Najlepsze filmy na faktach, które trzeba obejrzeć: "Erin Brockovich", reż. Steven Soderbergh (2000)

Erin Brockovich jest dwukrotną rozwódką i samotnie wychowuje trójkę dzieci. Nie ma pieniędzy, wykształcenia ani szansy na znalezienie pracy. Ma za to wybuchowe usposobienie i ostry język i ekstrawagancko się ubiera. Kto by pomyślał, że pewnego dnia powali na kolana wielka korporację? Erin cudem zdobywa pracę w kancelarii wziętego adwokata Eda Masry'ego. Wertując akta odkrywa, że potężny koncern doprowadził do zanieczyszczenia wody w małym prowincjonalnym miasteczku, którego mieszkańcy od dawna zapadają na najrozmaitsze choroby. Z pomocą Eda, Erin kieruje sprawę do sądu, który przyznaje reprezentowanym przez nią klientom odszkodowanie w wysokości 333 milionów dolarów - największe w historii amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości.

w rolach głównych: Julia Roberts, Albert Finney, Aaron Eckhart, Marg Helgenberger, Conchata Ferrell, Cherry Jones

Najlepsze filmy 2019. Co warto obejrzeć? >>

Komedie romantyczne 2020. Te filmy o miłości musicie zobaczyć w tym roku >>

Najlepsze filmy na faktach, które trzeba obejrzeć: "127 godzin", reż. Danny Boyle (2010)

Aron Ralston uwielbia aktywnie spędzać czas w plenerze. Jednak kiedy spadający głaz w odległym kanionie w Utah pozbawia go możliwości ruchu, kolejna przygoda w poszukiwaniu ekstremalnych wrażeń zamienia się w wielkie życiowe wyzwanie. Przez pięć dni, Ralston odbywa wewnętrzną, niezwykle osobistą podróż, podczas której wspomina swoich przyjaciół i rodzinę, by wreszcie odkryć w sobie desperacką odwagę i pomysłowość, które pomagają mu pokonać przeciwności losu i zamienić nieszczęście w wielki triumf

w rolach głównych: James Franco, Amber Tamblyn, Kate Mara, Clémence Poésy, Kate Burton, Lizzy Caplan

Dobre filmy 2020. Co trzeba zobaczyć? Poznajcie filmy warte obejrzenia >>

Najlepsze filmy na faktach, które trzeba obejrzeć: "Big Short", reż. Adam McKay (2015)

Historia oparta na wydarzeniach, które stały się początkiem ogólnoświatowego kryzysu ekonomicznego w latach 2007-2010. Zadziwiające, jak zaledwie kilku mężczyzn - poprzez spekulacje, malwersacje, balansowanie na granicy prawa - doprowadziło do gigantycznej zapaści gospodarczo-ekonomicznej właściwie w każdym zakątku globu. Sensacyjne kulisy wydarzeń, które wpłynęły na każdego z nas.

w rolach głównych: Christian Bale, Steve Carell, Ryan Gosling, Brad Pitt, 

Słynne filmy, w których znajdziesz inspiracje na ślub czy wesele >>

Najlepsze filmy na faktach, które trzeba obejrzeć: "Ostatnia rodzina", reż. Jan P. Matuszyński (2016)

Ten film trzeba zobaczyć! Rozgrywająca się na przestrzeni 28 lat saga słynnej rodziny Beksińskich. Historia życia niezwykłego polskiego artysty, Zdzisława Beksińskiego i jego najbliższych: żony – Zofii, matki i teściowej oraz syna – popularnego dziennikarza muzycznego i tłumacza filmowego, Tomasza Beksińskiego.

w rolach głównych: Andrzej Seweryn, Dawid Ogrodnik, Aleksandra Konieczna, Andrzej Chyra, Zofia Perczyńska

Najlepsze filmy o miłości i komedie romantyczne z lat 80. Słynne tytuły, które uwielbiamy do dziś i chętnie oglądamy >>

Najlepsze filmy na faktach, które trzeba obejrzeć: "Helikopter w ogniu", reż. Ridley Scott (2001)

W 1993 r. do Somalii wysłano elitarne oddziały amerykańskich żołnierzy. Powierzono im kluczową misją pojmania miejscowego dygnitarza wojskowego, pod którego rządami zmarły z głodu setki tysięcy Somalijczyków. Operacja nie powiodła się i Amerykanie zmuszeni byli walczyć o życie stawiając czoła przeważającym siłom wroga. Zobacz rekonstrukcję zdarzeń tej misji. 

w rolach głównych: Josh Hartnett, Ewan McGregor, Tom Sizemore, Eric Bana, William Fichtner, Ewen Bremner, 

Filmy i komedie romantyczne na Netflix >>

Najlepsze filmy na faktach, które trzeba obejrzeć: "Spotlight", reż. Tom McCarthy (2015)

Szokująca opowieść o uhonorowanym nagrodą Pulitzera śledztwie przeprowadzonym przez dziennikarzy prestiżowego dziennika The Boston Globe. Jego wyniki wstrząsnęły opinią publiczną i spowodowały kryzys w jednej z najstarszych i najbardziej szanowanych instytucji świata. Zespół wytrwałych i dociekliwych reporterów bada zarzuty przypadków molestowania seksualnego w bostońskim Kościele Katolickim. Ich trwające rok śledztwo ujawnia skrzętnie tuszowany na najwyższych szczeblach zarówno hierarchii kościelnej, jak i władz świeckich, trwający całe dziesięciolecia skandaliczny, szokujący proceder. Wyniki tego dziennikarskiego śledztwa rozlały się falą po całym świecie ujawniając podobne przypadki.

w rolach głównych: Mark Ruffalo, Michael Keaton, Rachel McAdams, Liev Schreiber, John Slattery, Brian d'Arcy James, Stanley Tucci

Najlepsze filmy na faktach, które trzeba obejrzeć: "Jestem najlepsza. Ja, Tonya", reż. Craig Gillespie (2017)

Tonya Harding, amerykańska mistrzyni łyżwiarstwa figurowego, jedna z największych pretendentek do olimpijskich medali, znana była z niełatwego charakteru i kontrowersyjnych zachowań. Nikt jednak nie spodziewał się jak daleko zdolna jest się posunąć w walce o medale. Gdy jej główna konkurentka w amerykańskiej drużynie Nancy Kerrigan została zaatakowana przez nieznanego sprawcę, jeszcze nikt nie podejrzewał, że była to cynicznie zaplanowana napaść, która miała utorować Toni Harding drogę do olimpijskiego tryumfu.

w rolach głównych: Margot Robbie, Sebastian Stan, Allison Janney, Julianne Nicholson, Paul Walter Hauser, Bobby Cannavale

Najlepsze filmy na faktach, które trzeba obejrzeć: "Social Network", reż. David Fincher (2010)

Jak powstał Facebook? Kanał społecznościowy, bez którego dziś nie wyobrażamy sobie życia?

Pewnego październikowego wieczoru w 2003 roku, po zerwaniu z dziewczyną, Mark włamuje się do uniwersyteckiej sieci komputerowej i tworzy stronę internetową będącą bazą studentek Harvardu. Następnie umieszcza obok siebie zdjęcia dziewcząt i zadaje użytkownikom pytanie o to, która z nich jest atrakcyjniejsza. Strona otrzymuje nazwę Facemash i staje się niezwykle popularna wywołując jednocześnie mnóstwo kontrowersji. Mark zostaje oskarżony o celowe złamanie zabezpieczeń, pogwałcenie praw autorskich i naruszenie prywatności. Jednak to właśnie wtedy rodzi się zarys Facebooka. Wkrótce potem Mark zakłada stronę thefacebook.com, która gości na monitorach komputerów na Harvardzie, uniwersytetów Ivy League oraz Doliny Krzemowej, a potem dosłownie w każdym zakątku świata.

w rolach głównych: Jesse Eisenberg, Andrew Garfield, Justin Timberlake, Armie Hammer, Max Minghella, Josh Pence, Rooney Mara

Najlepsze filmy na faktach, które trzeba obejrzeć: "Witaj w klubie", reż. Jean-Marc Vallée (2013)

Ron żyje z dnia na dzień. Pali jak smok, lubi bourbon, kobiety i rodeo. Nic ponad szybkie i proste przyjemności. Wiadomość o tym, że jest nosicielem wirusa HIV to dla niego szokujący wyrok, z którym nie chce się pogodzić. Jedzie do Meksyku, z którego zamierza szmuglować zakazane w USA leki. Po powrocie niespodziewanie zdobywa sojusznika w osobie transwestyty Rayona. Ten pozornie niedobrany duet wspólnie zaczyna prowadzić klub, w którym inni szukają ratunku.

w rolach głównych: Matthew McConaughey, Jennifer Garner, Jared Leto, Denis O'Hare, Steve Zahn, Michael O'Neill, Griffin Dunne

Najlepsze filmy na faktach, które trzeba obejrzeć: "Apollo 13", reż. Ron Howard (1995)

Astronauci Lovell, Haise i Swigert mieli lecieć statkiem Apollo 14, ale zostali przesunięci do załogi Apollo 13. Jest rok 1970, Amerykanie zaliczyli już lądowanie na Księżycu i społeczeństwo nie jest zainteresowane tym rutynowym lotem - do czasu aż na statku następuje wybuch...

w rolach głównych: Tom Hanks, Bill Paxton, Kevin Bacon, Gary Sinise, Ed Harris, Kathleen Quinlan

Najlepsze filmy na faktach, które trzeba obejrzeć: "Dunkierka", reż. Christopher Nolan (2017)

Lato 1940 roku. Na plażach Dunkierki na północy Francji, Niemcy blokują brytyjskie i francuskie wojska. Otoczeni przez przeciwnika żołnierze czekają na cud. Ewakuacją z portu dowodzą komandor Bolton oraz pułkownik Winnant. W odpowiedzi na wezwania brytyjskiego rządu na ratunek uwięzionym żołnierzom spieszą nawet właściciele prywatnych statków. W tym samym czasie mała eskadra lotnicza, w skład której wchodzi Farrier osłania wycofujących się z kontynentu żołnierzy. Piloci RAF-u nie mają łatwego zadania. Muszą stawić czoła przeważającym siłom lotniczym nieprzyjaciela.

w rolach głównych: Fionn Whitehead, Harry Styles, Cillian Murphy, Tom Glynn-Carney, Jack Lowden, Mark Rylance, Tom Hardy, Kenneth Branagh

Najlepsze filmy na faktach, które trzeba obejrzeć: "Green Book", reż. Peter Farrelly (2018)

Tony, drobny cwaniaczek z Bronxu, z nadzieją na zgarnięcie konkretnej sumki, zatrudnia się jako szofer wybitnego, ekstrawaganckiego muzyka Dona Shirleya. Razem wyruszają w wielotygodniowe tournée na południe Stanów Zjednoczonych. Z pozoru różni ich wszystko: od majątku i wykształcenia, przez sposób bycia, po ulubione jedzenie i rozrywki. Z czasem jednak będą mieli okazję przekonać się, że tak naprawdę więcej ich łączy, niż dzieli. Ich wspólna, pełna przygód podróż stanie się początkiem nieprawdopodobnej przyjaźni. 

w rolach głównych: Viggo Mortensen, Mahershala Ali, Linda Cardellini, Dimiter D. Marinov, Sebastian Maniscalco

Najlepsze filmy na faktach, które trzeba obejrzeć: "Piękny umysł", reż. Ron Howard (2001)

Rok 1947, prestiżowy Uniwersytet Princeton. John Nash to matematyczny geniusz, który tworzy teorię gier. Myśl ta rewolucjonizuje ekonomię i doprowadza do podważenia doktryny Adama Smitha. Przed młodym naukowcem świat staje otworem. Otrzymuje on dobrze płatną rządową posadę i poznaje Alicię. Z czasem jednak lekarze diagnozują u niego zaawansowaną schizofrenię. John i jego żona muszą stawić czoła tej trudnej chorobie.

w rolach głównych: Russell Crowe, Jennifer Connelly, Ed Harris, Paul Bettany, Christopher Plummer, Adam Goldberg, 

Najlepsze filmy na faktach, które trzeba obejrzeć: "Jesteś Bogiem", reż. Leszek Dawid (2012)

Kiedy trzech przyjaciół z Katowic i Mikołowa kilkanaście lat temu postanowiło założyć grupę Paktofonika, nikt, a tym bardziej oni sami, nie przypuszczał, że będzie to początkiem rewolucji w rodzimym hip-hopie. Przez pryzmat codziennego życia i zmagań młodych raperów z niemniej bezlitosnym niż szare blokowiska środowiskiem muzycznym obserwujemy realia Polski tamtych lat. Przyglądamy się ich drodze na szczyt, a także brutalnemu upadkowi - ten dosłowny okazał się dla jednego z nich śmiertelny. 

w rolach głównych: Marcin Kowalczyk, Tomasz Schuchardt, Dawid Ogrodnik, Arkadiusz Jakubik, Katarzyna Wajda, Przemysław Bluszcz

Najlepsze filmy na faktach, które trzeba obejrzeć: "Jak zostać królem", reż. Tom Hooper (2010)

Fascynująca opowieść o człowieku, który uratował królestwo i  w przełomowym momencie historii mężnie poprowadził Anglików w walce przeciwko najeźdźcy. Po szokującej abdykacji Edwarda VIII książę Albert musi, mimo wielkich oporów, zasiąść na tronie Anglii jako Jerzy VI. Ogromną przeszkodą w wypełnianiu monarszych obowiązków jest dla niego... problem z wysławianiem się. Jedyną osobą, która może pomóc Jerzemu w odnalezieniu własnego głosu i stawieniu czoła groźbie inwazji hitlerowskiej, okazuje się australijski specjalista o wielce nieortodoksyjnych metodach pracy nad wymową. Wkrótce rodzi się przyjaźń, która odmieni życie dwóch niezwykłych ludzi i zadecyduje o losach największej z wojen.

w rolach głównych: Colin Firth, Geoffrey Rush, Helena Bonham Carter, Guy Pearce, Timothy Spall, Derek Jacobi,