Maciej Zień x Perwoll #RethinkFashion: wyjątkowy pokaz z wyjątkowym przesłaniem

Motyw przewodni tegorocznej edycji Party Fashion Night to REFLECTION... bo moda to coś znacznie więcej niż tylko ubrania, czego doskonałym przykładem były pokazy 10. największych polskich projektantów.

Pokaz #RethinkFashion wyróżniał się na tle innych. Wszystkie projekty Perwoll x Maciej Zien #RethinkFashion pochodzą bowiem ze starych kolekcji Zienia albo są ubraniami z drugiej ręki. Projektant przerobił je, nadając im drugie życie. Cała ta koncepcja pokazuje, że świat mody zaczyna mieć na uwadze aspekt dotyczący troski o ekologię. Pokaz #RethinkFashion był więc swoistym hołdem dla zrównoważonej mody. 

Co więcej, ta kolekcja to niezbity dowód, że moda może być ponadczasowa, a ubrania sprzed kilku/kilkunastu lat (o ile są dobrej jakości i odpowiednio przechowywane/pielęgnowane) wciąż mogą genialnie wpisywać się w obowiązujące trendy. Niekiedy wystarczy ich niewielka modyfikacja, aby prezentowały się świetnie... nawet po dekadach od pierwotnego zakupu. 

Idea dotycząca przedłużania życia ubrań jest spójna z filozofią marki Perwoll. Chcesz cieszyć się dłużej swoim ulubionym swetrem czy garniturem? Bardzo ważna w tej kwestii jest odpowiednia pielęgnacja odzieży. To właśnie ten element sprawia, że zachowuje ona swoje wyraziste kolory i często nie wygląda na projekt, który jest z nami już od kilku sezonów.

Materiały prasowe

Podczas pokazu #RethinkFashion mogliśmy zobaczyć m.in. (znane z programu Top Model) ambasadorki marki Perwoll, Nicole Akonchong oraz Dominikę Wysocką.  Garnitur, w którym prezentowała się Dominika, okazał się tak uniwersalnym projektem, że z powodzeniem można by wybrać go jako stylizację zarówno do pracy, jak i na imprezę. Z kolei długa, srebrna kreacja Nicole wyglądała zachwycająco.

Materiały prasowe

Wywiad z Dominiką Wysocką, ambasadorką marki Perwoll

Kasandra Zawal: Czy czujesz, ze biorąc udział w wyjątkowym pokazie Perwoll x Maciej Zień, robisz coś dobrego dla świata?
Dominika Wysocka: Jak najbardziej. Biorąc pod uwagę fakt, że jestem osobą rozpoznawalną, zawsze staram się nagłaśniać ważne dla mnie tematy. Dlatego właśnie już po raz kolejny biorę udział w pokazie typu #RethinkFashion. Razem z Nicole byłyśmy też jakiś czas temu na bardzo podobnym wydarzeniu w Mediolanie.

Materiały prasowe

Jaki jest twój ulubiony projekt z tej kolekcji?

Spośród 5 kreacji, które były pokazane na Party Fashion Night, zdecydowanie najbardziej podobały mi się garnitury. Sama miałam okazję wystąpić w jednym z nich. Prywatnie jestem fanką marynarek, co więcej – 90% moich marynarek pochodzi z second handów. Tę, którą miałam na sobie, Maciej Zień przerobił, dodając do niej kryształki Swarovskiego. No i oczywiście te piękne, kolorowe pióra na rękawach – robiły ogromne wrażenie! Drugi garnitur też był świetny, miał wycięte plecy i taliowaną marynarkę. Tak, te 2 projekty to zdecydowanie mój styl, mogłabym mieć je w swojej szafie. 

Materiały prasowe

Jak na co dzień dbasz o to, żeby twoja garderoba była budowana w sposób odpowiedzialny?

Staram się nie kupować rzeczy sezonowych. Mimo że jestem osobą, która aktywnie działa w internecie (i, teoretycznie, co chwilę powinnam pokazywać na profilu coś nowego) stawiam na minimalizm i świadomie kupuję rzeczy. Wiem już, w jakich kolorach dobrze się czuję i które kolory są zawsze modne. Choć przyznaję, że są takie sytuacje, których nie potrafię sobie wybaczyć... Rok temu skusiłam się np. na pomarańczowy sweter. Oczywiście miałam go na sobie raz i żałuję tego zakupu do teraz!

Jedno jest pewne, im jestem starsza, tym bardziej cenię sobie ubrania wyższej jakości, bo po prostu korzystam z nich przez wiele sezonów.

Oczywiście pielęgnacja odzieży jest podstawą tego, żeby służyły nam one jak najdłużej. Sama zwracam ogromną uwagę na ten aspekt. Poza tym jestem ambasadorką marki Perwoll, więc pewnie nikogo nie zdziwi, czego najczęściej i najchętniej używam do prania (śmiech). 

Materiały prasowe

A co sądzisz o idei #RethinkFashion? 

Uważam, że jest to piękna idea i zdecydowanie więcej projektantów powinno pokazywać coś podobnego. Nie twierdzę oczywiście, że trzeba tworzyć całe kolekcje na podstawie ubrań z second handów, ale samo przerabianie swoich starszych kolekcji czy wykorzystywanie materiałów, które projektanci mają w swoich pracowniach, to są podstawy do tego, aby zrobić ten krok w dobrym kierunku. 

Poza tym nie trzeba szczególnie interesować się ekologią, żeby mieć świadomość, że popadamy w ogromny konsumpcjonizm i nasza planeta powoli umiera... ale nawet jeśli kogoś nie rusza ten fakt (co jest straszne), to uważam, że wiele sklepów z odzieżą daje nam teraz popalić, jeśli chodzi o ceny, i to kolejny argument, żeby zainteresować się upcyclingiem czy zakupami w second handach.

Kiedy zainteresowałaś się tą ideą?

Moja przygoda z #RethinkFashion zaczęła się jakieś 2 lata temu, zaraz po programie Top Model. Naprawdę się z nią utożsamiam i staram się jak najwięcej o tym mówić. Widzę też, że moi odbiorcy bardzo to popierają. Mam szczerą nadzieję, że za rok na Party Fashion Night zobaczymy więcej projektantów, którzy, podobnie jak Maciej Zień, odważą się na coś takiego.

Zdradzisz, co najczęściej kupujesz w second handach? 

Najczęściej poluję właśnie na okrycia wierzchnie, często są to marynarki. Praktycznie za każdym razem, kiedy w nich wychodzę, dostaję dużo komplementów i pytań, skąd są. A ja kupuję je za... 2 zł, czasem 5 zł. Ostatnio znalazłam np. genialną, skórzaną kurtkę i markowe spodnie (najmodniejsze, proste biodrówki!). Zapłaciłam za nie 10 zł.

Uważam, że w second handach można odkryć wspaniałe rzeczy, ale wymaga to oczywiście cierpliwości. Polecam więc najpierw kilka razy udać się do takiego sklepu, żeby wczuć się w ten klimat. No i na pewno warto wiedzieć, czego się szuka.

A po udanych zakupach najfajniejsze jest to, że nikt nie ma takich samych ubrań, jak ja. 

Materiały prasowe