Zdrowa żywność daje nam złudzenie, że już nie musimy liczyć kalorii. W końcu jeśli jemy w myśl idei #eatclean, na naszym talerzu znajdują się wyłącznie fit produkty. Kogo winić, kiedy, pomimo zdrowego jadłospisu, wskazówka na wadze ani drgnie, lub zaczyna pokazywać więcej kilogramów? Dietetycy mówią, że najlepsza dieta to ta, dla której nie musimy rezygnować z ulubionych produktów. Wtedy nie ma ryzyka, że po kilku tygodniach nagle rzucimy się na "zakazane" jedzenie. Kluczem jest umiejętne nakładanie porcji i wybieranie z głową zdrowych alternatyw. Różnicę pomiędzy dwoma pozornie fit posiłkami, lub kalorycznością danych skladników, przedstawia na zdjęciach fitnesska Lucy Mountain (@thefashionfitnessfoodie). Dziewczyna na swoim Instagramie porównuje posiłki, podaje ich kalorie i tłumaczy, który z nich jest lepszym wyborem.

6 zasad zdrowego odżywiania - dzięki nim schudniesz >>

Przykład? Bajgiel z awokado (ze zdjęcia powyżej). Pierwszy ma 406 kcal, drugi 715 kcal. Dlaczego? Porcja po lewej stronie jest zrobiona z 1/2 awokado, klasycznego bajgla, 30 g serka wiejskiego, 5 g podprażonych płatków owsianych i 0.5 łyżeczki soku z cytryny. Porcja po prawej to całe awokado na klasycznym bajglu z 30 g sera feta, 10 g podprażonego słonecznika oraz 0,5 łyżeczki oleju kokoswego. Te drobne różnice sprawiają, że dietetyczna kombinacja staje się naprawdę kaloryczna! Warto pamiętać, że awokado, orzechy, masło migdałowe, nasiona czy płatki kokosowe to zdrowe tłuszcze, które powinniśmy jeść w minimimalnych porcjach.

To samo tyczy się naturalnych cukrów. Na jednym ze zdjęć widnieje miseczka świeżych truskawek kontra miska z kilkoma suszonymi truskawkami. Obie porcje są sobie nierówne wielkością, chociaż mają po 100 kcal. Wniosek? Suszone owoce mają znacznie więcej cukru, przez co także zwiększa się ich kaloryczność. Nawet niewinna przekąska, jak jogurt z owocami może mieć aż 432 kalorie, jeśli zaserwujemy go z bananem, marakują, surowym kakao i kawałkami kokosa, zamiast z papają, ananasem, truskawkami czy pomarańczą, składającymi się w większości z wody. Warto prześledzić powyższe zdjęcia i następnym razem mniej hojnie nałożyć sobie masło orzechowe. 

"Zdrowa żywność" nie zawsze jest zdrowa - udowadnia blogerka fitness - ZDJĘCIA >>