Cukier ma wpływ na każdą część ciała, również mózg. Ponieważ zwiększa poziom serotoniny (hormonu szczęścia), w trakcie jedzienia sprawia dużą przyjemność. Gorzej, kiedy jemy go często, doprowadzając do przedawkowania. Wówczas naturalna zdolność naszego mózgu do wydzielania serotoniny zostaje hamowana. To jednak nie wszystko. Cukier wpływa także na funkcjonowanie trzustki i oczywiście przekłada się na nie do końca idealny rozmiar w talii.

Myślisz, że masz to pod kontrolą? Pewnie zaskoczy cię, ile cukru zawierają gotowe produkty spożywcze. Nie wyeliminujesz go zupełnie, to jasne. Ale zamiast używać w kuchni białego cukru, możesz wykorzystać jego zdrowsze zamienniki.

Miód: Jest naturalny i łatwo dostępny. Możesz używać go jako bezpośredniego zamiennika białego cukru, słodzić nim herbatę, czy kawę. Pamiętaj, że miód jest czterokrotnie słodszy niż cukier, dlatego już mała łyżeczka wystarczy, by osłodzić dużą szklankę napoju.

Syrop ryżowy: To naturalny słodzik. Syrop ryżowy świetnie nadaję się do napojów, deserów, ciast i płatków. Używa się go także jako zamiennika karmelu oraz toffi. Dodatkowo zawiera witaminy i cenne składniki odżywcze.

Syrop klonowy: Wiele z zawartych w nim polifenoli to antyoksydanty, które mają właściwości prozdrowotne. Podobną ilość korzystnych związków można znaleźć m.in. w jagodach, herbacie, czerwonym winie czy nasionach lnu. Z tego względu syrop klonowy zdecydowanie wygrywa z innymi substancjami słodzącymi.

Syrop z Agawy: jest środkiem słodzącym produkowanym w Meksyku. Charakteryzuje się smakiem porównywalnym do delikatnego miodu lub lekkiego syropu klonowego. Jest około trzykrotnie słodszy od cukru, jednocześnie posiada od czterech do pięciu razy niższy indeks glikemiczny od miodu. Jedna uwaga: mimo, że jest mniej przetworzony zawiera dość dużo kalorii. W łyżce około 60 kalorii. Jego zwolennicy twierdzą jednak, że używa się go w bardzo małych ilościach, dlatego i tak jest mniej tuczący niż zwykły, biały cukier.

Cukier palmowy:  Inaczej cukier kokosowy może być naturalną, nisko glikemiczną alternatywą dla soku z agawy. Obecnie produkuje się go między innymi z soku palmy kokosowej. W przeciwieństwie do zwykłego cukru, nie obciąża trzustki i wątroby. Ma także relatywnie niski indeks glikemiczny i jest wchłania się do krwiooobiegu znacznie wolniej niż zwykły rafinowany cukier. Bogaty w witaminy z grupy B i C oraz cynk, potas, żelazo i niektóre aminokwasy. Czysty cukier palmowy powstaje w niższych temperaturach, pozostawiając enzymy niektnięte.

Czytaj także:

Cukier przyśpiesza starzenie się skóry>>

Przepis na dietetyczny smoothie Mirany Kerr>>