Określenie „samiec alfa” najczęściej ma pejoratywny wydźwięk. Bywa stosowane w odniesieniu do mężczyzn, którzy twardo trzymają władzę – podejmują wszelkie decyzje samodzielnie i liczą na to, że ich partnerka się po prostu dostosuje. Stronią od partnerskiego podejścia, nie rozmawiają o uczuciach, a we wrażliwości widzą słabość. Mają skłonność do agresji. Chociaż niektórzy samców alfa przedstawiają jako mężczyzn silnych i zapewniających bezpieczeństwo, coraz częściej charakteryzujące ich przedmiotowe traktowanie kobiet i skłonność do dominacji nie znajdują zrozumienia.

Samica alfa – chociaż może się tak wydawać na pierwszy rzut oka – nie podziela charakterystyki samców. Nie chodzi o agresję, porywczość i arogancję, a o coś zupełnie innego. Jeśli czujesz, że możesz posiadać osobowość alfa, zapoznaj się z naszą charakterystyką i sprawdź, czy dostrzegasz w niej samą siebie.

Kim jest samica alfa?

Co najważniejsze, samica alfa sprzeciwia się stereotypom związanym z kobiecością. Nie jest potulną, łagodną kobietką, która potrzebuje opieki i ochrony. W żadnym wypadku nie czuje się dobrze w roli damy w opałach – nie będzie bezczynnie czekać na pomoc. Zwłaszcza, jeśli doskonale wie, w jaki sposób sobie poradzić.

Chociaż stereotypy płciowe wraz z upływem czasu tracą na swojej sile, wciąż są obecne w kulturze i społeczeństwie. Kobietom wiele rzeczy nie wypada – „prawdziwa kobieta” powinna odsunąć swoje ambicje i aspiracje na bok, a spełnienie znaleźć w opiekowaniu się rodziną, wspieraniu partnera, dbaniu o dzieci. Swoją wartość uzależnia od tego, w jaki sposób jest postrzegana i oceniana przez innych – bo to ich oczekiwaniom próbuje sprostać.

Na szczęście, nie jest to jedyny możliwy i dostępny model kobiecości. Równie dobrze kobieta może sprzeciwić się ideałowi krzewionemu przez patriarchat – zwłaszcza, jeśli jej osobowość i charakter zupełnie nie mieszczą się w ciasnych ramach stereotypu.

Samica alfa – cechy

Czym wyróżnia się samica alfa? Psychologowie i psycholożki zauważają, że samice alfa często posiadają cechy, które stereotypowo postrzegane są jako męskie. Gdy cechują mężczyzn, są odbierane jako zalety – w przypadku kobiet wywołują jednak najróżniejsze reakcje.

Samica alfa cechuje się:

  • niezależnością,
  • pewnością siebie,
  • asertywnością,
  • bezpośredniością,
  • uczciwością,
  • stanowczością,
  • odwagą,
  • lojalnością,
  • dyskretnością.

Samica alfa to kobieta konkretna, bezpośrednia i pewna siebie. Nie boi się poprosić o pomoc, ale nie lubi, gdy traktuje się ją jako słabszą czy nieporadną – zwłaszcza, że w wielu sytuacjach radzi sobie na tyle dobrze, że dodatkowa pomoc nie jest konieczna. Nie przejmuje się tym, co myślą o niej inni, co nie oznacza, że nie docenia rad i wsparcia ze strony bliskich – zwłaszcza, jeśli o nie poprosi. Unika za to osób, które próbują układać jej życie i sugerują, jak powinna się zachowywać.

Jak kocha samica alfa?

Samica alfa nie ma łatwo, jeśli chodzi o życie uczuciowe. Okazuje się, że wielu mężczyzn nie potrafi poradzić sobie z tym, że ich potencjalna partnerka może nie być uległa i słaba. Mężczyźni, którzy lubią dominować i chcą pełnić w związku rolę obrońcy, unikają kontaktów z silnymi kobietami – czują się zagrożeni. Przedstawiają charakter samiec alfa jako „trudny” lub wytykają im brak kobiecości. Zapominają jednak, że kobiecość niejedno ma imię…

Oczywiście jednak, nie dotyczy to wszystkich mężczyzn. Coraz częściej można spotkać facetów, którzy traktują kobiety jako równe sobie. Właśnie z takim partnerem samica alfa mogłaby odnaleźć szczęście.

Co istotne, samica alfa nie uzależnia swojej wartości od tego, czy jest w związku, czy nie. Nie czuje kompleksów z powodu singielstwa (i dobrze!). Zwykle poświęca dużo czasu na rozwój kariery czy pielęgnowanie swoich hobby – nie zrezygnuje z nich, nawet będąc w związku. Podobnym zaufaniem, szacunkiem i lojalnością obdarzy partnera. Bezpośrednio i stanowczo będzie komunikować mu swoje potrzeby, jednak równie chętnie wysłucha jego własnych. Liczy się dla niej partnerstwo.

Jak poderwać samicę alfa?

Chociaż utarło się, że to właśnie kobieta potulna i uległa jest najbardziej atrakcyjna, nie wszyscy mężczyźni patrzą w ten sposób. Samica alfa nie tylko może budzić postrach, ale i przyciągać… Co zrobić, aby zwrócić jej uwagę?

  • Niczego nie udawaj – samica alfa nie lubi fałszu i szybko go wyczuje. Znacznie lepiej będzie przyznać się do słabości niż zgrywać twardziela.
  • Pokaż, że jej sukcesy ci imponują – w jej zaletach i osiągnięciach dostrzeż powód do dumy, a nie zagrożenie.
  • Unikaj porównywania – „Jesteś inna niż wszystkie” to niezbyt udany komplement. Często w jego założeniu tkwi przekonanie, że wszystkie kobiety są słabe i nieporadne. Samica alfa nie potrzebuje dowartościowywać się czyimś kosztem.
  • Traktuj ją jako równorzędną partnerkę, również w łóżku. Ze względu na pewność siebie i świadomość swojego ciała samica alfa zwykle czerpie sporo satysfakcji z seksu – nie ignoruj jej potrzeb.

Samica alfa – relacje rodzinne

Relacja samicy alfy z rodziną nie zawsze jest łatwa. Zgrzyty mogą pojawiać się zwłaszcza pomiędzy młodymi kobietami, które dopiero osiągają niezależność, a rodzicami, którzy nie zawsze akceptują decyzje podejmowane przez wkraczające w dorosłość córki. W grę wchodzą także różnice pokoleniowe – samica alfa nie przywiązuje się do tradycyjnych ról płciowych, które dla jej rodziców mogą wydawać się wyjątkowo ważne.

Co istotne, samica alfa zdaje sobie sprawę z tego, że nie zadowoli każdego – dlatego też już nawet nie próbuje. Szanuje rady najbliższych, jednak ostateczną decyzję podejmuje samodzielnie. Swoje dobro stawia na pierwszym miejscu, nawet jeśli nie wszystkim się to podoba.

W roli żony i matki stara się, aby domowe obowiązki nie zostały na nią zepchnięte. Czerpie olbrzymią satysfakcję z rozwoju zawodowego i nie chce go zaniedbywać nawet podczas rodzicielstwa. Samica alfa będzie oczekiwać od swojego partnera równorzędnego zaangażowania w opiekę nad dziećmi.

Samica alfa – psychologia

Chociaż sposób socjalizowania dziewczynek i chłopców znacznie wpływa na to, jak funkcjonujemy w społeczeństwie, nie warto przeceniać jego roli. Psychologowie podkreślają, że tak samo, jak mężczyźni się między sobą różnią, tak samo kobiety posiadają najróżniejsze charaktery i osobowości.

Wtłaczanie wszystkich mężczyzn w stereotyp silnego i władczego jest krzywdzący – podobnie jak postrzeganie kobiet wyłącznie jako uległych. Samica alfa jest doskonałym dowodem na to, że nie płeć, a osobowość i charakter w głównej mierze odpowiadają za to, jakie decyzje podejmujemy i jak funkcjonujemy w relacji.

„Dobry związek to taki, w którym dwie osoby mogą na siebie liczyć i nie muszą w swoim towarzystwie udawać kogoś, kim nie są” – wskazują specjaliści z kolektywu terapeutycznego Psychloggia. Samica alfa nie próbuje nikogo udawać. Po prostu jest sobą, nawet jeśli jej prawdziwe cechy nie do końca odpowiadają oczekiwaniom społeczeństwa.