Nie wszystkie firmy ustalają ze szczegółami, jakiego dress code’u oczekują – tym samym business smart bywa rozumiany różnie, co też wiąże się z ogólną tendencją idącą w stronę rozluźnienia biznesowych konwenansów. Zdarzają się jednak sytuacje, w których warto zadbać o formalną stylizacje. Co wówczas ubrać?

Większość elementów garderoby, które postrzegane są jako business smart będziesz mogła wykorzystać też na co dzień – dobrze skrojona marynarka czy elegancka koszula staną się podstawą stylizacji nie tylko do pracy.

Strój business smart – co to znaczy?

W niektórych firmach dress code jest ściśle ustalony, a pracownik czy pracowniczka nie mają wątpliwości, co należy ubrać. Zdarza się jednak, że po styl business smart sięgamy sporadycznie – przy okazji wyjątkowo istotnego spotkania, konferencji czy prezentacji, a także… awansu. Zdarza się, że formalny styl ubioru obowiązuje wyłącznie na stanowiskach kierowniczych. Dlatego też niektórzy sięgają po business smart, aby podkreślić wagę swojego stanowiska.

Co wchodzi w skład stroju business smart?

  • kostium w stonowanym kolorze,
  • prosta sukienka w długości za kolano,
  • gładka koszula (ewentualnie w prążek lub w paski),
  • sweter bliźniak,
  • bluzka w eleganckim stylu,
  • spodnie garniturowe, cygaretki,
  • marynarka, żakiet,
  • buty na niewielkim obcasie.

W przypadku męskich zestawów najczęściej wskazuje się na garnitur oraz klasyczną koszulę. W niektórych przypadkach dopuszcza się krawat we wzory, ale w stonowanym kolorze. Coraz większą popularnością cieszy się jednak gender neutral professional dress, czyli strój neutralny płciowo – dlatego też po garnitur czy krawat sięgają także kobiety.

Kolory ubrań w stylu business smart

Business smart to dress code dość wymagający – nie wystarczy, że wybierzemy klasyczną koszulę o dopasowanym kroju. Należy również zadbać o to, aby każdy z wybranych przez nas elementów garderoby był w odpowiednim, stonowanym kolorze. Sięgnij po:

  • granat,
  • popiel,
  • ciemne odcienie szarości,
  • grafit,
  • brąz,
  • butelkową zieleń.

Niektóre z poradników polecają zrezygnować z czerni i zostawić ją na wieczór – czarny strój sprawdzi się podczas gali, bankietu czy biznesowej kolacji. Ubrania powinny być nie tylko w stonowanym kolorze, ale i pozbawione wzorów, a cała stylizacja najlepiej, aby maksymalnie składała się z trzech różnych odcieni.

Fot. Jeremy Moeller / Contributor / Getty Images

Jakie tkaniny wybierać?

Co istotne, nie tylko kolory mają znaczenie, ale i materiały, z jakich wykonane zostały konkretne elementy garderoby. W business smart stawia się na ubrania wysokiej jakości, które zawsze wyglądają schludnie. Powszechną praktyką jest posiadanie zaledwie kilku kompletów, ale szytych na miarę lub wykonanych z najwyższą dbałością o szczegóły. Zrezygnuj więc z poliestru czy akrylu – postaw na wysokiej jakości bawełniane koszule, jedwabne bluzki czy wełniane marynarki.

Rodzaje biznesowego dress code'u

Jakie są rodzaje dress code’u? Wśród biznesowych stylów ubierania się wyróżnia się nie tylko business smart – równie istotne wydaje się business attire oraz business casual. Ogromną popularnością cieszy się również smart casual, którego kariera znacznie wykracza poza przestrzeń zawodową.

Business smart vs smart casual

Czym się różni smart casual od business smart? Smart casual łączy elegancję z luzem i wygodą. Wystarczy, aby jeden element garderoby wiązał się ze ścisłym biznesowym dress code’em – zachowaj marynarkę czy elegancką koszulę. Reszta stylizacji może mieć codzienny czy nawet sportowy charakter, co nie jest akceptowalne w przypadku business smart. Co więcej, do smart casual zaliczyć możesz oversize’owe kroje, natomiast w business smart zwraca się uwagę na dopasowanie ubrań.

Business smart vs business casual

Business casual jest wolny od wielu zasad i wymogów – wciąż jednak jest to biznesowy dress code, a więc obowiązuje zachowanie elegancji. Panowie mogą jednak sięgnąć po sportowe marynarki, a panie wymienić żakiet na sweterek. Z reguły business casual nie określa konkretnych elementów garderoby, które powinny się w nim znaleźć – przede wszystkim zwraca się uwagę na to, aby stylizacja była schludna, profesjonalna i stonowana. Dopuszcza się jednak więcej luzu niż w przypadku business smart.

Business smart vs business attire

Co oznacza business attire? Nazywany również business professional to najbardziej restrykcyjny sposób ubierania się – wyróżnia się wyjątkowo formalnym charakterem. Wskazuje się przede wszystkim na czarne garnitury, białe koszule i krawaty lub czarne, proste sukienki. Co więcej, konieczne jest zakrywanie kolan czy noszenie rajstop przez cały rok. Business smart dopuszcza znacznie większą dowolność, nie tylko kolorów, ale i krojów. Tweedowe marynarki, luźne eleganckie bluzki czy mokasyny zamiast butów na obcasie także będą w porządku.

Business smart a casual Friday

Miejsca pracy, w których obowiązuje dress code business smart – a więc kancelarie prawnicze, biura, urzędy – często dopuszczają jeden dzień w tygodniu, podczas którego styl ubioru jest nieco mniej formalny. Zwykle to właśnie piątek, nazywany casual Friday.

Jak ubrać się w casual Friday?

  • Nawet podczas casual Friday, gdy obowiązuje bardziej luźny dress code, twoja stylizacja powinna być w pewnym stopniu elegancka. Możesz zainspirować się stylem smart casual czy business casual.
  • Wybierz po coś bardziej kolorowego – odradzamy neonowe odcienie, ale jak najbardziej możesz sięgnąć po błękit, bordo, zieleń czy delikatny róż.
  • Dobrym wyborem stylizacji na casual Friday będą ubrania we wzory, które nie do końca pasują do formalnego business smart. Nie tylko prążki czy paski, ale i stonowane, kwieciste printy powinny się sprawdzić.
  • Połącz różne zestawy – załóż spodnie i marynarkę z różnych garniturów. Jeśli tylko ich kolory będą się świetnie uzupełniać, zachowasz elegancji charakter, ale i wprowadzisz do swojej stylizacji nieco więcej luzu.

Większość pracowników lubi casual Friday i czeka na dzień, podczas którego będzie mogła ubrać się w mniej formalny sposób – to doskonała okazja, aby wybrać stylizacje bardziej zindywidualizowaną i wyrażającą sposób bycia. Dla osób, dla których jest to ważne, restrykcyjny dress code może okazać się do przejścia – weź to pod uwagę, zanim podejmiesz się pracy w miejscu, które wymaga formalnego ubioru. Możesz również zdecydować się na rozmowę z przełożonymi – pamiętaj, że dress code ma swoje granice.

Brak opisu.

Dodatki i makijaż zgodne z business smart

Wbrew pozorom business smart dotyczy nie tylko elementów garderoby – zwłaszcza, że wystarczy niefortunnie dobrany dodatek czy zbyt mocny makijaż, aby osiągnąć efekt odmienny od zamierzonego. Na co warto zwrócić uwagę?

  • Poleca się przede wszystkim subtelny, delikatny makijaż na co dzień – nawet przedłużane rzęsy mogą zostać uznane za zbyt wyraziste. Zrezygnuj z malowania ust w mocnych, intensywnych kolorach. Zamiast tego sprawdzą się szminki nude. Oczy delikatnie podkreśl beżowym cieniem. Możesz sięgnąć po róż, odradzamy jednak mocniejszego konturowania i nakładania rozświetlacza. 
  • Świetnym wyborem okazują się skórzane dodatki – zwłaszcza utrzymane w czerni lub brązie. Torebki, buty i paski wykonane ze skóry będą pasować do większości stylizacji, jednocześnie podkreślą ich klasyczny, elegancki charakter.
  • Najczęściej poleca się buty na niewielkim – nie wyższym niż 7 cm – obcasie. Możesz zdecydować się także na loafersy, brogsy, mokasyny czy czółenka. Pamiętaj, że pracodawca nie ma prawa wymagać noszenia szpilek.
  • Dodatkiem, który może dodać twojej stylizacji wytworności, może okazać się apaszka – przede wszystkim polecamy chusty jedwabne w stonowanym kolorze.
  • Warto zadbać o schludne uczesanie – włosy spięte w niski kok czy gładki kucyk to opcje, które z pewnością się sprawdzą.
  • Możesz nosić biżuterię, ale postaw na drobne kolczyki, eleganckie zegarki, subtelne naszyjniki. Wybierz klasyczną – złotą lub srebrną – biżuterię.