Dieta bez cukru - czy jest możliwa? 

Cukier ma bardzo zły wpływ na zdrowie - i to nie tylko ten w białej postaci! Jest silnie uzależniającym produktem przyczyniającym się do nadwagi oraz wielu poważnych chorób, powoduje trądzik, wyszuszanie się skóry, odpowiada za tworzenie się zmarszczek. Lepiej więc wyeliminować go ze swojej diety, jeśli zdrowie, uroda i samopoczucie nie są Ci obojętne. Ale czy można tego dokonać z dnia na dzień? Niestety, w dzisiejszych czasach ciężko o produkty bez cukru, do których nie należą tylko popularne słodycze. Cukier spożywczy jest wszędzie - w gotowych sosach, jogurtach, mleku, sokach, kostkach bulionowych, przyprawach, a nawet pieczywie, czy produktach z etykietką "light".

Jak w takim razie ułożyć swój codzienny jadłospis, by móc go uniknąć? Trzeba nauczyć się robić to stopniowo, z czasem wprowadzając do diety słodkie zdrowe alternatywy. Detoks cukrowy najskuteczniej zadziała, gdy zastosujesz go przez 21 dni, chociaż sprawdzi się również w wersji 7-dniowej, gdy chcesz oczyścić się po Świętach oraz wejść zdrowo w Nowy Rok. A gdy to się uda, na zawsze pozbędziesz się napadów na "coś słodkiego" i całkowicie naprawisz swój organizm!

1. Detoks cukrowy: porzuć produkty zawierające cukier

Detoks cukrowy krok po kroku, fot. Fotolia

Pierwszym krokiem w rzucaniu cukru jest przyjęcie podstawowej zasady - koniec z kupowaniem słodyczy i codziennym odwiedzaniem ulubionej cukierni! Z kuchennej szafki powinien zniknąć również cukier trzcinowy, nie będący ani trochę zdrowszy od swojej białej wersji. Od teraz czas zacząć czytać etykiety każdego produktu, który w trakcie zakupów ląduje w Twoim koszyku. Zdziwisz się, jak wiele składników Twojej diety w swoim składzie zawiera cukier! Powstrzymanie apetytu na słodkości w chwili, gdy dopadnie CIę wilczy głód na "coś słodkiego" początkowo może być trudne, ale już po kilku dniach odczujesz różnicę w funkcjonowaniu swojego organizmu - będziesz mieć więcej energii, lepszy sen i przyjemne uczucie lekkości. 

2. Detoks cukrowy: odstaw poszczególne napoje

Detoks cukrowy krok po kroku, fot. Fotolia

Rzucanie cukru wiąże się również z rezygnacją z pozornie niewinnych, codziennych czynności. Na czas detoksu nie powinnaś słodzić herbaty nawet jedną łyżeczką tej kryształowej substancji, niedozwolone jest również używanie zamienników w postaci miodu, syropu klonowego, stewii, ksylitolu i tym podobnych. Unikaj herbat owocowych i, niestety, także kawy (dozwolona jedna filiżanka espresso dziennie), a przede wszystkim alkoholu. Zamiast nich codziennie pij napary ziołowe, czy energetyczną yerba mate. W trakcie oczyszczania organizmu z cukru, na liście produktów zakazanych powinny się znaleźć napoje gazowane, mleko krowie, słodzone napoje roślinne (wyjątkiem są te na bazie orzechów wykonane w domu - poznaj przepisy >>), a nawet soki owocowe zawierające dużo fruktozy. Pij dużo wody mineralnej - przynajmniej 2 litry dziennie, by skutecznie wspomóc organizm w cukrowej detoksykacji. 

3. Detoks cukrowy: zrezygnuj z białego pieczywa

Detoks cukrowy krok po kroku, fot. Fotolia

Kolejny krok również nie należy do łatwych - czas na odstawienie produktów pszenicznych. Są to szkodliwe węglowodany nierafinowane, które nie posiadają wartościowych kalorii, a jedynie "zapychają" nas na krótko usypiając głód i przyczyniają się do teogo, że przybieramy na wadze. Na czas detoksu zrezygnuj również ze zdrowych zbóż, jak pszenica, orkisz, żyto, mąki pełnoziarniste. Zamień je w swoim jadłospisie na pieczywo z samych orzechów i ziaren. Niech w Twojej oczyszczającej diecie pojawi się surowe kakao oraz dużo nasion bogatych w naturalne tłuszcze, jednak bez dodatku soli czy substancji słodzących.

4. Detoks cukrowy: uważaj na produkty uważane za zdrowe

Detoks cukrowy krok po kroku, fot. Fotolia

Niestety, oczyszczanie organizmu z cukru wiąże się także z rezygnacją z produktów przetworzonych, takich płatki owsiane, makarony, czy tortille (w szczególności kukurydziane!). Niewskazane jest również spożywanie roślinnych smarowideł na chleb na bazie margaryny oraz produktów zawierających w składzie tłuszcze utwardzone, jak np. olej palmowy. Odstaw na ten czas orzechy ziemne i nerkowca (zawierające najwięcej tłuszczów i cukrów), nawet w postaci zmiksowanego z nich masła. Naturalnie, w trakcie detoksu powinnaś zrezygnować z domowych konfitur zawierających sporo fruktozy, nawet jeśli w ich składzie pozornie brak cukru. Zamiast tostu z dżemem zjedz kanapkę z awokado skropionym oliwą i posypanym pieprzem.

5. Detoks cukrowy: unikaj niektórych warzyw i strączków

Detoks cukrowy krok po kroku, fot. Fotolia

Pilnuj, aby w Twoim posiłkach nie pojawiały się warzywa, które zawierają bardzo dużo naturalnego cukru i skrobii. Są to: kukurydza, marchew, słodkie ziemniaki, tapioka, buraki, dynia, groszek, produkty sojowe. Zamiast nich w czasie detoksu postaw na sałaty, ziemniaki zastępując np. topinamburem i pozostałe sezonowe warzywa, którymi możesz zajadać się bez ograniczeń. W jadłospisie unikaj również strączków - poza soją ogranicz spożywanie ciecierzycy, fasoli oraz soczewicy. Oczyszczanie Twojego organizmu wspomogą produkty fermentowane, takie jak kiszona kapusta i ogórki. Uważaj na kupne dodatki, jakie używasz do przygotowanych przez siebie potraw, ponieważ to właśnie w keczupie, musztardzie, majonezie, sosach azjatyckich i tych w wersji instant, znajduje się najwięcej szkodliwego cukru i substancji słodzacych.

6. Detoks cukrowy: odstaw wszystkie owoce

Detoks cukrowy krok po kroku, fot. Fotolia

Kluczowym punktem detoksu cukrowego jest całkowita rezygnacja z owoców -  zarówno tych świeżych, jak i suszonych (które zawierają więcej fruktozy). Zastąp je awokado oraz cytrusami, dania doprawiając sokiem z cytryny lub limonki. Jedynie raz dziennie możesz pozwolić sobie kwaśne, zielone jabłko, czy niedojrzałego banana (zawiera o wiele mnie cukru, niż taki z brązowymi plamkami). Słodki posmak w diecie zastąp cynamonem oraz naturalnymi aromatami, np. esencją z wanilii lub midałów. Pilnuj, aby w tym czasie Twój jadłospis obfitował w zdrowe tłuszcze i węglowodany, oczywiście w rozsądnych ilościach. 

7. Detoks cukrowy: co jeść po kuracji? 

Detoks cukrowy krok po kroku, fot. Fotolia

Aby po 7 dniach cukrowego odwyku organizm na długo pozostał uzdrowiony i oczyszczony, nie sięgaj radykalnie po niezdrowe słodycze. Czas na wprowadzenie do diety naturalnych alternatyw - od teraz sama wykonuj w domu pyszne, bezcukrowe przekąski, używając do tego np. suszonych daktyli, dojrzałych bananów i nieprzetworzonych słodów, jak miód z zaufanej pasieki, syrop klonowy, melasa, czy karob. Całkowite wykluczenie cukru jest niewskazane, ponieważ to on jest odpowiedzialny za prawidłową pracę mózgu i właściwe pozyskiwanie energii. W chwilach, gdy masz ochotę na "coś słodkiego" lepiej zmiksuj np. czekoladowy budyń z awokado, mleka roślinnego, surowego kakao i miękkich daktyli, zamiast po pierwszego lepszego batona. Zdrowe zamienniki nie wprowadzą spustoszenia do Twojego organizmu, nie przyczynią się również do tego, że przytyjesz. 

Tekst: Zuzanna Ludwig / Green City Life