Z ozdobnym detalem 

Kołnierzyki to za mało. W trendach sezonu jesień-zima 2022/2023 projektanci poszukują mniej oczywistych, ciekawszych rozwiązań. Nawet w przypadku takich klasyków garderoby, do jakich bez wątpienia zaliczają się koszule. A może właśnie przede wszystkim wtedy. Ponadczasową formę zapinanej na guzki formę uatrakcyjniają o przykuwające wzrok detale w okolicach szyi. Podczas pokazów marek Louis Vuitton i Gucci modelki paradowały po wybiegu pod krawatem, u Miu Miu uwagę wracały fantazyjnie wiązane kokardy,  a w kolekcji Yamamoto zachwycały geometrycznie uproszczone żaboty.

Yamamoto FW 22 / Imaxtree

"In" pozostają również przeskalowane kołnierze przypominające czasy akademii szkolnych. Tak wystylizowane koszule doskonale czują się w swoim własnym towarzystwie, ale równie dobrze dogadują się z kardiganami, marynarkami (szczególnie tymi w wersji oversize), obszernymi bluzami z nadrukowanym wizerunkiem uczelni czy eleganckimi płaszczami. 

Trendy jesień-zima 2022/2023: jaka biżuteria będzie modna w nowym sezonie? 8 najważniejszych tendencji, które warto znać>>

Statement shirt

Białe i błękitne koszule to klasyka, która nigdy nie wychodzi z mody. Nie zamierzamy z tym nawet dyskutować. Nadchodzącej jesieni jednak konkurencję robić im będą bluzki pokolorowane intensywną paletą barw. Im bardziej wyrazisty odcień, tym lepiej.

Valentino FW 22 / Imaxtree

Do wirtualnych koszyków śmiało wrzucajcie bluzki w kolorach dojrzałej oberżyny, kwitnącej fuksji, świeżego szpinaku, kremu dyniowego albo lśniącego jak kula dyskotekowa srebra. Popularny nadal będzie także ulubieniec skandynawskich influencerek, czyli tzw. butter yellow. Pamiętajcie jednak, że w budowaniu stylizacji kluczowe jest zachowanie balansu. Mocny kolor kupowanych w tym sezonie koszul równoważyć powinien klasyczny fason. 

Rockowe retro

Na koszulowe zakupy wybierzcie się z „I Don’t Wanna Miss A Thing” Aerosmith, „Still Loving You” Scorpionsów albo „Maybe I’m Amazed” Paula McCartneya w słuchawkach. Wszystko wskazuje, bowiem na to, że klasyka romantycznego rocka towarzyszyła także dyrektorom kreatywnym najważniejszych domów mody, gdy ci tworzyli jesienne kolekcje. Retro kobiecość wyrażoną za pomocą prześwitujących materiałów, kwiatowych koronek, żabotów i falbanek przełamują charakternymi strzępieniami i dobieranymi do pary elementami ze skóry (czy tylko my widzimy tu silny wpływ strojów Victorii De Angelis z Måneskin?).

Aniye Records FW 22 / Imaxtree

Dowody do zdobycia na zdjęciach z pokazów Coperni, Aniye Records czy Ports 1961. Nawet w grzecznym i schludnym świecie Burberry, na koszulach pojawiła się odrobina zawadiackiego pazura zaklętego w naszywkach i aplikacjach.