Popularność hydrolatów w ostatnim czasie znacząco wzrosła – i nic dziwnego, zwykle wyróżniają się wyjątkowo pozytywnymi właściwościami. Stosowane zamiast toników do twarzy sprawiają, że kondycja skóry ulega poprawie – działają świetnie na cerę. Oprócz tego jednak, hydrolaty bywają wykorzystywane do produkcji innych domowych kosmetyków – na przykład płukanek do włosów, masek, odżywek czy mgiełek.

Jak zrobić hydrolat? Czego najlepiej użyć? Wiele zależy właśnie od tego, jak zamierzasz stosować hydrolat i na jakich efektach przede wszystkim ci zależy. Każdy z domowych hydrolatów ma nieco inne właściwości –wszystkie jednak, ze względu na to, że nie zawierają konserwantów, cechują się dość krótkim okresem przydatności. Dlatego przygotowuj niewielkie porcje hydrolatów, które będziesz mogła szybko zużyć, a gotowy kosmetyk zawsze przechowuj w lodówce.

Hydrolat różany – jak zrobić?

Hydrolat z róży cieszy się sporą popularnością – jest ulubieńcem wielu miłośniczek naturalnej pielęgnacji ze względu na swoje uniwersalne działanie oraz piękny zapach. Nie bez znaczenia jest jego skuteczność, co podkreślają eksperci: „Płatki róż zawierają szereg aktywnych związków, m.in.: terpeny, glikozydy, flawonoidy, które mogą wywierać pozytywny wpływ na zdrowie”. Nie dziwi więc, że stosowanie wody różanej poprawia kondycję (a tym samym i wygląd) naskórka.

Właściwości hydrolatu z róży:

  • nawilża naskórek,
  • pomaga w regeneracji,
  • niweluje zaczerwienienia,
  • działa ściągająco.

Aby osiągnąć wymienione efekty wystarczy zrobić domowy hydrolat.

Jak zrobić hydrolat z róży? Przepis krok po kroku

  1. Przygotuj kilka garści płatków róży. Dokładnie je oczyść.
  2. Do garnka włóż niewielką żaroodporną miseczkę. Ustaw ją do góry dnem.
  3. Wlej tyle wody destylowanej, aby sięgała do wysokości miseczki.
  4. Wsyp płatki róż do wody.
  5. Na miseczce postaw kolejną miseczkę – to tutaj będzie gromadzić się hydrolat.
  6. Przykryj garnek odwróconą pokrywką. Na zewnętrznej części pokrywki umieść lód w woreczku.
  7. Wszystko gotuj przez około godzinę na niewielkim ogniu.

Jak zrobić hydrolat z lawendy?

Hydrolat z lawendy nie tylko świetnie działa, ale i cudnie pachnie… Właśnie dlatego bywa stosowany nie tylko jako tonik do twarzy, ale i mgiełka do całego ciała. Piękny, lawendowy zapach dodaje poczucia świeżości i lekkości. Oprócz tego jednak, lawendowy hydrolat wyróżnia się pozytywnym działaniem na skórę – zwłaszcza w przypadku cer skłonnych do podrażnień.

Właściwości hydrolatu z lawendy

  • działa antyseptycznie,
  • pomaga w regulacji sebum,
  • koi i łagodzi skórę.

Hydrolat lawendowy – jak zrobić? Instrukcja krok po kroku

  1. Do przygotowania hydrolatu z lawendy przyda się kawiarka.
  2. Świeże lub suszone kwiaty lawendy włóż do kawiarki – w miejsce, w którym zwykle wsypujesz kawę.
  3. Dolej wodę – najlepiej destylowaną.
  4. Ustaw na ogniu i poczekaj, aż kawiarka wypełni się hydrolatem.
  5. Jeśli chcesz, aby hydrolat posłużył ci na dłużej, jeszcze w trakcie przygotowywania dodaj kilka kropel konserwantu. Możesz go kupić w drogeriach z półproduktami do kosmetyków.

Hydrolat aloesowy – jak zrobić?

Hydrolaty powstają w wyniku destylacji – w gruncie rzeczy to woda oddzielona od olejków rośliny, na której właściwościach nam najbardziej zależy. W przypadku aloesu sprawa się odrobinę komplikuje, ponieważ sukulent nie posiada zbyt wiele olejku eterycznego. Dlatego, dobrze wykorzystać całą roślinę – w przypadku lawendy czy róży wystarczyły płatki kwiatów.

Właściwości hydrolatu aloesowego

  • regeneruje naskórek,
  • nawilża,
  • działa przeciwzapalnie,
  • pomaga w odbudowie bariery hydrolipidowej,
  • spowalnia procesy przedwczesnego starzenia się skóry.

Podobnym działaniem wykazuje się maseczka z aloesu lub żel aloesowy – po nie również warto sięgnąć!

Jak zrobić hydrolat aloesowy?

Ze względu na to, że do zrobienia hydrolatu aloesowego dobrze wykorzystać sporą część rośliny, kawiarka może się nie sprawdzić. Dlatego lepiej będzie sięgnąć po sporych rozmiarów garnek oraz dwie miseczki żaroodporne – postępuj tak samo, jak w przypadku przygotowania hydrolatu różanego.

Jak zrobić hydrolat z zielonej herbaty?

Hydrolat z zielonej herbaty polecamy przede wszystkim do pielęgnacji cery tłustej i mieszanej. Ze względu na jego świetnie działanie, zapomnisz o niedoskonałościach.

Właściwości hydrolatu z zielonej herbaty

  • rozjaśnia skórę,
  • dodaje blasku i jędrności,
  • działa antybakteryjnie,
  • zmniejsza opuchnięcia pod oczami.

Hydrolat z zielonej herbaty – jak zrobić?

  1. Do przygotowania hydrolatu z zielonej herbaty najlepiej sprawdzi się kawiarka. Wystarczy, że zamiast kawy wsypiesz 2 łyżki suszu z zielonej herbaty.
  2. Gotowy hydrolat możesz przecedzić i przelać do buteleczki z atomizerem – dobrze wybrać ciemne szkło. Pamiętaj, aby domowy kosmetyk przechowywać w lodówce.

Jeśli chcesz skorzystać z właściwości zielonej herbaty, możesz sięgnąć także po tonik. Przygotowuje się go podobnie jak napar – wystudzony roztwór możesz nakładać na skórę.

Hydrolat rumiankowy – jak zrobić?

Rumianek słynie ze swoich wyróżniających się właściwości. Bywa stosowany nie tylko pielęgnacji skóry, ale i włosów – pomaga je rozjaśnić. Piaskowy blond dzięki płukankom z rumianku nabierze jeszcze głębszego odcienia, a skóra po kuracji rumiankowym hydrolatem odzyska swój dawny blask.

Właściwości hydrolatu z rumianku

  • pomaga zwalczyć zaczerwieniania,
  • wyrównuje koloryt skóry,
  • działa antyseptycznie,
  • pielęgnuje skórę w okolicach oczu – rumianek na oczy czyni cuda!

Jak zrobić hydrolat rumiankowy?

  1. Przygotuj 2 łyżki suszonego rumianku. Jeśli wolisz przygotować hydrolat ze świeżych kwiatów, dokładnie je oczyść. Będziesz potrzebować około 4 garści.
  2. I tym razem świetnie sprawdzi się kawiarka. Umieść rumianek do mniejszego pojemniczka i postaw kawiarkę na niewielkim ogniu. Gotowy hydrolat przecedź i wystudź przed użyciem.

Jak zrobić hydrolat z kocanki?

Kocanka posiada drobne, żółte kwiaty – rośnie na polach i łąkach. Już w medycynie ludowej wykorzystywano ją do przygotowania najróżniejszych leków, ma jednak także zastosowanie w kosmetyce. Polecana jest przede wszystkim posiadaczkom cery naczynkowej.

Właściwości hydrolatu z kocanki

  • niweluje zaczerwienienia i opuchnięcia,
  • działa regeneracyjnie, koi i łagodzi,
  • zwalcza wolne rodniki,
  • pomaga zniwelować stan zapalne i alergię skóry.

Hydrolat z kocanki – jak zrobić?

  1. Do przygotowania hydrolatu niezbędne będą kwiatostany kocanek – możesz je zebrać lub zakupić.
  2. Do większego kubka wsyp 1 łyżkę kwiatów, zalej je wrzątkiem i przykryj.
  3. Powstały napar przecedź, wystudź i przelej do buteleczki z atomizerem.

Tonik z kocanki można wykorzystać również w pielęgnacji skóry głowy. Zagęszczenie włosów, pozbycie się łupieżu i odzyskanie pięknego wyglądu już w zasięgu ręki – i to dzięki domowym, naturalnym kosmetykom.

Źródło: M. Kalemba-Drożdż, A. Cierniak, Wpływ róż na zdrowie – farmakologiczne i biochemiczne działanie ekstraktów z płatków Rosa rugosa i Rosa damascena