Olej z rokitnika – właściwości

Olej z rokitnika ma mnóstwo cennych właściwości, z których skorzystają nasze włosy, skóra i paznokcie. Korzystny wpływ na zdrowie zauważą także osoby z problemami z cholesterolem lub cierpiące na nadciśnienie, stosując olej z rokitnika do picia. Zawiera on nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, które w przypadku spożycia obniżają ryzyko m.in. miażdżycy czy zawału serca, obniżając poziom cholesterolu LDL i regulując poziom trójglicerydów. Ponadto normują ciśnienie, zmniejszają ryzyko udaru mózgu i korzystnie wpływają na stawy.

Olej rokitnikowy wykazuje działanie regenerujące, przeciwzmarszczkowe i ochronne, świetnie radzi sobie z gojeniem ran i innych urazów naskórka, np. poparzeń. Zawiera on m.in. flawonoidy, które mają działanie przeciwutleniające i garbniki działające antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Związki fenolowe w oleju z rokitnika działają odkażająco, jednocześnie nie wysuszając ran.

Olej z rokitnika na twarz

Olej z rokitnika działa na kondycje skóry  – uelastycznia ją, zmiękcza i natłuszcza. Świetnie sprawdzi się w codziennej pielęgnacji skóry suchej, wrażliwej i dojrzałej.

Jak stosować go na twarz? Sposobów jest kilka. Najprostszym i najmniej wymagającym jest dodanie odrobiny oleju z rokitnika do ulubionego kremu i nałożenie go tak jak zwykle. Można także włączyć olej jako osobny etap i wykorzystać go do zamknięcia pielęgnacji – na samym końcu. Minusem tej opcji może być pozostawiony tłusty film na skórze.

Możemy także zakupić gotowy produkt – krem zawierający olej z rokitnika. Jest to dobra opcja dla osób, które nie przepadają za tłustymi produktami, formuły kremów olejowych nie różnią się znacznie od innych kremów i nie zachowują się tak jak olejem. Wadą takiego rozwiązania jest fakt, że gotowe kremy mające w składzie olej z rokitnika zazwyczaj zawierają jego bardzo niewielką ilość, która nie zawsze daje możliwość skorzystania z wszystkich dóbr tego oleju.

Szczególne działanie zauważą osoby z pierwszymi, drobnymi oznakami starzenia – olej z rokitnika hamuje ich postępowanie, a także wspomaga wygładzanie drobnych, już powstałych zmarszczek. Osobom ze skórą suchą olej pomoże uregulować sebum i natłuścić skórę, dzięki czemu będzie mniej narażona na pęknięcia i inne urazy. Cera wrażliwa również skorzysta na pielęgnacji opartej na tym oleju – dzięki temu, że jest to produkt delikatny i naturalny, będzie kondycjonował skórę bez uszkadzania jej.

Olej z rokitnika na włosy

Olejowanie jest podstawą odpowiedniej pielęgnacji włosów, a olej z rokitnika bardzo dobrze się do tego sprawdzi. Oleje są emolientami, które pozwalają zabezpieczyć włosy przed urazami oraz zamknąć we włosie składniki odżywcze. Jak stosować olej z rokitnika na włosy?

Najszybciej – poprzez olejowanie na sucho. Polega ono na dokładnym rozprowadzeniu i wczesaniu odrobiny oleju w suche włosy przed myciem i pozostawić na czas od 15 minut do nawet kilku godzin, zależnie od potrzeb naszych włosów. Po upływie wyznaczonego czasu spłukujemy olej wodą, nakładamy odżywkę emulgującą i w ewentualności pozostawiamy jeszcze na kilka minut. Kolejny krok to szampon – spłukujemy odżywkę i myjemy włosy tak jak zazwyczaj. Takie dwuetapowe zmywanie oleju daje nam pewność, że włosy nie zostaną tłuste.

Dla ułatwienia rozprowadzania oleju możemy nałożyć go na uprzednio zmoczone włosy. Pozwoli to dotrzeć do każdego włosa i zmniejszyć ilość zużywanego produktu, a także znacząco przyspieszy proces. Olej na mokrych włosach trzymamy nieco krócej, ze względu na to, że zbyt długo pozostawiona mokra skóra głowy jest idealnym środowiskiem do rozwoju bakterii. Po spłukaniu postępujemy podobnie jak w przypadku olejowania na sucho.

Najbardziej odżywczy sposób zapewniający nam pełną pielęgnację i dostarczenie wszystkich składników koniecznych do utrzymania dobrego stanu włosa jest tzw. olejowanie na podkład. Polega na nałożeniu oleju na włosy wcześniej pokryte podkładem nawilżającym – humektantowym. Najlepsze podkłady pod olej zrobimy sami w domu ze składników dostępnych w naszej kuchni. Przykładowe podkłady to mgiełka z wody i cukru, mgiełka z wody i miodu, czy żel aloesowy. Jeśli nie przepadamy za domowymi sposobami, możemy skorzystać z gotowych produktów takich jak odżywki nawilżające, mające w składzie glicerynę, aloes lub inne humektanty. Standardowo dalsze postępowanie jest takie jak w poprzednich metodach.

Aby przyspieszyć cały proces, możesz zmieszać olej z dobrze spłukującą się odżywką, wybrać jedną z powyższych metod, a następnie tylko spłukać mieszankę, umyć skórę szamponem i ponownie wszystko spłukać. Ta metoda nie jest jednak dla wszystkich – niektóre włosy mają tendencje do pozostawania tłustymi po takim olejowaniu. Jeśli zauważamy u siebie, że taki sposób nam nie służy, wypróbujmy bardziej złożoną pielęgnację opisaną wyżej.

Olej z rokitnika na powieki

Jakie zastosowanie na powieki ma olej z rokitnika? Dzięki swoim działaniom ujędrniającym i uelastyczniającym może pomóc w zapobieganiu powstawaniu zmarszczek i opadaniu powieki z wiekiem. Olej ten wykazuje także właściwości przeciw przebarwieniom, co w przypadku powiek również może okazać się przydatne. Wspomoże walkę z zasinieniami i wyrówna koloryt skóry, dzięki czemu nasza cera będzie wyglądała promiennie i zdrowo.

Olej z rokitnika na przebarwienia

Olej z rokitnika pomaga pozbyć się przebarwień na skórze, rozjaśniając je. Przy regularnym stosowaniu znacznie redukuje widoczność plam po trądziku czy po opalaniu. Co ważne – w przeciwieństwie do innych preparatów na przebarwienia, np. z witaminą C, nie wysusza on skóry, a wręcz nawilża ją i poprawia jej kondycję. 

Na przebarwienia działa zawarta w nim  witamina C, jednak inne składniki nie dopuszczają do wysuszenia i od razu pielęgnują skórę, jednocześnie nie blokując działania kwasu askorbinowego. Jest to jeden z najbogatszych w tę witaminę olejów, dlatego to jest najczęściej wybierany w walce z wszelkimi nierównościami w pigmentacji skóry. Poza witaminą C zawiera on także duże ilości witamin A i E, które nawilżają skórę i zapobiegają powstawaniu zmarszczek. 

Olej z rokitnika – cena, gdzie kupić

Olej z rokitnika jest dostępny w aptekach i niektórych drogeriach. Znacznie łatwiej zdobędziemy go w Internecie niż stacjonarnie, ceny także będą niższe online. Ceny są bardzo różne i zależne od pochodzenia oleju, jak i sposobu jego wydobycia. Przykładowo olej z rokitnika z Ukrainy jest najbardziej powszechny, więc jego ceny są niższe. Koszt 100 ml oleju waha się od 30 do nawet 100 zł, w zastosowaniu kosmetycznym tańsze oleje w zupełności wystarczą, ale w przypadku stosowania go w diecie warto zainwestować w oleje najlepszej jakości.

Możemy spotkać się z olejem z nasion rokitnika, jak i olejem z jego owoców – to też czynnik różnicujący jego ceny. Oleje wydobywane z owoców są znacznie droższe, ale także bogatsze we wszelkie składniki odżywcze.