Doskonale wiedzą o tym Michael Kors czy Alexander McQueen, którzy wielokrotnie wybierali kobaltowy kolor – podczas ich pokazów to właśnie odcienie głębokiego błękitu grały pierwsze skrzypce. Nie musisz jednak sięgać po kreacje wypuszczone przez najważniejsze domy mody, aby stworzyć zachwycającą stylizacje opartą na kobalcie.

Wystarczy jednak, że poznasz podstawowe reguły łączenia kobaltu z innymi odcieniami oraz upewnisz się, jaki masz typ kolorystyczny – wówczas uda się zestawić kobalt tak, aby podkreślił twoją urodę.

Jak wygląda kolor kobaltowy?

Kobalt to minerał o intensywnie błękitnej barwie – w zimnym odcieniu niebieskiego można dostrzec delikatną mieszankę czerwieni. Ze względu na to, że kolor kobaltowy już w średniowieczu przypisywano przede wszystkim rodzinom królewskim, od wieków kojarzy się go z elegancją, szykiem i bogactwem. Chociaż jest dość charakterystyczny i nie ma wątpliwości co do tego, jak kolor kobaltowy wygląda, można pomylić go ze zbliżonymi odcieniami niebieskiego – przede wszystkim chodzi o indygo, szafirowy i chabrowy.

Kolor kobaltowy a indygo

Kolor indygo wyraźnie wpada w odcienie fioletu. Kobalt bliższy jest kolorowi niebieskiemu w ciemnej tonacji.

Kolor kobaltowy a szafirowy

Zwykle kobalt jest bardziej nasycony i zawiera w sobie więcej błękitu – bywa jaśniejszy od szafiru. Oba odcienie niewiele jednak różni i można je pomylić.

Kolor kobaltowy a chabrowy

Kolor chabrowy – podobnie jak indygo – wpada w fiolet. Jest subtelniejszy i nieco jaśniejszy niż kolor kobaltowy, który momentami może zbliżać się do intensywnego granatu.

Z czym łączyć kolor kobaltowy?

Jakie kolory pasują do kobaltowego? Ze względu na to, że to odcień o głębokiej, nasyconej barwie, przede wszystkim poleca się zestawiać go z neutralnymi kolorami. Sprawdzi się:

  • biel,
  • beż,
  • czerń,
  • szarość,
  • zieleń,
  • srebro,
  • złoto.

Warto wziąć pod uwagę także nieco mniej oczywiste barwy – kolor taupe czy odcienie kości słoniowej stworzą z kobaltem stonowany, pełen klasy duet. Jeśli jednak zależy ci na zupełnie odmiennym rezultacie i lubisz przede wszystkim kontrastowe połączenia, sięgnij po takie kolory, jak:

  • pomarańcz,
  • czerwień,
  • żółć,
  • róż.

Takie połączenia doskonale wpisują się w założenia dopamine dressing – czyli stylizacji, które mają przynieść ci radość i pokazać, że modą można się bawić. Ekstrawaganckie, eklektyczne połączenia sprawdzą się każdemu, kto chciałby zrezygnować z minimalistycznej szafy i postawić na mniej oczywiste rozwiązania.

Komu pasuje kolor kobaltowy?

Chociaż nie da się zaprzeczyć zaletom kobaltu, nie do wszystkich typów urody będzie pasował równie dobrze. Dlatego – zwłaszcza, jeśli chcesz zdecydować się na kobaltowy total look – weź pod uwagę takie kwestie, jak kolor oczu czy włosów.

Typ urody zima

Kolor kobaltowy najlepiej pasuje do osób w typie urody zima. Ciemne, nawet czarne włosy, i kontrastująca z nimi jasna karnacja tworzą wyjątkowe połączenie, z którym kolor kobaltowy współgra idealnie. Zwłaszcza, jeśli zdecydujesz się na kolor wpadający w chłodne odcienie.

Typ urody lato

Delikatna cera, jasna oprawa oczu i włosy wpadające w blond – typ urody lato zyska na połączeniu z kobaltem i stanie się jeszcze bardziej wyrazisty. Zestawienie z tak głębokim kolorem pozwoli podkreślić naturalne piękno – przede wszystkim posiadaczkom niebieskich czy piwnych oczu. Barwy tęczówki zostaną uwypuklone, a spojrzenie nabierze głębi.

Nie twierdzimy, że kobiety w typie urody wiosny czy jesieni nie powinny po kobalt sięgać (nie jest to twarda reguła!), ale znacznie lepiej sprawdzić się może przywoływany już szafir lub indygo. Nawet w przypadku zimy, która wydaje się idealnie pasować do kobaltu, polecamy najpierw o sprawdzenie, czy tak głęboki kolor nie przytłoczy bladej cery. Jeśli zdecydujesz się na pełne kontrastu połączenie, dla przełamania postaw na delikatny makijaż. Chyba, że szykujesz się na wieczorowe wyjście – wówczas czerwona szminka może okazać się strzałem w dziesiątkę.

Sukienki w kolorze kobaltowym

Kobaltowe sukienki wielokrotnie mogliśmy podziwiać na czerwonym dywanie – Blake Lively, Jennifer Garner, Catherine Zeta-Jones czy Jessica Chastain to tylko kilka celebrytek, które zdecydowały się oczarować wszystkich kobaltowymi kreacjami.

Kobalt świetnie wygląda na takich materiałach, jak aksamit czy jedwab – nadaje wręcz królewskiego wyglądu, kojarzy się z niewymuszoną klasą i elegancją. Dlatego też warto sięgać nie tylko po ubrania w kolorze kobaltu, ale i dodatki – wystarczy torebka czy apaszka, aby stylizacja zaczęła przykuwać wzrok. Kobaltowe dodatki sprawdzą się również wtedy, gdy chcesz stworzyć maksymalnie spójny look – wówczas jednak postaw na klasyczne upięcie włosów i subtelny makijaż, aby uniknąć efektu przytłoczenia.

Blake Lively / Fot. David Krieger/Bauer-Griffin / Contributor / Getty Images

Zwykle kobaltowym sukienkom wystarczą srebrne, złote lub czarne dodatki, aby stylizacja stała się spójna. W przypadku tak nasyconego koloru warto pamiętać o tym, że mniej znaczy więcej – jeśli wybierasz kobaltową sukienkę maxi na wesele, ogranicz dodatki do minimum. Postaw na neutralny kolor butów – najlepiej sprawdzi się beż.

Paznokcie o kolorze kobaltowym

Jeśli uwielbiasz kobaltowy, ale jednocześnie wydaje ci się przytłaczający w pełnej odsłonie, warto postawić na niewielki kolorystyczny akcent – na przykład kobaltowy manicure.

Zaletą kobaltowych paznokci jest ich uniwersalność – sprawdzą się na wiele okazji i pór roku, są zarówno klasyczne, jak i niebanalne. Świetnie wyglądać będą w pojedynkę, zwłaszcza na krótkich paznokciach o prostym kształcie, ale i mogą stać się podstawą do najróżniejszych zdobień i stylizacji.

Ze względu na to, jak dobrze kobalt współgra z mlecznymi odcieniami polecamy przede wszystkim subtelny french – nie tylko tradycyjny, ale i odwrócony. Tak delikatny manicure będzie wpisywał się w nieopuszczającą trendów clean girl aesthetic.

Jeśli jednak wolisz coś znacznie bardziej przyciągającego wzrok, polecamy aksamitny manicure z kobaltem w roli głównej. Velvet nails to idealny wybór na paznokcie na Sylwestra!

Kolor kobaltowy we wnętrzach

Kobalt możesz nie tylko nosić, ale i się nim otaczać. W aranżacji wnętrz również nie traci na popularności, chociaż sam w sobie jest dość wymagający – z pewnością warto zastanowić się, zanim na kobalt pomalujemy ściany.

Kolor kobaltowy jest intensywny, ciemny i chłodny – niewielki pokój może znacząco przytłoczyć, dlatego polecamy przede wszystkim postawić na kobaltowe akcenty. Takie dodatki, jak lampy, poduszki czy doniczki sprawią, że pomieszczenie nabierze charakteru, a zarazem pozostanie przytulne. We wnętrzach kobalt również świetnie komponuje się z bielą czy beżem, ale również ze wspomnianymi już intensywniejszymi barwami – jeśli zależy ci na kontraście, kobalt połącz z różem czy czerwienią. Maksymalistyczna przestrzeń to nie jest jednak coś, co sprawdzi się każdemu!