Czy farbować siwe włosy? Jak udowadniają Sarah Jessica Parker, Katie Holmes, Andie MacDowell czy Maye Musk siwe włosy mogą dodać elegancji i uroku. Wyglądają zachwycają, wcale nie musisz więc ukrywać siwych pasm i decydować się na ich farbowanie.

Jeśli jednak przyzwyczaiłaś się do wielowarstwowej koloryzacji, warto zdecydować się na refleksy, które sprawią, że twoje siwe włosy będą wyglądać jeszcze piękniej. Fryzura stanie się bardziej trójwymiarowa – doda ci blasku.

Czy refleksy zakryją siwe włosy?

Jared Siskin/Patrick McMullan via Getty Images

Refleksy na siwe włosy sprawdzą się do zakrycia siwizny, ale w wyjątkowo subtelny i stonowany sposób. Jednocześnie mogą okazać się efektywniejsze od jednolitego farbowania. Dlaczego?

Siwe kosmyki pojawiają się stopniowo. Włosy tracą swój pigment, ich naturalny odcień zmienia się z czasem. Kilka siwych pasm nie musi jednak oznaczać, że konieczne jest farbowanie wszystkich włosów – wystarczy dodać delikatne refleksy czy pasemka, aby ukryć pojawiającą się siwiznę.

Aby zakryć siwe włosy refleksami, powinnaś dodać gdzieniegdzie jasne, srebrzyste refleksy w tonacji odpowiadającej twojemu naturalnego kolorowi włosów. Wówczas będzie wydawać się, że siwe pasma stanowią jedynie część wielotonowej koloryzacji – stworzą z pozostałymi kosmyki jedną całość i nie będą przyciągać wzroku.

Jakie refleksy do siwych włosów?

Vera Anderson/WireImage

Kolor refleksów, które do siwych włosów pasować będą najlepiej, zależy od twojego naturalnego koloru oraz efektu, do którego dążysz.

  • Chłodny blond – sprawdzi się idealnie, jeśli masz jasne kosmyki. Siwe włosy będą doskonale pasować do platynowych czy popielatych refleksów.
  • Beżowy blond – nieco cieplejsze odcienie blondu także mogą świetnie komponować się z siwizną. Włosy rozświetlą cerę, przyniosą na myśl kosmyki rozjaśnione słońcem. Właśnie do tego efektu dąży Gwyneth Paltrow, której w siwiznie wyjątkowo do twarzy.
  • Ciemny popiel – ciemniejsze refleksy sprawdzą się także na włosach brązowych czy czarnych. Wówczas lepiej sięgnąć po odcień jaśniejszy o zaledwie kilka tonów, aby efekt nie okazał się zbyt drastyczny.

Siwe refleksy na ciemnych włosach mogą stać się większym wyzwaniem. Jeśli jednak zadbasz o to, aby wszystkie odcienie wpadały w chłodniejsze tony i pasowały do siebie, fryzura będzie zachwycać. Nie bez znaczenia jest jednak metoda koloryzacji i umiejętne wykonanie refleksów.

Jak zrobić refleksy na siwych włosach?

Vera Anderson/WireImage

Aby refleksy na siwe włosy pozostały subtelne i delikatnie wtopiły się w resztę kosmyków, ważne jest odpowiednie farbowanie. Przede wszystkim polecamy wizytę w salonie fryzjerskim, jeśli jednak czujesz się na siłach możesz spróbować wykonać koloryzację w domu.

  1. Wybierz profesjonalne farby do włosów., które nie zniszczą kosmyków i zapewnią głęboki kolor. Co więcej, zwykle fryzjerskie farby posiadają znacznie szerszą gamę dostępnych odcieni. Nie będzie wiec kłopotów z dopasowaniem odcienia.
  2. Włosy ciemniejsze być może będą wymagać wcześniejszego rozjaśniania. Aby odrost nie był od razu widoczny, nałóż rozjaśniacz, zachowując odstęp od czubka głowy. Zadbaj o to, aby nie tworzyć prostych linii, a nieregularne przejścia.
  3. Do wydzielania pasemek przyda ci się szpikulec – jeśli chcesz, aby refleksy były delikatne, wydziel niewielkie kosmyki włosów. Pozwolą stworzyć trójwymiarowy efekt.
  4. Zadbaj o to, aby refleksów było mniej więcej tyle samo po obu stronach włosów. Dobrze jednak, aby wypadały w różnych miejscach i były dość nieregularne – to da naturalny rezultat i pozwoli wtopić się siwym pasmom.
  5. Farby również nie nakładaj od samem nasady – rozetrzyj ją tak, żeby stworzyć subtelne przejście. Pokryte farbą pasemko zawiń w folię aluminiową i odczekaj tyle czasu, ile poleca producent farby. Stosuj się zaleceń także, jeśli chodzi dobór oksydantu, jego stężenie oraz czas, po którym zmyjesz farbę.

Refleksy na siwe włosy – koloryzacja

Taylor Hill/WireImage

Możesz zdecydować się na w miarę równomierne pokrycie włosów refleksami. Jednak, to tylko jedna z wielu różnych opcji koloryzacji.

Siwy balejaż

Refleksy zwykle są dość delikatnie i niewiele różnią się od naturalnego odcienia. Jeśli jednak jesteś zwolenniczką wyrazistych pasemek, zdecyduj się na balejaż. Spektakularnie wyglądają włosy składające się z ciemnych, niemal czarnych pasemek i jasnych, srebrzystych refleksów. Równie interesujące połączenie to wiśniowe włosy i popielate refleksy.

Front gray

Ostatnio sporą popularnością cieszy się rozjaśnianie pasemek z przodu i farbowanie ich na blond. Sięgnąć jednak możesz nie tylko po blond, ale i szarość – dzięki dodaniu siwych refleksów wyłącznie z przodu twarzy, delikatnie ją rozjaśnisz. To rozwiązanie sprawdzi się brunetkom, szatynkom, ale i blondynkom, które chcą swoim włosom nadać chłodniejszych tonów.

Ombre – siwe końcówki

Najlepsze rozwiązanie dla osób, które nie chcą zmagać się z częstym farbowaniem odrostów. Dodanie refleksów wyłącznie na końcach może się sprawdzić osobom, których włosy dopiero zaczynają siwieć. Siwe ombre pomoże w stopniowej zmianie koloru włosów.

Refleksy na siwe włosy – jak dbać?

Srebrne pasemka, refleksy na siwe włosy, szare kosmyki… Aby jak najdłużej zachwycały, warto zadbać o odpowiednią pielęgnację. Warto zadbać o:

  • Nawilżanie – rozjaśniane i farbowane włosy narażone są na przesuszenia. Aby im zapobiec, stosuj humektantowe odzywki i maski.
  • Wygładzenie – aby włosy pozostały miłe w dotyku i nie plątały się, warto pamiętać o regularnym olejowaniu włosów i nakładaniu serum na końcówki. Siwe włosy bardzo dobrze reagują na olejowanie, dzięki któremu odzyskują blask.
  • Wzmocnienie koloru – warto zadbać także o to, aby kolor szybko się nie wypłukał. Używaj szamponów do włosów farbowanych, ale również specjalistycznych odżywek. Jeśli chcesz, aby twoje siwe refleksy były pozbawione żółtych odcieni, sięgnij po fioletowy szampon czy odżywkę, które zniwelują ciepłe, żółtawe tony. Możesz wzmocnić kolor także naturalnymi płukankami – z łupin orzecha włoskiego lub szałwii.