Maść cynkowa. Lek na trądzik bez recepty, który stosuje się punktowo

Maść cynkowa

To jedna z najtańszych maści na rynku (kosztuje mniej niż 4 złote) i jednocześnie jeden z najskuteczniejszych sposobów na trądzik. Terapia wymaga jednak czasu. Maść cynkową stosuje się miejscowo na skórę. Produkt zawiera jako substancję czynną tlenek cynku, który ma działanie wysuszające i ściągające, dzięki czemu redukuje wypryski lub opryszczkę

Pamiętaj, maść cynkowa pozostawia na twarzy biały ślad, dlatego najlepiej nakładać ją na noc. Chyba, że danego dnia pracujesz w trybie home office, to wtedy możesz spokojnie stosować ją w ciągu dnia. 

Dobry preparat na wypryski - maść ichtiolowa

Maść ichtiolowa

W sytuacjach kryzysowych sprawdzi się też apteczka maść ichtiolowa. Z początku ten apteczny krem nie zachęca swoją gęstą konsystencją, brunatnym kolorem i silnym zapachem. Jednak wystarczy niewielką ilość nałożyć na krostę, by po kilku godzinach nie było po niej śladu. Ta maść na trądzik polecana przy wielu problemach dermatologicznych, jak ropne zapalenia skóry, obrzęki, owrzodzenia, ropne wypryski. Warto mieć go pod ręką. Cena tego produktu (podobnie jak maści cynkowej) nie przekracza 4 złotych. 

Żel do skóry trądzikowej. Pomoże na każdy pryszcz

serwis prasowy

Benzacne (zawiera substancję czynną nadtlenek benzoilu) jest droższy, bo kosztuje ok. 15 złotych, ale wysusza i likwiduje wypryski raz, a dobrze. Ma konsystencję żelu o działaniu przeciwtrądzikowym i antybakteryjnym, przeznaczonym do stosowania miejscowego na skórę. Efekt jest widoczny już po upływie zaledwie kilku godzin. 

Krem na trądzik z apteki. Pielęgnacja skóry wymagającej bez recepty

Tormentiol

Tormentiol to beżowa zawiesista maść, którą stosujemy w przypadku uszkodzeń skóry, takich jak zadrapania i otarcia, ale jest też sprzymierzeńcem w walce z zmianami ropnymi na skórze. Tormentiol zawiera kilka substancji czynnych, które są odpowiedzialne za działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i ściągające. Zawiera m.in. wyciąg płynny z kłącza pięciornika. Maść jest w stanie zmniejszyć nawet duże ropne zmiany na cerze już po pierwszym użyciu.

Cena preparatu na trądzik też jest atrakcyjna, bo kosztuje ok. 10 złotych. Produkt ma jednak jeden minus - ze względu na kolor i konsystencje brudzi ubrania oraz pościel. Ma też charakterystyczny zapach, który może niektórych drażnić.

Obojętnie którą maść na pryszcze, czy żel na trądzik zastosujesz, pamiętaj, aby na twarz nakładać filtr SPF, żeby nie nabawić się przebarwień. Do codziennej pielęgnacji (nie tylko w okresie dojrzewania) dodaj dermokosmetyki oraz produkty zawierające niacynamid, cynk, drzewo herbaciane czy kwas salicylowy. Co ważne, leczenie wyprysków nie tylko polega na złuszczaniu oraz łagodzeniu zmian trądzikowych, ale również na nawilżaniu.