Dokładnie 22 września 1994 roku 51 milionów Amerykanów zasiadło przed telewizorami i obejrzało pierwszy odcinek sitcomu, który na zawsze zmienił oblicze popkultury, kinematografii i mody. Serial "Przyjaciele" przez dwie i pół dekady pokazano w ponad setce krajów, a od kilku lat może go obejrzeć praktycznie każdy z dostępem do internetu. Skąd popularność akurat tego tytułu? Marta Kauffman i David Crane, twórcy "Przyjaciół", nie tylko zafundowali swoim postaciom ciekawą fabułę i błyskotliwe dialogi, ale po prostu postanowili skierować produkcję do młodych ludzi, dla których w latach 90. kluczowa była "nowoczesna niezależność". 

Serial „Przyjaciele” miał głównego bohatera - będziecie zaskoczeni kogo>>

Rachel, Monikę, Phoebe, Joeya, Chandlera i Rossa pokochaliśmy w ekspresowym tempie: za rozterki podobne do naszych, świetne poczucie humoru i własne wybory. Także te modowe - od sukni ślubnej, w której panna Green wbiegła do Central Perk oraz lakierowanej skórzanej kurtki Joeya, po hippisowskie sukienki Phoebe i "nerdową" garderobę Rossa. Niektóre ich stylizacje wywołują u nas pobłażliwo-sentymentalny uśmiech (w końcu każdy ma na swoim koncie zdjęcia w ubraniach, które wolałby teraz schować na dnie szafy), inne są aktualne jak nigdy i świetnie wpisują się w obecne trendy. 

Debra McGuire, kostiumografka "Przyjaciół" dopasowywała stylizacje bohaterów do charakterów kreowanych postaci, dzieląc je między innymi na kolory i tekstury. Każdy z nich miał własną "tożsamość wizualną".

Jeśli przyjrzycie się dokładnie kadrom z serialu, zauważycie, że Monica to głównie czerń, biel, szarości i bordo, Phoebe - królowa wzorów, Rachel skojarzona jest z zielenią i niebieskościami, Chandler lubuje się w vintage i pasiastych koszulkach, Ross to tweed, a Joeya charakteryzują skórzane kurtki, a gdy miną lata - swetry. W rozmowie z The Guardian McGuire przyznała niedawno, że twórcy produkcji poprosili ją na początku współpracy, aby bohaterowie przyjaciół nosili się casualowo i dość zwyczajnie, ale kostiumografka miała na bohaterów inny pomysł. "Wydawało mi się, że ich garderoba powinna być bardziej aspiracyjna - tak, by ludzie chcieli się o nich dowiedzieć czegoś więcej. Już samo niesamowite mieszkanie Moniki nie było realistyczne - wtedy młodzi ludzie wcale tak nie mieszkali. Poszłam o krok dalej i na przykład ubierałam Joeya w marynarki od Armaniego. Miał być bezrobotnym aktorem i nie ma mowy, by mógł sobie pozwolić na coś takiego, ale znalezione przeze mnie kurtki w stylu vintage nie dawały odpowiedniego efektu".

Ralph Lauren projektuje kolekcję inspirowaną stylem Rachel Green z "Przyjaciół">>

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Friends (@friends) Lut 8, 2019 o 9:59 PST

Co ciekawe, kiedy startował serial, ludzie w Stanach nosili głównie luźną, oversize'ową odzież i wcale nie byli podobni do "Przyjaciół". Serial to zmienił - głównie w przypadku kobiecych postaci, które były świadome własnego wyglądu i nosiły ubrania przylegające do ciała, bardziej obcisłe, a nawet z odsłoniętymi brzuchami. Lata 90. należały do fashionistki Rachel, dziś fanki serialu skupiają się głównie na praktycznym stylu Moniki, ale każdy z bohaterów wiele wniósł do mody: tej wybiegowej i tej z ulicy. 

Które stylizacje, mimo upływu lat, wciąż zachwycają? Zajrzyjcie do naszej galerii: czeka tam na Was 25 modowo-nostalgicznych kadrów z "Przyjaciół", które przypominamy z okazji premiery nowego odcinka serii.

Quiz: Kim z serialu "Przyjaciele" jesteś?>>