O czym jest „Obywatel Jones”? Młody dziennikarz Gareth Jones (James Norton) zyskał sławę, pisząc artykuł o swoim spotkaniu z Adolfem Hitlerem, zaraz po przejęciu przez niego władzy w 1933 roku. Teraz ambitny Walijczyk przymierza się do kolejnego wielkiego tematu – gwałtownej modernizacji Związku Radzieckiego. Chcąc gruntownie zbadać sprawę, reporter decyduje się na podróż do Moskwy, aby przeprowadzić wywiad ze Stalinem. Na miejscu poznaje młodą dziennikarkę Adę Brooks (Vanessa Kirby), pracującą dla Waltera Duranty’ego (Peter Sarsgaard), dzięki której odkrywa, że prawda o stalinowskim reżimie jest brutalnie tłumiona przez sowieckich cenzorów.

Słysząc zatrważające plotki na temat wielkiej klęski głodowej w ZSRR, Jones udaje się w samotną podróż przez Ukrainę. Dziennikarz staje się naocznym świadkiem tragedii Hołodomoru. Miliony ludzi umierają z głodu, podczas gdy tony zboża sprzedawane są za granicę, by sfinansować proces industrializacji radzieckiego imperium.

CZYTAJ TEŻ: 5 najciekawszych filmów na Festiwalu Filmowym w Gdyni. Wśród nich „Mowa ptaków”

Po powrocie do Londynu, Jones pisze artykuł ukazujący horror, którego doświadczył. Publikacja jest wyciszana, a jej autentyczność podważana przez zachodnich dziennikarzy, pozostających pod wpływem Kremla. Pomimo śmiertelnych pogróżek, Gareth nie ustaje w walce o prawdę. Swoimi odkryciami postanawia podzielić się z młodym, aspirującym pisarzem – George’em Orwellem.

„Obywatel Jones”: scenariusz

Autorką scenariusza do filmu jest Andrea Chalupa, amerykańska dziennikarka współpracująca między innymi z magazynem „TIME”, „Forbesem”, czy portalem Haffington Post. Jej rodzice mają ukraińskie korzenie, zaś jej dziadek był jeńcem wojennym w Niemczech i przeżył wielki głód. Pojawił się między innymi w książce Ann Applebaum pt.: „Czerwony Głód” jako świadek postawiony przed amerykańskim kongresem. Kiedy przebywał w obozie jenieckim, wpadła mu w ręce książka „Folwark zwierzęcy" autorstwa Orwella, która wg. niego dokładnie opisuje jego dramatyczne przeżycia. Stąd rolę narratora w filmie powierzono właśnie George’owi Orwellowi, który prawdopodobnie musiał znać się z Garethem Jonesem: 

Byli rówieśnikami, działali w tym samym środowisku, interesowali się polityką i mieli tego samego agenta prasowego. Musieli się znać - mówi Holland komentując taki wybór narracyjny.

„Obywatel Jones” określana jest jako jedna z najodważniejszych produkcji Agnieszki Holland. Jego premiera w polskich kinach odbędzie się 25 października. Warto wspomnieć, że obraz będzie także pokazany w ramach Festiwalu Filmowego w Gdyni. Jest wśród 20 filmów, które powalczą o nagrodę w Konkursie Głównym. Poniżej zwiastun: