Niektóre rodzaje spodni nikogo nie dziwią – dzwony czy rurki są na tyle popularne, że każdy chociaż kojarzy, jak wyglądają. Co innego jednak z takimi spodniami jak capri, chino czy slouchy. Co to są kuloty? Czym się cechują? Do jakich sylwetek pasują najbardziej?

Jeśli chcesz odświeżyć garderobę, daj szansę nawet bardziej nietypowym fasonom spodni – twój styl nabierze wyrazistości. Przymierz najróżniejsze fasony i sprawdź, które rodzaje spodni podkreślają atuty twojej sylwetki.

Rodzaje spodni jeansowych

Fot. Jeremy Moeller / Stringer / Getty Images

Spodnie jeansowe najczęściej dzieli się ze względu na szerokość nogawek oraz wysokość stanu. Wśród najpopularniejszych modeli wymienia się:

  • Rurki – obcisłe spodnie o zwężanej nogawce. Królowały wśród trendów kilka sezonów temu, wciąż jednak są często wybierane. Występują także w wersji skinny, której to nogawki mocno przylegają do ciała.
  • Dzwony – od kolana w dół nogawka mocno się rozszerza. Dzwony zwykle są bardzo długie, zasłaniając tym samym buty. Popularność dzwonów przypadała na lata 70., chociaż obecnie można zaobserwować ich powrót.
  • Regular – spodnie o prostej nogawce, wyjątkowo uniwersalne. Będą wyglądać dobrze właściwie u każdego, bez względu na figurę.
  • Boyfriendy – luźne spodnie, często z licznymi przetarciami i dziurami. Jak sugeruje nazwa, przypominają spodnie męskie. Są bardzo wygodne.
  • Mom jeans – spodnie o kroju mom fit były wyjątkowo popularne w latach 80. i 90., jednak ostatnio wróciły do łask. Cechują się wysokim stanem oraz delikatnie zwężanymi nogawki w długości 7/8. Zwykle są luźne w biodrach.

Szerokie spodnie damskie – fasony

Fot. Jeremy Moeller / Stringer / Getty Images

Spodnie wykonane z innych materiałów niż jeans także występują w takich fasonach, jak rurki czy dzwony. To jednak nie wszystko – oprócz tego wyróżnia się wiele modeli charakteryzujących się szerszymi nogawkami.

  • Spodnie palazzo – inaczej nazywane szwedami. Cechują się wyjątkowo szerokimi nogawkami. Świetnie sprawdzają się latem, zwłaszcza wykonane z przewiewnych materiałów, takich jak len czy wiskoza.
  • Kuloty – podobnie jak szwedy cechują się szerokimi nogawkami. Odróżnia je jednak długość – sięgają do połowy łydki. Czasami posiadają dodatkowe zakładki z przodu, dzięki którym materiał układa się w taki sposób, że kuloty przypominają spódnice.
  • Alladynki – krój z obniżonym krokiem oraz szeroka gumka na biodrach sprawiają, że spodnie są bardzo wygodne. Inaczej nazywa się je szarawarami, haremkami lub sindbadami. Wykonuje się je z lekkiego materiału, często bardzo wzorzystego.
  • Slouchy – czyli spodnie o balonowej nogawce. Wyróżniają je zaszewki z przodu oraz wysoki stan. Ze względu na przypominające balon nogawki kojarzą się z luźnym, streetwearowym stylem.

Rodzaje spodni sportowych

Wspomniane wcześniej alladynki bywają wybierane do uprawiania sportu, przede wszystkim do tańca. Jednak rodzajów spodni dresowych czy sportowych jest znacznie więcej.

Fot. Bellocqimages/Bauer-Griffin / Contributor / Getty Images

  • Joggery – wygodne, luźne spodnie ze ściągaczem przy nogawce i (najczęściej) gumką w pasie. Sprawdzą się podczas aktywności fizycznej, ale nie tylko – joggery mogą być częściej casualowego outfitu.
  • Bojówki – chociaż spodnie w stylu bojówek są noszone na co dzień, najlepiej sprawdzają się podczas górskich wypadów. Mają wiele kieszeni, luźny krój i ewentualnie lekko zwężane nogawki. Najczęściej występują w ciemniejszych kolorach, odcieniach zieleni.
  • Legginsy – obcisłe spodnie z bardzo elastycznego materiału. Występują w różnych długościach, zwykle trzymają się na gumce. Idealnie sprawdzają się do uprawiania sportu.
  • Kolarki – przypominają legginsy, jednak sięgają do połowy uda. Są bardzo obcisłe, dzięki czemu wygodnie się w nich biega, ćwiczy na siłowni, jeździ na rowerze. Jednak, kolarki w połączeniu z marynarką mogą stać się podstawą eleganckiej stylizacji.

Rodzaje spodni eleganckich

Fot. Edward Berthelot / Contributor / Getty Images

Nawet spodnie dresowe możesz wystylizować w taki sposób, aby stworzyć bardziej formalny outfit. Jednak, jeśli mowa o faktycznie wizytowym stroju, warto sięgnąć po eleganckie spodnie. I tym razem do wyboru jest kilka różnych modeli.

  • Cygaretki – czyli dopasowane spodnie z kantem. Wyróżnia je długość 7/8, dzięki czemu wyjątkowo dobrze wyglądają w połączeniu z butami na obcasie.
  • Paperbag – to spodnie z zakładkami i marszczeniem w pasie oraz wysokim stanem. Mogą mieć bardziej casualowy charakter, jednak w połączeniu z paskiem zwykle wyglądają elegancko.
  • Carrot – wyróżniają się prostą nogawką, wysokim stanem i delikatnie obniżonym krokiem. Ich nazwa wiąże się z delikatnym zwężeniem nogawek u dołu, dzięki czemu przynoszą na myśl kształt marchewki.
  • Chinos – przypominają cygaretki, chociaż się nieco luźniejsze i dłuższe. Posiadają kieszenie – zarówno z przodu, jak i z tyłu – których cygaretkom często brakuje.

Większość z wymienionych fasonów znaleźć można również pośród rodzajów spodni męskich. Niewiele różnią się od opisanych modeli damskich – przede wszystkim chodzi o stan, który w przypadku spodni dla kobiet bywa podwyższony.

Jakie są rodzaje krojów spodni krótkich?

Fot Daniel Zuchnik / Contributor / Getty Images

Na fason spodni wpływa nie tylko szerokość nogawki czy wysokość stanu, ale i długość. Niektóre z krótszych spodni – takie jak kuloty – zostały wymienione wcześniej. To jednak nie wszystko. Okazuje się, że krótkie spodenki również występują w kilku różnych rodzajach.

  • Szorty – klasyczne krótkie spodnie, wykonywane z najróżniejszych materiałów – od jeansu po len. Bywają bardziej sportowe z gumką w pasie lub eleganckie – chociażby wiązane z podwyższonym stanem.
  • Bermudy – sięgają ponad kolano, ale (co wyjątkowo istotne) nogawki są podwinięte. Wyróżniają je także kieszenie oraz szlufki i pasek. Niekiedy bermudy nawiązują do bardziej formalnego stylu, posiadają kant.
  • Capri – inaczej rybaczki. Ich długość sięga do połowy łydek, dlatego też bywają nazywane spodniami ¾. W odróżnieniu od kulotów mają regularny stan oraz obcisłe lub proste nogawki.