cytryny jest 38,7 mg kwasu askorbinowego. W takiej samej ilości soku z dzikiej róży, czystej witaminy C będzie aż 450 mg! Poza tym, owoce dzikiej róży są cennym źródłem flawonoidów, które także mają właściwości przeciwstarzeniowe.

Najlepsze suplementy anti-aging: Ekstrakt z zielonej herbaty

Suplementy z zieloną herbatą również mogą istotnie wpłynąć na tempo starzenia się skóry. Roślina ta zawiera flawonoid EGCG (galusan epigallokatechiny), który pomaga chronić komórki skóry przed skutkami stresu oksydacyjnego oraz – jak wskazują niektóre badania – wspomaga redukcję przebarwień. Dotyczy to zwłaszcza plam pojawiających się na skutek fotostarzenia.

Już jedna filiżanka zielonej herbaty dziennie ma bardzo dobre działanie przeciwstarzeniowe. Jednakże dietetycy wskazują, że tabletki mogą zawierać wyższe stężenie tego składnika, dlatego jeśli chcesz maksymalnie wykorzystać potencjał przeciwstarzeniowy tej rośliny, celuj w sproszkowaną zieloną herbatę w kapsułkach.