Zdrowe smoothie - czy dobrze je komponujesz?

Odpowiednio skomponowany koktajl potrafi zastąpić posiłek, czy dać ciału solidny zastrzyk energii. W ulubionych mieszankach chętnie łączymy nie tylko owoce oraz warzywa, ale i nasiona, orzechy, mleko, super foods lub odżywki białkowe. Na tych składnikach lista się nie kończy! Bywa jednak, że pomimo zdrowej diety waga ani drgnie, a wypicie pożywnego smoothie powoduje uczucie ciężkości, czy zmęczenie. Czas wziąć pod lupę koktajlowe składniki i dowiedzieć się, których lepiej unikać! 

"Zdrowe" składniki, które zamieniają smoothie w kaloryczną bombę:

1. Jogurty smakowe i beztłuszczowe

"Zdrowe" składniki, które zamieniają smoothie w kaloryczną bombę, fot. Fotolia

Kremowe smoothie na bazie jogurtu brzmi jak świetny plan. Ale nie wtedy, gdy jako opcję "fit" wybieramy produkt z informacją "0% tłuszczu" na etykiecie lub, co gorsza, nabiał smakowy. Takie jogurty są nafaszerowane cukrem oraz polepszaczami smaku. A przy tym nie pomagają w lepszym przyswojeniu witaminy A, E, D, K, jak w przypadku pełnowartościowego wyrobu mlecznego. Chcąc przyrządzić pyszny, mleczny, białkowy koktajl wybierz kefir lub jogurt naturalny, np. w stylu greckim. I połącz go z solidną dawką owoców!

2. Mleko

"Zdrowe" składniki, które zamieniają smoothie w kaloryczną bombę, fot. Fotolia

Koktajle na bazie mleka są smaczne i sycące - uzależniają! Ale czy ze wszystkim można łączyć napój pochodzący od krowy? Czasem lepiej pominąć ten składnik, na rzecz np. wody kokosowej. Dlaczego? Bo mleko hamuje wchłanianie się witamin z niektórych składników, np. ze szpinaku i jarmużu. Lepiej łączyć je z owocami, niż świeżą zieleniną. Zwróć uwagę również na jakość mleka, jakie dodajesz do smoothies. Krowie mleko z marketu może mieć w składzie hormony, antybiotyki i polepszacze smaku, a napój sojowy dużą ilość cukru i konserwantów. Najzdrowszą opcją są napoje roślinne wykonane w domu - z ryżu, migdałów, wiórków kokosowych, czy płatków owsianych. 

3. Miód

"Zdrowe" składniki, które zamieniają smoothie w kaloryczną bombę, fot. Fotolia

Dietetycy są w tej kwestii zgodni - choć miód jest zdrowy, nie powinno się łączyć go z owocami! Mieszanka tych dwóch rodzajów cukru tworzy prawdziwą bombę kaloryczną, co w efekcie powoduje szybki spadek energii. Łącz kwaśne owoce z tymi naturalnie słodkimi, by uzyskać upragniony smak. Za to miód miksuj jedynie w mlecznych koktajlach, w zestawie z jogurtem, płatkami owsianymi, czy migdałami. 

4. Olej kokosowy

"Zdrowe" składniki, które zamieniają smoothie w kaloryczną bombę, fot. Fotolia

W świecie fit na popularności zyskał nawyk dodawania do koktajli oleju kokosowego. Ten trik ma przyśpieszyć metabolizm i sprawić, że organizm przyswoi więcej witamin. Jednak w rzeczywistości łyżka tłuszczu z wnętrza orzecha ma aż 120 kcal, więc łączenie go z innymi składnikami zamienia zdrowe smoothie w tuczącą mieszankę. A więc, może lepiej z niego zrezygnować? To samo tyczy się popularnych maseł orzechowych, które w składzie mają olej palmowy. Takich produktów unikamy w koktajlowej recepturze!

 

 

 

5. Napoje owocowe

"Zdrowe" składniki, które zamieniają smoothie w kaloryczną bombę, fot. Fotolia

Chcesz zaoszczędzić czas spędzony w kuchni, więc bazę do smoothie przyrządzasz z gotowego napoju? Uważaj - to nie to samo, co świeży miks owoców. Kupne "soki" mają w sobie dużo konserwantów lub są słodzone, a to dodaje im kaloryczności. Nie dostarczają ciału tylu cennych witamin, co smoothie zblendowane w domu. Jeśli cierpisz na brak czasu, przygotuj sobie gotowe mieszanki pokrojonych owoców i zamroź je, a następnie dodawaj do koktajli. Jeśli chcesz podkręcić smak swojego smoothie, zamiast soku dodaj do niego zaparzone wcześniej zioła. To doskonały trik na orzeźwienie, który sprzyja szczupłej sylwetce!