Raport "Sortowanie na rzecz obiegu zamkniętego - Europa" ("Sorting for Circularity Europe"), który ujrzał wreszcie światło dzienne, to efekt trwających przez szesnaście miesięcy badań organizacji "Fashion for Good" oraz "Circle Economy". Jego wyniki są zaskakujące: okazuje się, że 74%, czyli 494 000 ton, niskowartościowych, poużytkowych tekstyliów z sześciu analizowanych krajów europejskich nadają się do recyklingu metodą "włókno do włókna". Oznacza to, że bez problemów można byłoby zrobić z nich nowe tkaniny. Co więcej, dałoby to dodatkowe 74 miliony euro rocznie, a to wszystko dzięki ponownemu wprowadzeniu do obiegu posortowanych i zrecyklingowanych materiałów.

Kraje które zostały przeanalizowane, to: Belgia, Niemcy, Holandia, Polska, Hiszpania i Wielka Brytania.

Jak podkreśla Katrin Ley, Dyrektor Generalny "Fashion for Good": "Wraz z pojawieniem się nowych obowiązków w zakresie recyklingu tekstyliów metodą włókno do włókna, jak również wzrostem liczby zbieranych odpadów tekstylnych, pojawiła się konieczność stworzenia infrastruktury niezbędnej do przejścia na systemy obiegu zamkniętego, a to wymaga znacznych inwestycji w celu osiągnięcia efektu skali. Każdy, kto chce podejmować świadome decyzje inwestycyjne, jak również ocenić możliwości biznesowe płynące z recyklingu, powinien zagłębić się w niuanse aktualnej sytuacji na europejskim rynku post-konsumenckim. Projekt ten ma za zadanie dostarczyć podstawowej wiedzy, umożliwiającej kluczowym graczom uruchomienie biegu zdarzeń"

Balenciaga rusza z własnym second handem. "Oto 4 kroki, jak odsprzedać ubrania">>

Stąd właśnie idea projektu "Sorting for Circularity Europe", który chce edukować na temat obiegu zamkniętego w Europie. W obszernym dokumencie można przeczytać pogłębioną analizę rynku tekstyliów poużytkowych, co może być świetnym źródłem informacji dla wszystkich zainteresowanych cyrkularnością - od konsumentów, po potencjalnych inwestorów, pracodawców i marki. "Ponadto projekt ma na celu zwiększenie synergii pomiędzy branżą sortowania i recyklingu, poprzez stymulację rynku recyklingu tekstyliów, co z kolei pomoże generować nowe źródła przychodów dla sortowni i odblokować popyt dla podmiotów zajmujących się recyklingiem oraz marek odzieżowych" czytamy. 

"Moda vintage" - książka o kupowaniu w second handach pomoże zbudować Wam szafę na wiosnę 2022. To must have czytelniczy tego roku>>


Do tej pory nie było tak pełnego, wszechstronnego i reprezentatywnego obrazu składu odpadów tekstylnych w Europie. Nie brakuje tam też obiecujących szans na odzyskiwanie wartości oraz odchodzeniu od downcyklingu i spalania odpadów tekstylnych na rzecz bardziej odpowiedzialnych praktyk (które powinny zaczynać się już na poziomie projektowania czy dotyczyć tworzenia niezbędnej infrastruktury oraz edukacji konsumentów w temacie właściwych praktyk utylizacji odzieży i sortowania jej). 

Badania wsparła innowacyjna technologia bliskiej podczerwieni (NIR), która pozwoliła na dokładną analizę składu materiałowego ubrań aż 21 ton odzieży używanej. Zupełnie automatycznie, a nie ręcznie jak dotychczas, sprawdzono projekty z sezonów jesień-zima 2021 oraz wiosna-lato 2022, co pozwoliło odnieść się także do sezonowych zmian ubrań z sortowni. Badacze podkreślają, że dominuje bawełna (42%), następne w kolejności są tkaniny z domieszkami (32%), z czego w prawie połowie to miks poliestru i bawełny (12%). Co więcej: "Na podstawie trzech kryteriów, tj. składu materiału, obecności dodatków (typu zamki błyskawiczne, guziki), oraz substancji barwiących, 21% analizowanych materiałów zakwalifikowano jako zdatne do recyklingu mechanicznego, natomiast 53% jako nadające się do recyklingu chemicznego. Wynik ten jest obiecujący dla obiegu zamkniętego, albowiem obecnie tylko 2% tekstyliów poużytkowych jest kierowanych do recyklingu metodą włókno- do włókna"

3 rzeczy, które warto kupić w second handzie, jeśli właśnie rozpoczynasz swoją przygodę z vintage>>

Raportowi towarzyszy opracowana przez "Circle Economy" baza podmiotów zajmujących się recyklingiem wraz z mapą możliwości zakładów recyklingu tekstyliów. Nie jest ona jednak obszerna, co sygnalizuje poważne luki w branżach sortowania i recyklingu. Projekt uzupełnia także podręcznik "Sorters Handbook", który kierowany jest do podmiotów zajmujących się sortowaniem odzieży.