Ta dyscyplina kojarzy się głównie z USA, ale okazuje się, że to tegoroczni gospodarze mają mistrzów w skateboardingu. Co wydarzyło się w Ariake Urban Sports Park?

Trzynastolatki z medalami w Tokio! Zdobyły złoto i srebro w skateboardingu - nowej dyscyplinie na Igrzyskach Olimpijskich

Zawodniczki miały dwa 45-sekundowe przejazdy, w trakcie których mogły wykonać po pięć trików. Złoto zdobyła 13-letnia Momiji Nishiya, tuż za nią uplasowała się również 13-letnia Rayssa Leal z Brazylii, a podium zamknęła 16-letnia Funa Nakayama (też z Japonii). Zwyciężczyni tym samym została drugą najmłodszą letnią mistrzynią olimpijską - w dniu finału miała dokładnie 13 lat i 330 dni. Rekordzistką jest wciąż Marjorie Gestring - mając 13 lat i 268 dni zawodniczka zdobyła złoto w 3-metrowym nurkowaniu na trampolinie podczas Igrzysk w Berlinie (1936 rok).

W 2019 roku sporo się mówiło o wówczas 11-letniej Sky Brown, która mimo młodego wieku, miała wielkie szanse na udział w Igrzyskach w Tokio. Gdyby doszło do wygranej, nastolatka byłaby najmłodszą letnią olimpijką w swoim kraju i drugą najmłodszą Brytyjką w historii igrzysk nowożytnych. Brown zastanawiała się również nad udziałem w zawodach w surfingu, ale w końcu została powołana tylko na skateboarding. Rok temu dziewczynka miała bardzo poważny wypadek na rampie, który miał przekreślić jej szanse na udział (ojciec zawodniczki przyznał, że córka "jest szczęściarą, że jeszcze żyje"), ale zawodniczka o japońsko-brytyjskich korzeniach nie poddała się. Jeśli wygra, to przebije Momiji Nishiyę i ustanowi nowy rekord. Na razie jest "tylko" najmłodszą Olimpijką reprezentującą Wielką Brytanię.

Prawdopodobnie najmłodszą zawodniczką w historii nowożytnych Igrzysk jest Beatrice Huștiu. Rumuńska łyżwiarka figurowa wzięła udział w zimowych Igrzyskach w Grenoble (1968) mając zaledwie 11 lat i 158 dni.

Skateboarding - nowa dyscyplina na Igrzyskach Olimpijskich Tokio 2020

Zawody w skateboardingu odbędą się w dwóch kategoriach - "park" oraz "street". To niejedyna nowa dyscyplina w Tokio. Swój debiut będą mieli również sportowcy uprawiający surfing, sport climbing, karate, a także baseball/softball. To nie wszystko Międzynarodowy Komitet Olimpijski zdecydował się rozszerzyć niektóre kategorie, dodając takie dyscypliny jak 3x3 basketball (inaczej streetball), freestyle BMX oraz Madison cycling.