Czym właściwie jest smart shopping?
Od czasu spopularyzowania pojęcia smart shopping niemal każdy świadomy konsument deklaruje, że robiąc zakupy, kieruje się jego zasadami. Czy jednak na pewno wiemy, jakie to reguły? Deutsche Bank sprawdził, czy Polacy mają zakupowe IQ. Na pytanie: „czym jest smart shopping?” jedynie 28% ankietowanych odpowiedziało, że chodzi o odpowiednią relację pomiędzy wysoką jakością produktu a jak najrozsądniejszą ceną (co jest bliskie ogólnie przyjętej definicji). Niemal połowa ankietowanych przez inteligentne zakupy rozumie kupowanie tego, co jest im w danym momencie niezbędne. Okazji zakupowych szukamy przede wszystkim na wyprzedażach w sklepach (prawie 42% badanych), ale także korzystając z porównywarek i aukcji internetowych (24%).

Smart shopping w praktyce
Inteligentne zakupy nie polegają na tym, aby spędzać długie godziny, szukając okazji czy najlepszej oferty. Ważne jest, aby szanować swój czas, będąc w stanie szybko i efektywnie porównać ceny, a następnie dokonać właściwego wyboru.
Podstawowa zasada, którą warto się kierować, mówi, aby kupować wyłącznie produkty w danym momencie niezbędne. Wymaga to dyscypliny i odporności na wszechobecne okazje. Wybierajmy produkty wysokiej jakości; posłużą nam na dłużej i zapewnią większą satysfakcję, a w przypadku żywności – także lepsze zdrowie i samopoczucie. Mając pewność, że dany produkt czy usługa są nam naprawdę niezbędne, znajdźmy go w możliwie najlepszej cenie, robiąc zakupy on-line lub wykorzystując porównywarki cen.

A co z płatnościami?
Przy okazji należałoby zastanowić się, jak rozsądnie płacić za nasze przemyślane wybory. Czy jesteśmy świadomi, jakie są zalety poszczególnych typów kart płatniczych, czyli kart debetowych i kredytowych? Jak często z nich korzystamy? To również sprawdził w swoim badaniu Deutsche Bank. Okazało się, że płatności kartą dokonujemy tak często, jak tylko mamy okazję. Aż 40% wybiera kartę debetową, robiąc zakupy spożywcze. 31% Polaków zawsze korzysta z karty płatniczej na zakupach. 28% mężczyzn płaci kartą za paliwo na stacji benzynowej.

Karta kredytowa a karta debetowa
Zaleta karty debetowej, jaką najczęściej wskazywali respondenci, to bezpłatne wypłaty z bankomatów. Wśród innych pozytywnych aspektów wyróżniono możliwość płatności zbliżeniowych oraz bezpieczeństwo. Te odpowiedzi warto uzupełnić o informację, że karta debetowa jest wydawana do konta osobistego, natomiast na przyznanie karty kredytowej zgodę musi wyrazić bank, ustalający również dostępny limit. To jednak właśnie ta druga umożliwia zaciągnięcie nieoprocentowanego kredytu – a więc odroczenie płatności za zakup – aż do 56 dni. Możliwość robienia zakupów bez względu na stan naszego konta można uznać za sporą wygodę (zresztą to wskazano jako główną zaletę karty kredytowej), jednak jest to dobra opcja jedynie dla tych, którzy potrafią kontrolować swoje zadłużenie i dotrzymywać terminów.

Różnice pomiędzy kartą debetową, a kredytową.



Decyzja należy do ciebie
Zarówno w przypadku mądrych zakupów, jak i dopasowanych do twoich potrzeb sposobów płatności, sam musisz wybrać, które rozwiązanie będzie dla ciebie najlepsze. Deutsche Bank zwrócił uwagę na to zagadnienie między innymi poprzez wprowadzenie serii  kart IQ – debetowych i kredytowych.