Pielęgnacja skóry na piętach jest istotna – popękane pięty mogą stać się przyczyną poważnych infekcji. A więc nie tylko ze względów estetycznych, ale również zdrowotnych, powinniśmy zadbać o pielęgnację stóp.

Suche i pękające pięty – przyczyny 

Dlaczego skóra na piętach pęka? Jest niemal dwa razy grubsza od skóry na innych partiach ciała. Dlatego też trudno się łuszczy – a tym samym traci na elastyczności. Głębokie pęknięcia zrogowaciałej skóry mogą nawet powodować rany.

Przyczyną szorstkich pięt często jest ogólny brak nawilżenia, spowodowany niewystarczającą pielęgnacją i odwodnieniem organizmu. Picie odpowiedniej ilości wody (2-3 litry) to podstawa. Popękana skóra na piętach i suche kolana to pierwsze oznaki niewystarczającego nawodnienia.

Nieprzewiewne obuwie, nadmierne ścieranie naskórka, nieodpowiednie kosmetyki – te czynniki także mają wpływ na stan skóry na piętach.
Może się też okazać, że przyczyny leżą głębiej, a sucha skóra jest oznaką choroby. Jeśli problem utrzymuje się pomimo odpowiedniej pielęgnacji i higieny – skonsultuj się z lekarzem. Problem suchych i pękających pięt może być powiązany z chorobami tarczycy, łuszczycą, egzemą, cukrzycą czy zaburzeniami krążenia.

Suche pięty – jak je nawilżyć?

Na rynku dostępny jest szereg różnych produktów, przeznaczonych nawilżaniu skóry stóp. Po jaki krem na suche pięty sięgnąć? Zwróć uwagę, aby w składzie znalazł się mocznik lub gliceryna – oba te składniki działają nawilżająco i zmiękczająco. Warte uwagi są również kremy ze śluzem ślimaka lub prawoślazu. Najważniejsze, aby wybrane kosmetyki nakładać regularnie i zapobiegać spierzchnięciu skóry.

Maść na pękające pięty możesz zastąpić apteczną maścią z witaminą A. Jest tania i wydajna, a przy tym ma nawilżające właściwości. Witaminę A można stosować także w kapsułkach, w czystej postaci. Już po tygodniu nakładania jej na noc będzie można zauważyć efekty.
Zanim wetrzesz kosmetyki w pięty, wymocz stopy. Zmiękczona skóra znacznie lepiej wchłonie balsamy, kremy czy maści. Do wody możesz dodać dodatkowe produkty – na przykład sole do stóp. Takie kąpiele pomogą skórze się złuszczać i dodatkowo ją odżywią. Do moczenia stóp możemy też wykorzystać produkty, które z łatwością znajdziemy w domu. 

W czym moczyć popękane pięty? Domowe metody

Jednym z najbardziej znanych sposobów na pękające pięty jest moczenie stóp w sodzie oczyszczonej. Do miski z ciepłą wodą dodajemy dwie łyżki sody i dwie łyżki soli, a następnie moczymy nogi przez 15 minut. Soda powinna poradzić sobie ze zrogowaciałym naskórkiem. Dla utrzymania efektu konieczne jest regularne stosowanie.

Dodaj niewielką ilość octu jabłkowego do miski z wodą, a następnie wymocz stop przez kwadrans. Dzięki takiej kąpieli łatwiej będzie usunąć rogowaciejący naskórek.

Zioła – na przykład kozieradka, rumianek, ziele krwawnika, nagietek pomogą w walce z suchą skórą pięt. Poczekaj aż ziołowy roztwór trochę przestygnie, a następnie dodaj go do miski z wodą. Moczenie stóp w ziołach przyniesie ulgę i ukoi suchą skórę.

Do moczenia stóp możemy też wykorzystać... mleko! Kąpiele w mleku pozytywnie wpłyną na kondycję skóry i załagodzą podrażnienia.
Wywar z siemieniem lnianym także pomoże. Nasiona zalane wrzątkiem należy ostudzić przed moczeniem. Siemię doda skórze elastyczności i zmiękczy twardy naskórek.

Domowe sposoby na gładkie pięty

Moczenie stóp nie jest jedynym domowym sposobem na suche pięty. Oprócz kąpieli, można przygotować maseczki i roztwory do przemywania spierzchniętej skóry.

Aspiryna na pięty stosowana jest od lat. Jak przygotować miksturę ze spirytusu salicylowego i aspiryny? Cztery tabletki aspiryny należy rozpuścić w 250 ml spirytusu. Roztwór przelewamy do pojemnika lub buteleczki, szczelnie zamykamy i pozostawiamy na min. 3 dni. Następnie nasączamy wacik mieszaniną, przemywamy pięty i zabezpieczamy skórę bandażem. Miksturę pozostawiamy na skórze przez całą noc – rano myjemy stopy i aplikujemy kosmetyk nawilżający. Zabieg należy wykonywać codziennie przez 2 tygodnie.

W skórę pięt możemy też wcierać oliwę z oliwek. Masaż wykonujemy przez 10-15 minut. Następnie nakładamy grube skarpety i pozostawiamy stopy na godzinę. Na koniec zmywamy pozostałości oliwy ze skóry.

Wosk parafinowy wymieszany z olejem musztardowym lub olejem kokosowym porządnie natłuści skórę. Miksturę dobrze wcześniej podgrzać – tak, aby wosk się rozpuścił. Po wystudzeniu można nałożyć go na skórę i pozostawić przez 15-20 minut.

Maseczka z banana i awokado odżywi spierzchniętą skórę pięt. Pastę z rozgniecionych owoców należy nałożyć na 20 minut.

Soda oczyszczona sprawdzi się nie tylko podczas moczenia nóg. Można za jej pomocą zrobić domowy peeling na pięty – soda zadziała jak naturalny pumeks. Wystarczy w wymoczone wcześniej pięty wcierać sodę przez parę minut. Następnie opłucz stopy i nałóż nawilżający kosmetyk.

Kosmetyki do stóp