Chusty oraz hidżaby będą zakazane w Europie? A przynajmniej w pracy - europejski pracodawca będzie mógł zabronić noszenia tradycyjnych zasłon (głównie przez muzułmanki), które "mają znaczenie polityczne, religijne, czy filozoficzne". Tak obwieścił Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu.

Jak podaje BBC zakaz musi być oparty na wewnętrzych regułach firmy i musi wymagać "neutralnego" ubioru od wszystkich pracowników. Jeśli zostanie zastosowany tylko w przypadku muzułmańskich członków personelu będzie to przejaw bezpośredniej dyskryminacji. 

"Wewnętrzne przepisy firmy zakazujące noszenia jakichkolwiek oznak politycznych, wyznawanej wiary, czy filozofii nie stanowią dyskryminacji pracownika", możemy przeczytać w oświadczeniu sądu. 

Wyrok został ogłoszony w sprawie dwóch kobiet (z Belgii i Francji), które zostały zwolnione z pracy ponieważ odmówiły zdjęcia chust. Samira Achbita, recepcjonistka w firmie G4S, stwierdziła, że w 2006 roku straciła etat z powodu wyznawanej przez nią religii. Firma jednak zmieniła przepisy wymagając od wszystkich pracowników nierzucającego się w oczy, neutralnego dress code'u. Za to Asma Bougnaoui, inżynierka w Micropole, podzieliła podobny los, ponieważ poskarżył się na nią (a dokładnie na jej strój) jeden z klientów. Zakaz całkowitego zakrywania twarzy w miejscach publicznych obowiązuje już w Austrii i niemieckiej Bawarii. Europejskie organizacje zajmujące się prawami człowieka (m.in. Amnesty International) są zaskoczone oświadczeniem Trybunału Sprawiedliwości.

Trybunał Sprawiedliwości to jeden z trzech organów sądowych Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, powołany na mocy Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (2009 roku). Instytucja orzeka "o legalności aktów prawnych wydawanych przez inne organy UE oraz ich zgodności z Traktatami, dokonuje obowiązującej wykładni aktów prawnych, dokonuje rewizji wyroków Sądu, rozpoznaje spory między państwami członkowskimi lub między tymi państwami a Komisją Europejską, na wniosek Komisji Europejskiej podejmuje decyzje wobec państw niewypełniających zobowiązań traktatowych, rozstrzyga też skargi wniesione przez osoby fizyczne i prawne do Sądu, od których z przyczyn proceduralnych strony sporu się odwołały". Składa się z 28 sędziów mianowanych przez każde państwo członkowskie.