Jak wyglądają okulary kocie oczy? Jak sugeruje nazwa, ich kształt przypomina oczy kota – zewnętrzne krawędzie oprawek są wyciągnięte ku górze, co tworzy delikatny łuk. Całość nabiera oryginalnego charakteru i sprawia, że okulary przestają być jedynie narzędziem służącym korekcji wzroku czy jego ochronie przed promieniami słonecznymi, a mogą stać się akcesorium, które doskonale uzupełni stylizację.

Wiele zależy od koloru i grubości samych oprawek. Cienkie, złote lub srebrne okulary kocie oczy nie będą przyciągać uwagi tak bardzo, jak grube i plastikowe w intensywnym kolorze, które wprost kojarzą się ze stylem retro. Za sprawą takich oprawek upodobnisz się do dawnych ikon wielkiego ekranu i estrady. Jednak nawet subtelne modele mogą znacznie wpłynąć na wygląd – zwłaszcza jeśli odpowiednio dopasujesz je do kształtu twarzy.

Od kiedy okulary kocie oczy są modne?

Nie każdy modny dodatek ma tak interesującą historię, jak okulary w kształcie kociego oka. Zostały stworzone przez Altinę Schinasi, artystkę i rzeźbiarkę, która była rozczarowana tym, jakie oprawki znajdowały się w sprzedaży w latach 30. XX wieku. Uważała, że sama nie prezentuje się korzystnie w dostępnych na rynku okularach korekcyjnych i postanowiła coś z tym zrobić – zaprojektowała oprawki wyciągnięte ku górze, zbliżone do współczesnego kociego oka. Motywacją Altiny Schinasi była również chęć udowodnienia, że okularnice mogą wyglądać atrakcyjnie – zdominowany przez mężczyzn przemysł optyczny proponował niezbyt modne, nieodpowiadające potrzebom kobiet okulary. Czas było to zmienić.

Pierwsze okulary kocie oczy nazwano „harlequin glass”, czym nawiązywano do estetyki weneckich arlekinów. To właśnie fantazyjne maski zakładane podczas obchodów karnawału w Wenecji stanowiły dla artystki główne źródło inspiracji.

Bettmann/Getty Images

Wbrew oczekiwaniom doceniany dzisiaj kształt początkowo nie zyskał uznania wśród fashionistek. Musiały minąć dwie dekady, aby okulary kocie zyskały na popularności – w latach 50. nosiła je już Marylin Monroe, co sprawiło, że krótko potem niemal każda kobieta marzyła o okularach w tym nowatorskim kształcie. Na ich sławę wpłynęła również Audrey Hepburn, która chętnie wybierała charakterystyczne okulary przeciwsłoneczne.

Do jakiego kształtu twarzy pasują okulary kocie oczy?

Nie ma wątpliwości, ze okulary kocie oczy z czasem zdobyły wyjątkową popularność i do dziś zachwycają. Wynika to przede wszystkim z tego, że wystarczy sięgnąć po okulary w tak wyrazistym kształcie, aby wyróżnić się w tłumie – ale nie tylko. Okazuje się, że sporą zaletą oprawek kocie oczy jest też ich uniwersalność.

Okulary kocie oczy:

  • optycznie wysmuklają twarz,
  • zwracają uwagę na spojrzenie,
  • sprawiają, że oczy wydają się większe.

I co najważniejsze – pasują do właściwie każdego kształtu twarzy. Wystarczy jedynie zadbać o to, aby okulary nie były zbyt szerokie i nie wystawały za mocno poza kontury twarzy – wówczas efekt może okazać się zbyt przytłaczający. Okulary kocie oczy najlepiej wyglądają w zestawieniu z okrągłym i owalnym kształtem twarzy – wyraźne zarysowanie oprawek sprawia, że rysy wyostrzają się i stają się bardziej wyraziste. Nawet oprawki wyciągnięte maksymalnie w kierunku skroni będą wyglądać idealnie.

Natomiast osobom z kwadratową twarzą polecamy okulary kocie oczy z bardziej delikatnym wyciągnięciem – dzięki temu uda się załagodzić rysy. Nie jest to jednak twarda reguła, a wiele zależy od tego, jaki charakter swojemu wyglądowi chcesz nadać. Pamiętaj także, że inaczej prezentować się będą przeciwsłoneczne szkła, a inaczej korekcyjne.

Okulary korekcyjne kocie oczy

Kształt kociego oka pozwala na zachowanie balansu pomiędzy okrągłymi oprawkami, a wyrazistymi i kwadratowymi. Jeśli nie wiesz, co wybrać i na które z nich się zdecydować, kompromis w postaci oprawek w kształcie kociego oka może okazać się najlepszym rozwiązaniem.

W przypadku okularów korekcyjnych – szczególnie jeśli noszone są na co dzień – warto wybrać taki model, który podkreśla naturalną urodę, ale nie dominuje i nie przytłacza. Lepszym wyborem mogą okazać się okulary o cienkich oprawkach w dość neutralnych kolorach – czerni, brązu, granatu, złot lub srebra. Jeśli jednak ubierasz się kolorowo i lubisz wyraziste dodatki, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać czerwone, różowe czy niebieskie okulary. W wyborze grubości oprawek i ich barwy warto wziąć pod uwagę oprawę oczu i brwi.

  • Jeśli masz jasne, niezbyt wyraziste brwi możesz wybrać bardziej przykuwające wzrok okulary. Grubsze oprawki w intensywnym kolorze będą wyglądać świetnie.
  • Ciemne, gęste brwi, mocne i długie rzęsy warto wyeksponować. Wówczas to lżejsze i cieńsze oprawki pasować będą lepiej – nie przytłoczą, a jedynie podkreślą wyrazistszą oprawę oka. Jeśli zależy ci na takim efekcie, a nie masz wady wzroku, możesz sięgnąć po równie często wybierane okulary kocie oczy zerówki.

Okulary przeciwsłoneczne kocie oczy

Podczas doboru okularów przeciwsłonecznych polecamy zwrócić uwagę na najróżniejsze modele, nawet te nieco bardziej ekstrawaganckie. Ze względu na to, że nie nosisz przeciwsłonecznych okularów codziennie, możesz je potraktować nie jako uniwersalny dodatek, a akcesorium, które podkręci stylizację.

Ze względu na to, że popularność okularów kocie oczy przypadła przede wszystkim na lata 50., dzisiaj ten rodzaj oprawek kojarzony jest ze stylem retro. Zwłaszcza jeżeli mowa o białych, grubszych oprawkach i ciemnych szkłach. Właśnie taki model mogliśmy podziwiać w hicie BarbieMargot Robbie nie tylko w filmie, ale i podczas wielomiesięcznej promocji często sięgała po okulary kocie oczy. Idealnie komponowały się ze stylizacjami nawiązującymi do estetyki vintage, a jednocześnie podkreślały urodę gwiazdy.

Chociaż przeciwsłoneczne okulary często kupujemy w sieciówkach, warto i w tym przypadku wybrać się do salonu optycznego. Przede wszystkim polecamy okulary przeciwsłoneczne kocie oczy z polaryzacją, które będą odbijać promienie słoneczne, dzięki czemu twój komfort widzenia znacznie się zwiększy. Zamiast odblasków czy refleksów, zobaczysz nasycone barwy.